Porady

Gazania lśniąca – uprawa i zastosowanie

0 (0 opinii)

Gazania lśniąca to roślina o egzotycznym pochodzeniu, która popularność zdobyła dzięki barwnym, bardzo dekoracyjnym kwiatom, zamykającym się podczas pochmurnych dni. Otwierają się one tylko na kilka godzin w ciągu dnia i wtedy można podziwiać ich urodę. Ta ozdobna roślina może być uprawiana na ogrodowych rabatach, a także w donicach i w pojemnikach, które można ustawić na tarasie lub balkonie. Wystarczy zapewnić jej odpowiednie warunki, dzięki czemu będzie kwitła przez całe lato aż do jesieni. Jak uprawiać gazanię lśniącą i jakie ma zastosowanie? Wszystkie niezbędne informacje znajdują się w artykule.

​Gazania lśniąca – wyjątkowa roślina

Gazania lśniąca to nazwa zbiorowa, którą określa się mieszańce uprawne kilku gatunków gazanii pochodzących z Afryki Południowej i należących do rodziny astrowatych. Nazwa została nadana na cześć włoskiego uczonego – Teodora z Gazy. Pomimo tego, że jest byliną, to w wielu krajach jest chętnie uprawiana jako roślina ozdobna. 

Gazania osiąga wysokość od 15 do 40 centymetrów. Ma pędy, które są mocno skrócone, rozgałęzione, a u dołu płożące. Na szczycie znajduje się osadzony na długiej szypułce koszyczek kwiatowy, który ma średnicę 8 centymetrów. Składa się z kwiatów języczkowych, które mają u nasady czarną lub brunatną plamę z poprzeczną, wąską, żółtą cętką albo kreską. Kwiaty języczkowe są różowe, żółte, pomarańczowe i czerwone, mogą mieć również kolory pośrednie. Wewnątrz koszyczka znajdują się żółte kwiaty rurkowe. Koszyczki pojedyncze, rzadko podwójne.

Cechą charakterystyczną gazanii lśniącej jest to, że kwiaty otwierają się jedynie w pełnym słońcu, w godzinach od 10 do 16. W pochmurne i deszczowe dni pozostają zamknięte. Liście mają długość od 10 do 15 centymetrów i tworzą odziomkową różyczkę. Są ciemnozielone, wydłużone, całobrzegie, a od spodu białawe i pokryte kutnerem. Roślina kwitnie przez całe lato aż do października. Z powodu dużej różnorodności gazanii lśniącej, jej odmiany zostały podzielone na grupy.

  • Kiss to grupa odmian, które zakwitają w czerwcu i mają zwarty pokrój. Jest najbardziej liczna i polecana do uprawy w pojemnikach.
  • Gazoo to grupa odmian, które obficie kwitną, a kwiaty mają czyste kolory.
  • Talent to grupa odmian o ozdobnych, szarych liściach, której kwiaty zamykają się na noc.
  • Mini-Star to grupa odmian karłowych, których wysokość nie przekracza 20 centymetrów. Rośliny z tej grupy doskonale sprawdzą się w uprawie pojemnikowej.

​Uprawa gazanii lśniącej

Uprawa gazanii lśniącej nie jest trudna i nie powinna przysporzyć problemów nawet tym osobom, które nie mają dużego doświadczenia w ogrodnictwie. To roślina, która nie ma dużych wymagań, ale do prawidłowego wzrostu i obfitego kwitnienia potrzebuje zapewnienia odpowiednich warunków. Jednym z nich jest zapewnienie jej słonecznego i ciepłego stanowiska. W miejscach, gdzie panuje półcień, kwiatów będzie dużo mniej, a te, które się pojawią, będą przez większość czasu zamknięte. W cieniu mogą się w ogóle nie pojawić. Niestety, jeśli w lecie będzie dużo pochmurnych i deszczowych dni, to roślina będzie słabo kwitła, natomiast kwiaty będą zamknięte.

Podłoże do uprawy powinno być żyzne, próchnicze i niezbyt wilgotne. W tym przypadku odczyn pH gleby nie ma znaczenia. W uprawie doniczkowej możemy wykorzystać zwykłą ziemię do roślin kwitnących. 

Gazania lśniąca jest rośliną, która źle reaguje na nadmiar wody, dlatego podlewamy ją dopiero wtedy, gdy ziemia przeschnie. W upalne, gorące dni wystarczy ja nawodnić raz w tygodniu, jednak niezbyt obficie. Najlepiej zrobić to rano, wtedy woda na liściach zdąży obeschnąć i dzięki temu możemy uniknąć rozwoju infekcji grzybowych. W uprawie ogrodowej ziemię wokół rośliny warto ściółkować, co pozwoli ograniczyć parowanie wilgoci. Jeżeli zdecydujemy się posadzić gazanię w doniczce, to zadbajmy o to, by na jej dnie ułożyć warstwę drenażową. Zapobiegnie ona zastojowi wody, który mógłby być przyczyną gnicia korzeni. Częstsze podlewanie jest konieczne jedynie rzez pierwsze dwa tygodnie, ale tylko wtedy, gdy roślinę sadzimy w mocno przepuszczalnym podłożu. Dobrze zakorzeniona przetrwa krótkotrwałą suszę. Pamiętajmy jednak, że niedobór wody spowoduje, że kwitnienie będzie mniej obfite. 

Gazania uprawiana w donicy wymaga nawożenia. W tym celu powinniśmy zastosować płynny nawóz wieloskładnikowy do roślin kwitnących, który dostarczy odpowiednie składniki odżywcze. Jeżeli rośnie w gruncie w ogrodzie, a podłoże jest próchnicze i wzbogacone kompostem lub innym nawozem organicznym, to nie ma potrzeby dodatkowego dokarmiania.

Korzystny wpływ na długie i intensywne kwitnienia ma regularne usuwanie przekwitłych kwiatów, dlatego podczas pielęgnacji warto o tym zawsze pamiętać. 

​Zastosowanie gazanii lśniącej

Gazania lśniąca to roślina o barwnych, dekoracyjnych kwiatach, które wyglądem przypominają małe gerbery. Doskonale sprawdzi się w ogrodach wiejskich, przydomowych, skalnych i naturalistycznych. Można ją sadzić w wielobarwnych grupach lub w towarzystwie innych roślin kwitnących latem. Dobrze będzie wyglądać w towarzystwie: werbeny, goździków, aksamitek, smagliczek czy amarantusów. Dzięki temu możemy stworzyć wyjątkowe i niepowtarzalne kompozycje. Kolorowe kwiaty będą pięknie się prezentowały na tle zieleni. Jeżeli nie dysponujemy ogrodem, to możemy gazanię uprawiać w donicach lub balkonowych skrzynkach, które przez całe lato aż do jesieni będą atrakcyjną ozdobą balkonu lub tarasu. 

0 (0 opinii)