Porady

Do czego stosować obornik granulowany? Rodzaje, właściwości

0 (0 opinii)

Granulowany obornik nie pachnie brzydko, jest sprzedawany w praktycznych opakowaniach i doskonale odżywia rośliny w ogrodzie. W zależności od źródła pochodzenia – krowy, kury, owce – posiada różne właściwości, a tym samym różne zastosowanie. Jest niewątpliwie najbardziej wartościowym nawozem naturalnym, wzbogaca glebę w szereg minerałów i związków organicznych. Zastosowanie obornika granulowanego do nawożenia roślin wymaga przestrzegania pewnych zasad.

Czym jest obornik granulowany i co zawiera?

Stosowanie naturalnego nawozu w postaci świeżego obornika nie należy do przyjemnych i wymaga na dodatek sporo czasu i wysiłku. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z obornikiem w formie pelletu, który wciąż pozostając naturalnym, stracił na szczęście większość wad. Obornik granulowany jest wytwarzany ze świeżego, ale po uprzednim kompostowaniu, fermentowaniu, suszeniu i granulowaniu. Nie traci żadnego z cennych składników mineralnych, jak:

  • azot – ok. 2%,
  • fosfor – ok. 4%,
  • potas – ok. 2%,
  • magnez – ok. 1%,
  • siarka – ok. 1%,
  • mikroelementy, np. mangan, bor, cynk.

Skład ilościowy poszczególnych pierwiastków może być różny w oborniku pochodzącym od różnych zwierząt.

Wady obornika świeżego

Świeży obornik, pochodzący bezpośrednio od zwierząt, zawiera amoniak i jest mocno skoncentrowany – może „spalić” rośliny. Dlatego jest stosowany jesienią, aby zneutralizować nadmiar szkodliwych związków chemicznych i doprowadzić do formy lepiej przyswajalnej przez rośliny.

Niestety, w świeżym oborniku znajdują się też nasiona chwastów, różne patogeny i szkodniki. Wydzielany jest intensywny, nieprzyjemny zapach, który nie ułatwia pracy przy nawożeniu i przyciąga szkodniki.

Przeczytaj: Czym jest humus i do czego się przydaje?

Zalety obornika granulowanego

W procesie przerabiania i po wysuszeniu obornik jest prasowany i przybiera formę drobnego pelletu do podsypywania roślin. Na skutek wchłaniania wilgoci pęcznieje, rozkłada się i uwalnia do podłoża cenne dla roślin substancje odżywcze. Wygodna forma obornika umożliwia stosowanie go przez cały sezon – zarówno przez podsypywanie, jak i podlewanie rozpuszczonym w wodzie granulatem. Jest nawozem w pełni ekologicznym i może być stosowany przez ogrodników-amatorów, jak i profesjonalistów.

Obornik granulowany jest nawozem uniwersalnym, do zasilania zarówno warzyw, jak i roślin ozdobnych oraz krzewów i drzew owocowych. Do podstawowych zalet można zaliczyć:

  • brak nieprzyjemnego zapachu,
  • neutralna wartość pH równa około 7, co umożliwia uniwersalne zastosowanie nawozu,
  • brak nasion chwastów i szkodników (łącznie z ich jajami i larwami),
  • znacznie mniejsza objętość i duża wydajność – 1 kg granulatu może zastąpić 4 kg świeżego obornika, 
  • długi okres przechowywania – do 3 lat,
  • łatwość transportu i magazynowania,
  • może być wysiewany ręcznie albo mechanicznie.
Nawożenie roślin można zacząć już w styczniu
Nawożenie roślin można zacząć już w styczniu

Stosowanie obornika granulowanego i jego rodzaje

Ze względu na swoje korzystne właściwości, obornik w formie granulatu nie ma większych ograniczeń w stosowaniu i nie musi być używany tylko jesienią. Można go wysiewać zarówno na wiosnę, przed uprawą roślin, jak i nawet w okresie wegetacyjnym.

Suchy obornik w granulkach nadaje się do zasilania warzyw i owoców, jak i roślin kwiatowych oraz doniczkowych. Można go wymieszać z wierzchnią warstwą podłoża albo rozpuścić w wodzie i stosować do podlewania (według wskazówek producenta).

Chociaż obornik granulowany może być też stosowany do nawożenia warzyw, w przypadku roślin o krótkim okresie wegetacji lepiej jest z niego zrezygnować. Do takich warzyw należą m.in. rzodkiewka, szpinak, koper, sałata, cebula dymka. Ponieważ granulat reaguje z reguły lekko alkalicznie, nie nadaje się do zasilania roślin kwasolubnych, jak różaneczniki, borówki, wrzosy itp.

  • Granulowany obornik bydlęcy – W sprzedaży znajdują się różne rodzaje obornika, jednak najczęściej spotykany jest obornik bydlęcy. Zawiera wszystkie niezbędne składniki mineralne, jednak w umiarkowanej ilości, co minimalizuje ryzyko przenawożenia roślin. Nadaje się do zasilania kalarepy, szparagów, kapusty, jarmużu, grochu. Dobrze się sprawdza na glebach piaszczystych, gdzie deszcz łatwo wypłukuje składniki odżywcze. Granulowany obornik bydlęcy zatrzymuje w glebie wodę oraz mikro- i makroelementy. Zawiera azot oraz magnez i fosfor. Wykazuje odczyn zasadowy, co pozwala na odkwaszanie podłoża. Może być też stosowany do nawożenia trawników i roślin ozdobnych. Normalnie w sezonie używa się 2-3 dawek tego nawozu.
  • Granulowany obornik kurzy – Jest to nieco inny nawóz niż bydlęcy, ponieważ ma znacznie bardziej skoncentrowany skład i wyższy udział poszczególnych pierwiastków (na przykład ok. 4% azotu). Stosowanie obornika kurzego wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Konieczne jest rozcieńczanie w wodzie w proporcji 1:10, aby nie spowodować zasolenia gleby i późniejszych problemów ze wzrostem roślin. Nawóz kurzy zawiera również mikroelementy, jak bor i molibden. Nadaje się do zasilania roślin o dużych wymaganiach pokarmowych i długim okresie wegetacji. Należą do nich na przykład ziemniaki i kukurydza, a także pomidory.
  • Granulowany obornik koński – Ten rodzaj nawozu nadaje się szczególnie na gleby gliniaste, ciężkie i mokre. Dobrze spulchnia i nagrzewa ziemię. Zawiera znaczne ilości azotu i niewielkie sodu. Koński obornik stosuje się przeważnie pod ziemniaki, marchew, selery, buraki.
  • Granulowany obornik świński – Zawiera dużo azotu i fosforu oraz najwięcej potasu z wymienionych wyżej nawozów. Dobrze nadaje się na gleby piaszczyste. Stosuje się go do nawożenia szpinaku, kapusty, cebuli, kalafiorów, buraków.
  • Granulowany obornik owczy – Jest mniej popularnym nawozem o dużej zawartości azotu, potasu i substancji humusowych. Zaleca się stosowanie tego obornika przede wszystkim pod rośliny o dużych wymaganiach pokarmowych i takich, które preferują gleby próchniczne (na przykład dyniowate). Można nim nawozić również trawniki i kwiaty balkonowe. 

Nawóz w formie granulowanego obornika można stosować wczesną wiosną przed siewem lub sadzeniem roślin. Doskonale sprawdza się również do zasilania roślin. Do nawożenia warzyw w gruncie stosuje się nawóz w ilości 0,4-0,5 kg/m². W uprawie polowej używa się zwykle 10-20 kg/100 m². Do roślin ozdobnych i doniczkowych należy stosować obornik granulowany w ilościach zalecanych przez producenta.

Zobacz: Jak działają nawozy mineralne i organiczne? Przeczytaj!
               

0 (0 opinii)