Porady

Zawilce ogrodowe – sadzenie i uprawa

4,9 (9 opinii)

Zawilce są prawdziwymi klejnotami w ogrodzie. W zależności od gatunku i odmiany ozdobią ogród o każdej porze roku. Na dodatek, ambitny ogrodnik-amator może wybierać spośród ponad 150 różnych gatunków, które zaprezentują swoje barwne i różnorodne w formie kwiaty wiosną, latem albo jesienią.

Łacińska nazwa rodzajowa Anemone sięga starożytności. Pliniusz Starszy wiąże ją z greckim słowem anemos – wiatr. Anemona była nimfą na dworze bogini Flory. Według legendy, Zefir małżonek Flory, bóg wiatru, zakochał się w Anemonie, a zazdrosna żona zamieniła ją w kwiat. Bardziej prawdopodobne jest jednak, że nazwa Anemone wzięła się od arabskiego słowa an-nu'mān - krew, oznaczającego czerwono kwitnącą roślinę.

Bulwy albo kłącza – sadzenie zawilców

Podziemną częścią zawilców są bulwy albo grube kłącza. Ma to znaczenie przy sadzeniu i pielęgnowaniu zawilców. Podczas gdy gatunki bulwiaste są raczej niskie i zakwitają wiosną, zawilce wytwarzające kłącza są wysokimi bylinami i swój kwiatowy urok prezentują jesienią. Nisko rosnące zawilce doskonale pełnią rolę kwitnących roślin okrywowych.

Podziemną częścią zawilców są bulwy albo grube kłącza. Ma to znaczenie przy sadzeniu i pielęgnowaniu zawilców.

Wczesnowiosenne gatunki zawilców można kupić przeważnie jako bulwy, podobne do cebulek kwiatowych. Takie "cebulki" sadzi się je zwykle jesienią, aby mogły się ukorzenić. Przed sadzeniem zaleca się namoczyć bulwy w wodzie. Sadzi się je do dołków o głębokości ok. 5 cm, zachowując między nimi odstępy 15-25 cm. Przysypuje się lekko ziemią i umiarkowanie podlewa. Dodatkowa warstwa liści chroni bulwy zimą przed mrozem.

Zawilce ogrodowe - jak uprawiać i sadzić?
Zawilce ogrodowe - jak uprawiać i sadzić?

Gleba i odległości sadzenia zawilców ogrodowych

Zawilce wiosenne, które należą do jednych z najpiękniejszych wczesnych kwiatów, preferują dobrze przepuszczalną, próchniczną glebę, świeżą do wilgotnej o średniej żyzności. Najlepiej rosną na ocienionym stanowisku. Trzeba zwracać uwagę, aby miejsce dla nich było dobrze osłonięte, co oszczędzi delikatnym kwiatom niepotrzebnego stresu. Za odpowiednie stanowisko zawilce odwdzięczą się długotrwałym i intensywnym kwitnieniem.

Za odpowiednie stanowisko zawilce odwdzięczą się długotrwałym i intensywnym kwitnieniem.

Jesienne zawilce są wysokimi roślinami, które piękne, kolorowe kwiaty rozwijają dopiero jesienią. Kwiaty te sprzedawane są zwykle w doniczkach. Przesadzone późną wiosną na rabaty, zdążą jeszcze zakwitnąć w tym samym roku. Odstęp między sadzonkami powinien wynosić około połowy wysokości rośliny, czyli 20-50 cm. Sklepy wysyłkowe sprzedają zwykle sadzonki korzeniowe w postaci kawałków kłącza. Sadzi się je poziomo w pulchną ziemię traktując każdy kawałek korzeni, jak oddzielną sadzonkę.

Zawilce wiosenne - jaką posadzić odmianę?

  • Zawilec grecki (Anemone blanda): Dorasta do 15 cm. Zakwita często w marcu i kwitnie przez cały kwiecień. Kwiaty ma niebieskie. Niektóre odmiany mają kwiaty białe albo różowe.
  • Zawilec gajowy (Anemone nemorosa): Dorasta do 10-20 cm wysokości. Zakwita pod koniec marca, kwitnie do maja. Gatunek ma kwiaty białe, ewentualnie zaróżowione lekko od spodu. Odmiany uprawiane w ogrodach mają kwiaty różowe, różowoliliowe albo liliowe. Mogą być też odmiany o kwiatach pełnych białych i białozielonych.
  • Zawilec żółty (Anemone ranunculoides): Wysokość 10-20 cm. Kwitnie od marca do maja. Kwiaty żółte.

Zawilce letnie - jaką posadzić odmianę?

  • Zawilec wieńcowy (Anemone coronaria): Kwiaty o średnicy 4-7 cm. Dorasta do ok. 25 cm wysokości. Zakwita w czerwcu i lipcu. Ma kwiaty czerwone, ale odmiany ogrodowe kwitną też biało, różowo, niebiesko i fioletowo. Istnieją też odmiany o kwiatach pełnych.
  • Zawilec wielosieczny (Anemone multifidia): Dorasta do 30 cm. Kwiaty białokremowe rozwijają się w maju i czerwcu.

Zawilce jesienne - jaką posadzić odmianę?

  • Zawilec japoński (Anemone hupehensis): Osiąga wysokość do 90 cm. Różowe kwiaty o średnicy 5-7cm pojawiają się od sierpnia do października.
  • Zawilec omszony (Anemone tomentosa): Osiąga wzrost do 90 cm. Duże kwiaty o średnicy 5-8 cm mają kolor ciemnoróżowy. Kwitnie od sierpnia do października.
Zawilce ogrodowe - odmiana o kwiatach w kolorze fioletowym
Zawilce ogrodowe - odmiana o kwiatach w kolorze fioletowym

Zawilce ogrodowe nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Oprócz odpowiedniego stanowiska i lekkiego nawożenia na starcie, potrzebna jest im przez pierwsze dwa lata ochrona przed mrozem. Podczas sadzenia oraz w okresie suszy potrzebne jest podlewanie. A poza tym najlepiej będzie pozwolić zawilcom spokojnie rosnąć…

4,9 (9 opinii)