Porady

Wiciokrzew – ozdobne i kwitnące pnącze. Jak je uprawiać?

4,8 (20 opinii)

Myśląc o wiciokrzewie (Lonicera) mamy zwykle na myśli pnącą roślinę o pachnących kwiatach. W rzeczywistości należy do tego rodzaju botanicznego ponad 180 gatunków o różnych formach wzrostu. Obok pnących są też nisko rosnące gatunki i kilkumetrowe krzewy. W każdej grupie występują zarówno zimozielone, jak i sezonowo zielone gatunki.

Podczas gdy niektóre wiciokrzewy pnące potrafią osiągnąć wysokość do 8 m, to inne dorastają zaledwie do 50 cm. Ten niewielki wzrost w górę wyrównuje się jednak wzrostem rośliny wszerz.

Wiciokrzew w ogrodzie jest wspaniałą ozdobą, która uszczęśliwia nie tylko właściciela, ale też pszczoły i nocne motyle.

Wiciokrzew w ogrodzie jest wspaniałą ozdobą, która uszczęśliwia nie tylko właściciela, ale też pszczoły i nocne motyle. Oszałamiający aromat wabi je na nektarową ucztę. Chociaż wiciokrzew nie jest specjalnie kapryśny i wybredny, to jednak pewne zasady pielęgnacji muszą być zachowane.

Stanowisko dla wiciokrzewu w ogrodzie

Dla roślin pnących nie istnieją zbyt wysokie mury i tę właściwość można na różne sposoby wykorzystać. Wiciokrzew może rosnąć nie tylko poziomo, ale też rozprzestrzeniać się pionowo i tworzyć doskonałe połączenie międz4y tarasem i ogrodem. Aby wiciokrzew mógł się swobodnie i w pełnej krasie rozwijać, stanowisko powinno spełniać pewne warunki:

  • potrzebne jest jasne miejsce w półcieniu;
  • ciemne stanowisko prowadzi do przerzedzania się rośliny;
  • zbyt dużo słońca może sprzyjać opanowaniu przez mączniaka prawdziwego;
  • idealna jest wysoka wilgotność powietrza.

Przed posadzeniem wiciokrzewu trzeba koniecznie sprawdzić, czy wybrane miejsce, jak ściana domu albo pergola, rzeczywiście się dla niego nadaje. Nie można kierować się tylko wrażeniem optycznym.

Wiciokrzew w ogrodzie - uprawa
Wiciokrzew w ogrodzie - uprawa

W jakiej glebie można posadzić wiciokrzew?

Wiciokrzew jest w stanie wiele znieść i zgadza się na różne warianty gleby. Zbyt wielu eksperymentów może jednak nie przeżyć. Lonicera lubi glebę:

  • świeżą;
  • dobrze przepuszczalną dla powietrza;
  • próchniczną;
  • odwapnioną;
  • żyzną.

Jest wrażliwy na długie okresy suszy, jak również na zastoje wody. Dobrze jest podczas sadzenia domieszać do gleby trochę piasku albo żwirku, aby poprawić przepuszczalność wody. 

Wiciokrzew: podlewanie i nawożenie

Przede wszystkim w bardzo upalne letnie miesiące wiciokrzew powinien być codziennie podlewany. Ale także zimą w dni odwilży musi być roślina zaopatrywana w wodę. Niedobór wody może często spowodować opanowanie przez mszyce. Nawożenie nie musi być regularne, jednak roślina lubi być od czasu do czasu dokarmiona. Ubogie gleby mogą być wiosną zasilone kompostem albo nawozem wieloskładnikowym. Kompost może być użyty także jesienią. Jeśli wiciokrzew jest uprawiany w doniczce, powinien być raz w miesiącu zasilony płynnym nawozem.

Jest wrażliwy na długie okresy suszy, jak również na zastoje wody. Dobrze jest podczas sadzenia domieszać do gleby trochę piasku albo żwirku, aby poprawić przepuszczalność wody.

Jakie podpory wybrać do uprawy wiciokrzewu?

Wiciokrzew, w przeciwieństwie do na przykład bluszczu, nie zdoła sam się wspiąć na ścianę i potrzebuje zawsze podpory. Jeśli ktoś nie chce umieszczać konstrukcji podporowej na ścianie domu, powinien raczej pozwolić wiciokrzewowi piąć się po pergoli albo ogrodowym łuku. Za podporę pod to pnącze mogą służyć:

  • kratki pod pnącza;
  • bambusowe pręty;
  • linki druciane;
  • kraty ogrodzenia.

Linki należy zawsze mocować w pewnej odległości od ściany (ok. 5 cm), aby roślina mogła się swobodnie owijać.

Wiciokrzew - piękne kolorowe kwiaty
Wiciokrzew - piękne kolorowe kwiaty

Sadzenie wiciokrzewu do pojemnika

Kto nie możliwości zaoferować wiciokrzewowi stanowiska w ogrodzie, może uprawiać roślinę w pojemniku. Aby to się udało, potrzeba:

  • wybrać odpowiedni, przede wszystkim duży pojemnik;
  • na dnie ułożyć warstwę drenażową, aby woda mogła swobodnie spływać;
  • zastosować próchniczną ziemię i właściwy nawóz;
  • koniecznie ustawić kratkę podporową.

Sadzenie wiciokrzewu w gruncie

Aby zapewnić perfekcyjny rozwój rośliny, trzeba wielkość dołka do sadzenia dopasować do bryły korzeniowej. Jeśli dołek będzie miał dwukrotnie większą średnicę i głębokość niż podziemna część sadzonki, korzenie znajdą dla siebie wygodne miejsce.

Kto nie możliwości zaoferować wiciokrzewowi stanowiska w ogrodzie, może uprawiać roślinę w pojemniku.

Wiciokrzew - jak można go rozmnażać?

Komu ciągle mało jest wspaniałego widoku wiciokrzewu i chciałby tych fascynujących roślin mieć w swoim ogrodzie coraz więcej, może je sobie we własnym zakresie rozmnożyć.

  • Sadzonki pędowe. Prace wykonuje się wczesną wiosną zanim wiciokrzew się nie rozwinie. Najlepiej nadają się lekko zdrewniałe pędy, które ścina się na ok. 10 cm długości. Sadzonki umieszcza się w mieszaninie ziemi ogrodowej z piaskiem. Po 3-4 tygodniach następuje ukorzenienie.
  • Odkłady. Pęd w pobliżu rośliny macierzystej przygina się do ziemi, w części środkowej przykrywa ziemią i mocuje do gruntu. Po pewnym czasie pęd wytworzy korzenie i może być oddzielony od krzewu. 
4,8 (20 opinii)