Uprawa kanny (paciorecznika) – wiosenne sadzenie kłączy do doniczek
Kanna, czyli paciorecznik, jest wspaniałą rośliną, która ozdobi zakątki ogrodu od połowy lata do późnej jesieni. Czerwone, żółte, pomarańczowe i nakrapiane kwiaty kanny przyciągają uwagę i wyglądają niezwykle elegancko i efektownie.
Paciorecznik jest ulubioną rośliną wielu ogrodników-amatorów. Można go wykorzystać zarówno pojedynczo, jak i w kompozycji grupowej. Niektóre odmiany tej rośliny nadają się nawet do posadzenia w ogrodowym zbiorniku wodnym. Egzotyczna uroda kanny prezentuje się równie efektownie na rabacie, w doniczce i w skrzynce. Do uprawy kanny (paciorecznika) w doniczkach szczególnie odpowiednie są hybrydy karłowe, niedorastające nawet do metra wysokości.
Kanna, jako bylina pochodząca z ciepłych i wilgotnych obszarów, nie jest mrozoodporna. Uprawiane w ogrodach hybrydy muszą być przed zimą wykopane, a ich kłącza przechowane w ciepłym miejscu. Po oczyszczeniu trzeba kłącza obejrzeć uważnie i posortować. Planując efektywne rozmnożenie paciorecznika w przyszłym sezonie, należy wybrać do zimowania tylko dorodne, najgrubsze kłącza. Poza tym należy je z grubsza oczyścić z obumarłych drobnych korzeni, co przyspieszy wiosną rozwój pędów.
Paciorecznik jest ulubioną rośliną wielu ogrodników-amatorów. Można go wykorzystać zarówno pojedynczo, jak i w kompozycji grupowej.
Rozpoczyna się właściwe przechowywanie kanny przez zimę. Kłącza zawija się w suchy materiał, jak papier gazetowy, siano albo trociny drzewne. Następnie układa się je wraz z izolacją w pojemniku i przenosi do ciemnego, chłodnego, ale nieprzemarzającego pomieszczenia. Ma to na celu zabezpieczenie kłączy przed szkodami od mrozu, a jednocześnie przed przedwczesnym rozwijaniem pąków. Trochę resztkowej wilgoci na kłączach nie będzie stanowiło problemu, ale ogólnie biorąc, wilgotność powinna być mocno ograniczona. Pozwoli to na uniknięcie kłopotów ze zgnilizną roślin po przezimowaniu. Pomieszczenie powinno być dobrze wentylowane, a temperatura powietrza mieścić się w zakresie 10-15°C.
Wiosenne sadzenie kłączy kanny
Kto dysponuje jasnym i ciepłym miejscem, może już w marcu zainaugurować sezon wegetacyjny paciorecznika. Dzięki temu, zaraz po ustąpieniu wiosennych przymrozków można tę roślinę przesadzić albo przenieść na stałe miejsce w ogrodzie albo na tarasie. Wcześniej zakwitnie i tym samym dłużej będzie stanowić ozdobę. Za dodatkową zaletę wczesnego sadzenia kanny można uznać fakt, że również małe roślinki wprowadzają do mieszkania żywą zieleń. Nadaje się do tego parapet okienny, ogród zimowy albo szklarnia.
Jak sadzić kannę (paciorecznik)?
Zimowanie kłączy paciorecznika można zakończyć już w lutym-marcu. Jest wtedy czas na przygotowanie młodych roślin do dalszej uprawy. W tym celu należy:
- oczyścić kłącza i skrócić drobne korzenie;
- podzielić kłącza na kawałki z jednym do trzech oczek-pączków;
- przesortować sadzonki i odrzucić nieprzydatne;
- przygotować doniczki o średnicy 8-10 cm i napełnić je w 2/3 ziemią;
- kawałki kłączy z pączkami ułożyć poziomo pośrodku doniczek;
- przysypać kłącza ziemią do krawędzi doniczki;
- podlewać oszczędnie;
- ustawić w ciepłym i jasnym miejscu (np. na parapecie nad grzejnikiem);
- idealna temperatura wynosi od 20ºC do 25ºC;
- po 1 do 2 tygodniach pojawiają się młode pędy.
Wyhodowane w domu młode rośliny mogą być przeniesione do ogrodu albo na taras dopiero po ostatnich wiosennych przymrozkach, zwykle w drugiej połowie maja. Aby uniknąć poparzeń słonecznych liści, trzeba młode pacioreczniki stopniowo przyzwyczajać do pełnego słońca. Wiosną, przed sadzeniem, doniczki z sadzonkami wystawia się każdego dnia na kilka godzin na taras albo na balkon.
Komentarze