Porady

Uprawa imbiru w doniczce – 5 kroków! Wymagania i właściwości

4,7 (38 opinii)

Imbir (Zingiber) już od ponad 3000 lat jest doceniany zarówno w kuchni, jak i w ludowej medycynie. Lecznicze właściwości kłączy tej rośliny zostały wielokrotnie potwierdzone naukowo. Imbir jest poza tym jedną z pierwszych przypraw korzennych, które dotarły do Europy z Dalekiego Wschodu.

Aby nie być uzależnionym od sklepowych dostaw, można te kłącza o wielostronnym zastosowaniu uprawiać w doniczce w mieszkaniu. Uprawa tej rośliny nie wymaga szczególnego nakładu pracy, a imbir jest przy tym jednocześnie efektowną rośliną ozdobną. Po kilku miesiącach można rozpocząć zbiory własnego imbiru.

5 kroków w uprawie imbiru w doniczce

1. Wybór gatunku imbiru do uprawy w doniczce

Istnieje ponad 100 gatunków imbiru. Dekoracyjne gatunki tej rośliny można kupić w sklepie ogrodniczym, natomiast po najbardziej popularny, jadalny imbir lekarski (Zingiber officinale) wystarczy udać się do supermarketu. Należy wybrać kłącza wyglądające świeżo, najlepiej z widocznymi „oczkami” na końcach rozgałęzień. Dobrze jest włożyć je na noc do ciepłej wody, ponieważ prawdopodobnie zostały potraktowane preparatem chemicznym hamującym rozwój.

2. Przygotowanie sadzonek imbiru

Jeśli chce się uprawiać więcej niż jedną roślinę, należy pociąć kłącze sterylnym nożem albo nożyczkami na kawałki. Każdy kawałek powinien mieć co najmniej 2,5-3,5 cm długości i przynajmniej jedno „oczko”. Po krojeniu należy kawałki położyć w suchym miejscu na kilka dni, aby na powierzchniach cięcia utworzyła się warstwa ochronna. Zmniejszy to ryzyko infekcji. Każdy kawałek kłącza imbiru potrzebuje ok. 20 cm przestrzeni. Sadzonka z trzema i więcej „oczkami” ma większe szanse na wzrost.

3. Przygotowanie podłoża do uprawy imbiru w domowych warunkach

Imbir dobrze rośnie w żyznej i przepuszczalnej ziemi. Domieszanie dojrzałego kompostu do ziemi kwiatowej będzie całkowicie zadowalające. Jak większość roślin, także imbir preferuje glebę lekko kwaśną. Wartość pH powinna mieścić się w przedziale od 6,1 do 6,5.

4. Wybór odpowiedniego miejsca dla imbiru w doniczce

Najlepsze dla imbiru jest miejsce w półcieniu albo tylko ze słońcem porannym. Stanowisko powinno być osłonięte od wiatru i lekko wilgotne, ale nie błotniste. Imbir nie znosi temperatur niższych niż 20°C i reaguje zahamowaniem wzrostu. Do kiełkowania sadzonek gleba powinna mieć temperaturę 22-25°C. W każdym przypadku należy koniecznie unikać bezpośredniego nasłonecznienia. Promienie UV powodują uszkodzenia liści, które się nie regenerują.

Imbir ma szerokie właściwości lecznicze
Imbir ma szerokie właściwości lecznicze

5. Sadzenie imbiru

Kawałki kłącza układa się w przygotowane w doniczkach podłoże na głębokość ok. 5-10 cm pączkiem do góry. Doniczka powinna mieć średnicę co najmniej 30 cm. W dużej doniczce (35 cm) można posadzić dwa do trzech kawałków kłącza. Po 10 do 12 miesiącach imbir w doniczce może osiągnąć wysokość 60-100 cm.

Jak pielęgnować imbir w doniczce?

Należy utrzymywać podłoże stale wilgotne, ale bez zastoju wody. Trzeba codziennie sprawdzać stan gleby i podlewać, kiedy wierzchnia warstwa podeschnie. W pełni nasączona wodą ziemia powoduje szybko gnicie kłączy. Dlatego podlewać należy z umiarem, a w doniczce założyć dobry drenaż.

Imbir rośnie wolno, zwłaszcza poza warunkami tropików. Przy odrobine szczęścia można już po kilku dniach zobaczyć pierwszy kiełek. Zanim pojawią się liście, trzeba jednak trochę poczekać. Jeśli imbir został posadzony w żyznej glebie, dodatkowe nawożenie nie jest konieczne. Zwłaszcza, jeśli był domieszany kompost. Jeśli na liściach rośliny pojawią się żółte przebarwienia, może to oznaczać niedobór składników pokarmowych. W tym wypadku należy zasilić roślinę płynnym nawozem, który dodaje się do wody do podlewania.

Kłącza imbiru uzyskają o wiele bardziej intensywny smak, jeśli będą mogły w pełni dojrzeć w ziemi. Można je wykopać, kiedy łodygi jesienią zwiędną. Kilka sztuk można odciąć i wykorzystać w kuchni. Roślina nie ucierpi, jeśli na głównym korzeniu pozostanie kilka „oczek”.

Zastosowanie i właściwości imbiru

Imbir ma ostry smak, kiedy jest używany na surowo. Po podgrzaniu, zawarty w kłączu ostry związek gingerol zmienia się w słodko smakujący zingeron. Ale nie tylko smak przemawia za tym egzotycznym korzeniem. Imbir ma również właściwości lecznicze:

  • Pomaga przy odchudzaniu.
  • Uspokaja żołądek i likwiduje mdłości.
  • Pomaga na chorobę morską, i astmę.
  • Usuwa zgagę i pomaga przy zapaleniu zatok.
  • Stabilizuje poziom cukru we krwi i poprawia przemianę materii.
  • Pomaga leczyć choroby nowotworowe oraz Alzheimera.
  • Stabilizuje układ odpornościowy.
4,7 (38 opinii)