Porady

Storczyk Katleja (Cattleya). 10 zasad pielęgnacji

0 (0 opinii)

Katleja (Cattleya Lindley) jest rodzajem botanicznym roślin z rodziny storczykowatych, obejmującym wiele gatunków i hybryd. Ten wyjątkowy kwiat wymaga pielęgnacji, która sprawi, że zawsze będzie czarował swoim pięknem! Zachęcamy do przeczytania 10 zasad pielęgnacji storczyków Katleja!

Storczyki Katleja były pierwszymi storczykami, które w XIX wieku podbiły serca europejskich miłośników kwiatów. Pochodzące z Ameryki Południowej rośliny zrobiły prawdziwą furorę i w kręgach arystokracji często pełniły rolę florystycznych przypinek. Stały się też, obok falenopsis, synonimem orchidei. Jako efektowne kwiaty doniczkowe, albo wspaniałe kwiaty cięte, cieszą się niesłabnącą popularnością. Nazwę noszą na cześć angielskiego kolekcjonera orchidei Williama Cattley’a, któremu udało się tę egzotyczną roślinę po raz pierwszy w 1818 roku z powodzeniem wyhodować.

Wygląd i wzrost storczyków Katleja

Rosnące jako epifity storczyki Katleja tworzą pseudobulwy o długości do 25 cm, na których końcach wyrastają jeden albo dwa mięsiste, skórzaste, zielone liście. Kwiaty rozwijają się pojedynczo albo w gronach na szczycie pędu kwiatowego. Liczne gatunki, hybrydy i odmiany Katleja zachwycają niewiarygodną urodą kwiatów, które są duże, najczęściej jakby pokryte woskiem i mięsiste. Paleta kolorów sięga od różu przez żółć do pomarańczy, brąz albo czerwień do czystej bieli. Kwiaty niektórych odmian są plamiaste albo roztaczają intensywny zapach.

Pielęgnacja storczyka Katleja

Aby te fascynujące storczyki mogły zaprezentować cały przepych swojej urody i utrzymać ją przez długi czas, potrzebują wrażliwej uwagi i konsekwentnej opieki.

Stanowisko i temperatura dla storczyków Katleja

Miejsce, w którym zostanie ustawiony storczyk Katleja powinno być bardzo jasne. Po krótkim okresie przejściowym roślina znosi także pełne nasłonecznienie i może od września do maja rosnąć nawet na oknie południowym. Jeżeli nie otrzyma dostatecznie dużo światła, pąki się nie rozwiną albo wcale nie powstaną. Tak czy inaczej okresu kwitnienia nie będzie.

Uprawa storczyka w doniczce udaje się najlepiej, kiedy warunki w mieszkaniu są umiarkowane do ciepłych. Optymalna temperatura pomieszczenia wynosi stale 19°C i nie powinna spadać poniżej 15°C (w okresie wzrostu może być 18-25°C).

Ile wynosi idealna wilgotność powietrza dla storczyków?

Idealna wilgotność powietrza dla storczyka wynosi 81% i nie powinna być niższa niż 50%. Do uprawy egzotycznej piękności dobrze nadaje się lekko ogrzewany pokój. Dla zwiększenia wilgotności powietrza można ustawić doniczkę ze storczykiem na kamieniach w napełnionej wodą płaskiej podstawce.

Katleja potrzebuje uwagi i konsekwentnej opieki
Pinterest
Katleja potrzebuje uwagi i konsekwentnej opieki

Substrat bez kupowania

Zwykła ziemia kwiatowa nie jest odpowiednia dla wymagających storczyków Katleja. Jeśli ktoś nie chce kupować dosyć drogiego specjalnego podłoża w sklepie ogrodniczym, może sam przygotować mieszankę. Potrzeba do tego:

  • dwie części dobrze zleżałej kory,
  • jedną część mchu torfowca,
  • trochę włókien z korzeni paproci Osmunda,
  • nieco perlitu,
  • trochę mączki kostnej.

Bardzo odpowiednia jest kora piniowa, zapewniająca dobrą przepuszczalność substratu. Tańsza, ale również dobra, jest kora sosnowa.

Podlewanie i nawożenie storczyków

W przeciwieństwie do większości roślin kwiatowych, storczyki Katleja nie posiadają prostej reguły i harmonogramu podlewania. O terminie podlewania decyduje wiele czynników, które początkowo mogą się wydać pogmatwane. Substrat powinien być prawie suchy, ale nie całkowicie wysuszony. Podlewa się obficie, aż woda przeleje się otworem w dnie doniczki. Poza okresem kwitnienia storczyk Katleja może przeżyć bez podlewania dwa do trzech tygodni. Dodatkowe spryskiwanie rośliny latem nie jest konieczne.

Najlepiej rosną storczyki Katleja, jeśli są regularnie i w sposób zrównoważony zasilane. Nawożenie rozpoczyna się, kiedy rozwijają się nowe bulwy. Nawóz podaje się na wierzch substratu dwa razy w miesiącu. Odpowiedni jest normalny nawóz do storczyków. Aby uniknąć szkodliwego przenawożenia, zaleca się stosować tylko 50% do 70% zalecanej na opakowaniu nawozu dawki.

Storczyk Katleja cieszy się niesłabnącą popularnością
Wikipedia
Storczyk Katleja cieszy się niesłabnącą popularnością

Dlaczego i kiedy storczyki Katleja potrzebują odpoczynku?

Tworzenie wspaniałych, niezwykle okazałych i barwnych kwiatów kosztuje storczyki Katleja wiele energii. Dlatego też wymagają one, podobnie jak większość innych roślin kwiatowych, okresu odpoczynku po okresie wzrostu i kwitnienia. Z reguły odbywa się to zimą, jednak nie zawsze, ponieważ storczyki same decydują, kiedy nastąpi odpoczynek i sygnalizują przechodzenie w ten stan więdnięciem liści i kwiatów. Taki widok nie stanowi więc podstaw do niepokoju, a zwiędłe części storczyka trzeba po prostu usunąć. Storczyk Katleja prędzej odzyska siły, jeśli postawi się go w nieco niższej temperaturze około 15°C, mniej podlewa i nie nawozi.

Przesadzanie, rozmnażanie i przycinanie storczyków Katleja

Co dwa-trzy lata konieczne jest przesadzenie storczyka Katleja do nowej doniczki. Albo dotychczasowe naczynie stało się już za małe, albo zużyły się kawałki kory w podłożu, do których mocuje się korzeniami roślina. Aby wzmocnić roślinę, usuwa się najstarsze bulwy, które już całkiem są pozbawione korzeni i liści.

Duże storczyki Katleja można rozmnażać wegetatywnie przez podział. Ostrymi nożyczkami albo nożem (jedno i drugie narzędzie musi być sterylne) dzieli się kłącza rośliny na części. Każda część powinna zawierać co najmniej trzy pseudobulwy.

Kiedy kwiaty przekwitną, usuwa się całe pędy kwiatowe storczyka Katleja. Inny rodzaj cięcia nie jest potrzebny.

0 (0 opinii)