Porady

Stewia w doniczce - jak uprawiać tę słodką roślinę w domu?

5 (2 opinie)

Stewia to botaniczny rodzaj roślin z rodziny astrowatych, do którego zalicza się ponad dwie setki gatunków. Z tego licznego grona bylin i półkrzewów sławę i popularność zyskał jeden gatunek – stewia rebaudiana. Zawiera ona organiczne związki chemiczne zwane glikozydami stewiolowymi, które są 300-450 razy słodsze od cukru.

Uprawa stewii w doniczce nie przedstawia większych trudności, a mocno rozgałęziony, zielony krzew z białymi kwiatkami może też z powodzeniem pełnić rolę rośliny ozdobnej.

Miejsce i gleba dla uprawy stewii w doniczce

Ojczyzną stewii jest Ameryka Południowa, dlatego lubi ona ciepło i światło. Optymalnym stanowiskiem jest dla rośliny miejsce nasłonecznione, osłonięte od wiatru i przeciągów, z temperaturą powietrza 22-28°C. Może rosnąć na różnych glebach, z wyjątkiem słonych. Najbardziej odpowiadają jej gleby przepuszczalne, piaszczyste, o pH 5,5-6.

Uprawa stewii z nasion - doniczka

Wysiew nasion stewii na rozsadę wykonuje się pod koniec marca – na początku kwietnia. Pojemnik napełnia się przygotowanym podłożem z domieszką piasku. Nasiona stewii są bardzo małe, a na dodatek do kiełkowania potrzebują – oprócz wilgoci, ciepła i tlenu – światła. Dlatego też wysianych nasion stewii nie należy przykrywać warstwą ziemi, a jedynie lekko je wcisnąć. Niektórzy popełniają błąd, zagłębiając nasiona na 2-3 cm. W rezultacie, bez względu na wysoką jakość nasion, wschodów raczej nie będzie. Pojemnik nakrywa się szkłem albo folią. Gleba pod przykryciem powinna być ciągle wilgotna, mieć temperaturę nie niższą niż 25°C i osłonięta przed bezpośrednim nasłonecznieniem.

Wysiew nasion stewii na rozsadę wykonuje się pod koniec marca – na początku kwietnia. Pojemnik napełnia się przygotowanym podłożem z domieszką piasku.

Po około tygodniu pojawią się kiełki. Kiedy większość nasion wzejdzie, szkło należy zdjąć, a pojemnik postawić w jasnym i ciepłym miejscu. Siewki trzeba chronić przed przeciągami i pilnować, aby temperatura nie spadła poniżej 15°C. Kiedy na siewkach pojawią się pary liści, a ich wysokość wyniesie 5-7 cm, można młode rośliny przesadzić do pojedynczych doniczek. System korzeniowy stewii jest płytki, ale rozgałęziony, dlatego doniczka powinna być niegłęboka i szeroka (ok. 18 cm). W dnie powinien być otwór odpływowy, a wewnątrz – na dnie doniczki – warstwa drenażowa.

Uprawa stewii - naturalnego słodzika
Uprawa stewii - naturalnego słodzika

Uprawa stewii z sadzonek w doniczce

Dla tych, którzy uprawiają stewię nie pierwszy rok, bardziej praktycznym sposobem będzie rozmnożenie stewii z sadzonek pędowych. Najlepszy okres przygotowania sadzonek, to połowa maja do połowy czerwca. W tym celu bierze się kawałki pędów z liśćmi. Pędy ścina się tak, aby na roślinie macierzystej pozostał jeszcze odcinek z 2-4 liśćmi. Z pączków w kątach liści wyrosną do jesieni nowe pędy o długości 60-80 cm. Przygotowaną sadzonkę umieszcza się w pojemniku z ziemią albo w wodzie. Temperatura powietrza rzędu 25-28°C i wilgotność 80-85% zapewnią szybkie ukorzenie się sadzonek. Trzeba pamiętać, że młoda stewia i nieukorzenione pędy mogą zginąć pod silnymi promieniami słońca.

Jak pielęgnować stewię w domu?

W mieszkaniu z centralnym ogrzewaniem, gdzie wilgotność powietrza jest niska, dla stewii trzeba urządzić specjalne pomieszczenie. Aby wyhodować roślinę tropikalną, trzeba stworzyć jej warunki, jak w Paragwaju – klimat ciepły i wilgotny. Optymalne warunki dla wzrostu stewii to słoneczne miejsce i temperatura powietrza 22-28°C. Chociaż na ojczystej wyżynie może znosić wahania temperatury od 15°C do 30°C, to lepiej w domu nie wystawiać jej na taką próbę. Im więcej będzie ciepła i słońca, tym słodsze będą liście.

W mieszkaniu z centralnym ogrzewaniem, gdzie wilgotność powietrza jest niska, dla stewii trzeba urządzić specjalne pomieszczenie.

Stewia jest światłolubną rośliną krótkiego dnia. Dlatego w warunkach długiego dnia występują zaburzenia wzrostu, liście wyrastają większe, niż normalnie, a roślina nie kwitnie. W związku z tym jesienią i zimą trzeba stewii zapewnić sztuczne doświetlenie, a latem – zaciemnienie. Krótkie dni sprzyjają szybkiemu kwitnieniu i tworzeniu nasion, dłuższe – wzrostowi nowych pędów i liści.

Stewia w ziemi - przesadzanie
Stewia w ziemi - przesadzanie

Jaką doniczkę wybrać dla rośliny?

Duże znaczenie w uprawie stewii ma wybór odpowiedniej doniczki. Dobrze nadają się szerokie i płytkie pojemniki. Przesadzając stewię należy wziąć doniczkę większą o ok. 3 cm od poprzedniej. Ciągła wilgotność podłoża i duża wilgotność powietrza to podstawowe warunki, aby stewia czuła się jak u siebie w domu. Po 16-18 tygodniach od dnia siewu, stewia powinna zakwitnąć.

5 (2 opinie)