Porady

Jak dbać o róże na pniu?

0 (0 opinii)

Róże szczepione na pniu to efektowna i elegancka ozdoba, która sprawdzi się w każdym ogrodzie. Są bardzo dekoracyjne, a ich różnorodność jest ogromna. Kwiaty mogą być duże i okazałe lub delikatne i niewielkie. Bardzo często wydzielają przyjemny zapach. Okres kwitnienia zwykle jest długi i może trwać aż do późnej jesieni. To rośliny wieloletnie, dzięki czemu nie trzeba co roku sadzić nowych egzemplarzy. Są dość wymagające i ich uprawa może przysporzyć trudności, jednak warto zapewnić im odpowiednie warunki i poświęcić czas na ich pielęgnację. Jak dbać o róże na pniu? Wskazówki znajdują się w artykule.

Róże – najpopularniejsze rośliny ogrodowe

Róże cieszą się ogromną popularnością i są bardzo często spotykane w ogrodach. To rośliny o zachwycającej urodzie, którą docenia wiele osób. Należą do rodziny różowatych i w środowisku naturalnym występują na półkuli północnej. Mają wyprostowane, płożące lub pnące pędy. Kwiaty zwykle wydzielają bardzo przyjemny zapach, mogą być pełne lub półpełne w wielu kolorach. Coraz częściej spotykane są róże pienne, nazywane również sztamowymi. Można je uprawiać na rabatach lub w donicach, które pięknie będą się prezentowały ustawione na balkonach i tarasach.

Pienna forma róż powstaje poprzez okulizację, nazywaną również oczkowaniem. Jest to przeszczepienie pąka szlachetnej odmiany róż na pień podkładki, którym jest najczęściej dzika róża. Szczepione są różne gatunki i odmiany z grupy róż pnących, rabatowych, okrywowych i wielkokwiatowych, dlatego róże na pniu są bardzo zróżnicowane. Na podkładce zaszczepione są maksymalnie trzy oczka, dzięki czemu możliwe jest uformowanie bardzo atrakcyjnej korony, która może być kulista, parasolowata lub mieć zwisające kaskadowo pędy. Róże szczepione na pniu mają formę miniaturowego, kwitnącego drzewka, które jest doskonałą alternatywą dla klasycznych, różanych krzewów. Podkładka po zaszczepieniu nie rośnie, dlatego wysokość róż piennych jest zależna od jej wysokości, która wynosi od 40 do 140 centymetrów.

Jakie wymagania mają róże na pniu?

Sadząc róże szczepione na pniu, musimy wybrać dla nich odpowiednie miejsce. Stanowisko powinno być słoneczne lub półcieniste, ciepłe i osłonięte od wiatru. Najlepiej będą rosły na glebach piaszczysto-gliniastych, lekko wilgotnych, przepuszczalnych, które mają odczyn pH obojętny albo lekko kwaśny. Podłoże powinno zawierać dostateczną ilość próchnicy i być zasobne w składniki pokarmowe.

Sadzenie róż piennych

Kupując sadzonki róż na pniu, trzeba zwrócić uwagę, żeby była zdrowe, bez żadnych zmian chorobowych i miały dobrze rozwinięty system korzeniowy. Zanim rozpoczniemy sadzenie, konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Pozbywamy się chwastów, głęboko przekopujemy glebę, a w razie potrzeby wzbogacamy ją kompostem lub materiałem zwiększającym przepuszczalność. Sadzenie róż najlepiej przeprowadzić wiosną, kiedy utrzymywać się będą dodatnie temperatury. Taki termin pozwala im zaaklimatyzować się przed zimą w nowym miejscu.

Dołek, w którym będziemy sadzić roślinę, powinien być na tyle duży, by zmieściły się w nim wszystkie korzenie. Dno powinniśmy wyłożyć kompostem, a ściany zruszyć. Przed posadzeniem pojemnik z sadzonką zanurzamy w wodzie aż do chwili, kiedy przestaną pokazywać się pęcherzyki powietrza. Następnie różę umieszczamy w dołku tak, żeby czop rośliny znajdował się nieco nad powierzchnią ziemi. Dołek zasypujemy i lekko ugniatamy, pamiętając jednak o tym, by nie uszkodzić korzeni. Sadzonkę obficie podlewamy. Wokół niej warto zostawić wgłębienie, które ułatwi podlewanie. Różę przymocowujemy do palika, mocując ją w kilku punktach powyżej miejsca szczepienia. W przypadku odmian, które mocno się rozkrzewiają, dodatkowo warto przygotować specjalny stelaż. Palik powinien znajdować się po nawietrznej stronie rośliny i być wbity w odległości 10 centymetrów od pieńka. Dzięki niemu zapewniamy roślinie stabilność i zapobiegamy jej deformacji lub złamaniu przez wiatr.

Pielęgnacja róż na pniu

Róże szczepione na pniu wymagają odpowiedniej pielęgnacji. W pierwszym roku po posadzeniu rezygnujemy z nawożenia, dzięki czemu rośliny lepiej zakorzeniają się w podłożu. W kolejnych latach uprawy dokarmianie jest konieczne. Nawozimy wczesną wiosną i na początku lata. Najlepiej wybierać nawozy przeznaczone specjalnie do róż, sypkie nawozy mineralne i o wydłużonym działaniu, które dostarczają odpowiednich składników pokarmowych. Wskazane jest stosowanie kompostu lub obornika. Pamiętajmy, żeby nie nawozić po połowie lipca, ponieważ róże pienne muszą przestać wytwarzać nowe pędy przed nadejściem jesieni. Dokarmianie po tym terminie może spowodować problemy z przejściem w stan spoczynku przed nadejściem zimy.

W okresie wegetacji konieczne jest podlewanie. Lepiej, jeśli będziemy nawadniać rzadziej, ale za to obficie. Podlewając, uważajmy, żeby nie moczyć kwiatów i liści, gdyż mogłoby to prowadzić do rozwoju chorób grzybowych. Róże pienne w donicach mają tendencję do przesychania podłoża, dlatego można je podlewać codziennie. Nawadnianie jest szczególnie ważne podczas upałów.

Cięcie róży na pniu przeprowadzamy wiosną. Sposób przycinania powinien być dostosowany do konkretnej odmiany. Róże kopułowe tniemy nad 3 lub 4 oczkiem powyżej miejsca szczepienia, a pnące nad 5 lub 6. Najmocniejsze cięcie wykonujemy w roku posadzenia, co pozwala uformować koronę. W kolejnych latach cięcie służy utrzymaniu jej kształtu. Co roku usuwamy pędy chore, uszkodzone, przemarznięte i te, które wyrosły z podkładki.

Róże pienne należy zabezpieczyć przed zimą. W tym celu kopczykujemy kompostem na wysokość 20-30 centymetrów. Koronę i podkładkę możemy obłożyć słomą, a następnie okręcić agrowłókniną lub jutą i obwiązać. Mróz może być przyczyną nieodwracalnych szkód, dlatego rośliny zabezpieczamy w październiku lub listopadzie.

0 (0 opinii)