Uprawa kalarepy – jak sadzić, rozmnażać, pielęgnować?
Kalarepa należy do bardzo mało wymagających warzyw. Niektóre odmiany mogą dojrzewać nawet do późnej jesieni. Właściwie kalarepa jest rośliną dwuletnią, to znaczy w pierwszym roku wykształca bulwę, a w następnym roku kwiaty i nasiona.
Jako roślina uprawiana dla smacznej i cennej bulwy, może mieć zbiór już po kilku tygodniach. Większość odmian jest gotowa do zbioru, kiedy osiągnie średnicę piłki tenisowej. Świeżo zebrana z własnego ogrodu kalarepa smakuje bez porównania lepiej, niż kupiona mrożonka. Przy czym uprawa kalarepy leży w zasięgu możliwości każdego ogrodnika-amatora.
Kalarepa - z nasion czy sadzonek?
Kalarepa jest uprawiana zwykle z rozsady. Wiosną można bez problemu kupić gotowe sadzonki, ale większą przyjemność sprawi zapewne uprawa tego warzywa od nasiona do bulwy. Nasiona wysiewa się w szklarni, inspekcie albo tunelu foliowym w terminie zależnym od odmiany kalarepy. Nasiona odmian wczesnych – w połowie lutego, na zbiór letni – w kwietniu, a na jesienny – w maju lub na początku czerwca. Sadzenie kalarepy z rozsady ma dodatkową zaletę: Ptaki, ślimaki, czy myszy mogłyby zniszczyć na grządce połowę siewek. W przypadku wyrośniętych sadzonek, „podzielą się” co najwyżej kilkoma roślinami.
Nasiona wysiewa się w szklarni, inspekcie albo tunelu foliowym w terminie zależnym od odmiany kalarepy.
Rozsadę kalarepy można wyhodować również „domowym sposobem”. Wystarczy do tego celu szeroki parapet okienny z dużą ilością światła. Warunkiem jest tylko niezbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu. Idealna temperatura dla siewek, to nie mniej, niż 12ºC i nie więcej, niż 16ºC. Oczywiście, krótkotrwałe odchyłki od normy są dla siewek do zniesienia.
Sposób na długie pędy kalarepy
Jeśli kalarepa otrzymuje za mało światła, a jednocześnie pobudzana jest do wzrostu wysoką temperaturą, z pewnością wykształci cienkie i długie pędy. Przesadzona na grządkę rozwinie dużą masę liści, ale nie bulwę.
Kalarepa jest rośliną dwuletnią. Rozmnażanie kalarepy można przeprowadzić z powodzeniem we własnym zakresie. Jeśli pierwszego roku roślina nie zostanie ścięta, ale osłonięta na zimę kompostem albo słomą, przezimuje i w następnym roku zakwitnie. Dojrzałe nasiona wystarczy zebrać, wysuszyć i na przyszłą wiosnę gotowe są do siewu. Nie ma jednak gwarancji, że nasiona dadzą czystą odmianę kalarepy. A bulwa w drugim roku jest już niejadalna.
Jeśli pierwszego roku roślina nie zostanie ścięta, ale osłonięta na zimę kompostem albo słomą, przezimuje i w następnym roku zakwitnie.
Mocne siewki kalarepy, które wykształciły już 4-5 liści, można wysadzić na stałe miejsce w ogrodzie. W przypadku odmian wczesnych i letnich wystarczy odstęp między sadzonkami 30 cm x 30 cm. Grube jesienne odmiany, jak ‘Blaril’ albo ‘Kossak’ wymagają przestrzeni 40 cm x 50 cm. Rośliny sadzi się płytko, aby tworząca się bulwa nie przylegała do ziemi.
Jaka gleba dla uprawy kalarepy?
Kiedy już kalarepa rośnie na grządce, nie powinna przeżyć żadnych większych wahań wilgotności gleby. Trzeba ją podlewać każdego suchego dnia. Tylko regularne utrzymanie wilgoci uchroni kalarepę przed drewnieniem bulw. Przy odpowiednim przygotowaniu gleby kalarepa nie wymaga dodatkowego nawożenia. Przeciwnie, nadmiar azotu może prowadzić nawet do podwyższonej zawartości azotanów w bulwie.
Sadząc kalarepę, należy pamiętać o rotacji upraw. Po każdym warzywie z rodziny kapustowatych musi być zachowana długa pauza.
Sadząc kalarepę, należy pamiętać o rotacji upraw. Po każdym warzywie z rodziny kapustowatych musi być zachowana długa pauza. Do znanych i popularnych warzyw, które należą do tej właśnie rodziny należą m.in. kalafior, brokuły, kapusta pekińska, chrzan, rzodkiewka, kapusta biała i czerwona, brukiew i wiele innych. Zbyt szybki płodozmian wspomaga przenoszone przez glebę choroby. Niektóre patogeny mogą zakazić glebę na długie lata. Wobec tego kalarepa powinna wrócić na grządkę nie wcześniej niż po czterech latach.
Przy wyborze sąsiedztwa należy zwracać uwagę, aby nie uprawiać kalarepy razem z innymi roślinami z rodziny. Natomiast dobrymi sąsiadami mogą być dla niej: fasola, groch, sałata.
Dojrzewanie i zbiory kalarepy
Kalarepa, w zależności od odmiany, dojrzewa do zbioru w ciągu dwóch-trzech miesięcy. Uprawiając kalarepę we własnym ogrodzie można sobie pozwolić na luksus zebrania jeszcze dosyć małych bulw (o średnicy około 10 cm). Smakują one niezwykle delikatnie i orzechowo. Jeśli zbiory nie mogą być zaraz przerobione, świeże bulwy kalarepy można przechowywać w lodówce co najmniej przez dwa tygodnie. Jesienne odmiany mogą być przechowywane w chłodnym miejscu nawet przez kilka miesięcy. Trzeba tylko bulwy oczyścić z liści.
Jeśli zbiory nie mogą być zaraz przerobione, świeże bulwy kalarepy można przechowywać w lodówce co najmniej przez dwa tygodnie.
Bulwy wyrastające w pierwszym roku uprawy kalarepy mogą osiągać interesujące rozmiary. Zdarza się, że niektórym ogrodnikom wyrośnie kalarepa wielkości piłki nożnej. Nie znaczy to jednak wcale, że warzywo-olbrzym jest mniej jadalne. Przeciwnie, wnętrze dużej bulwy ze względu na szybki przyrost, pozostaje wyjątkowo delikatne.
Właściwości zdrowotne kalarepy
Co ciekawe, liście kalarepy zawierają dwa razy więcej witaminy, niż bulwa oraz dużo wapnia i żelaza. Dlatego też delikatne liście kalarepy nie powinny być wyrzucane. Pokrojone w wąskie paski mogą stanowić dodatek do sałatek.
Godny uwagi jest też fakt, że o kalarepie – popularnym w świecie warzywie – nie wiadomo dokładnie, skąd właściwie pochodzi i kiedy zaczęto ją uprawiać. Spekulacje lokują przodków kalarepy na obszarze od Morza Śródziemnego do Azji Środkowej. W Europie pojawiła się w XVI wieku. Natomiast w XIX wieku zrobiła taką karierę w Niemczech, że do dzisiaj uchodzi za „praniemieckie” warzywo.
Podsumowując: kalarepa jest smaczna, zdrowa i łatwa w uprawie. Powinna znaleźć się w każdym ogrodzie.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.