Porady

Popularne odmiany gruszek – zaproś gruszę do swojego ogrodu

0 (0 opinii)

Grusze są pięknym dopełnieniem ogrodu, a ich owoce gwarantują wspaniały smak. Jakie odmiany gruszki warto zaprosić do swojego ogrodu? Odpowiadamy w artykule!

Uprawa gruszek w ogrodzie

Grusze są uprawiane przez człowieka od tysięcy lat. Nic dziwnego, że istnieje tak dużo starych odmian gruszy. Był nawet czas, że na rynku można było znaleźć więcej odmian grusz niż jabłoni. Trudno w to uwierzyć, widząc dzisiejsze oferty. Większość starych odmian grusz poszła w zapomnienie, wyparta przez kilka nowych, które lepiej nadają się do komercyjnych sadów. Te ssąco prawda mniej podatne na choroby, bardzo trwałe i mogą znosić długie transporty, ale pod względem smaku wiele nowych gruszek, w porównaniu ze starymi odmianami, pozostawia wiele do życzenia.

Szczególnie zagrożone są stare odmiany regionalne, które w ciągu wieków przystosowały się do określonych warunków. Wraz z nimi ginie też nie tylko część naturalnego dziedzictwa, ale również fragment lokalnego sposobu życia. Na szczęście stare odmiany gruszy nadal można znaleźć w przydomowych sadach i ogrodach.

Większość grusz jest obcopylna, to znaczy, że w pobliżu trzeba sadzić inne grusze odpowiednich odmian. Owoce grusz dojrzewają, w zależności od odmiany, od sierpnia (wczesne) do listopada (zimowe).

Gruszki w ogrodzie
Gruszki w ogrodzie

Przed zakupem sadzonek warto jednak zrobić pewne rozeznanie, ponieważ nie każda odmiana gruszy nadaje się do uprawy w każdych warunkach klimatycznych i glebowych. Niektóre bywają wymagające, mają wprawdzie doskonałe pod względem smaku owoce, ale potrzebują ciepłych stanowisk jak również żyznej, wapiennej gliniastej gleby. Łatwo też ulegają chorobom. Stare, sprawdzone odmiany mają też często swoją historię. Oto kilka przykładów:

‘Conference’, ‘Konferencja’ odmiana gruszki

Ta odmiana posiada interesującą historię: w 1885 roku odbywała się w Anglii konferencja promująca uprawę grusz. Zaprezentowano tam ponad 600 odmian, spośród których szczególną uwagę zwróciła odmiana o nazwie pasującej do wydarzenia ‘Konferencja”. Był to początek błyskotliwej kariery dzieła Thomasa Rivers’a. Od 1894 roku odmiana znajduje się w handlu. Do dzisiaj jest jedną z najbardziej popularnych odmian gruszy w Europie Zachodniej i Środkowej.

Owoce gruszy ‘Konferencja’ są średniej wielkości, mają smukły i wydłużony kształt. Są zielone, a w pełni dojrzałości żółte, ich skórka jest mocna i trochę kłopotliwa podczas jedzenia. Miąższ gruszki jest łososiowożółtawy, z delikatnie połyskującą strukturą. Gruszki ‘Konferencja’ są słodkie i bardzo soczyste, z przyjemnym kwaskowym posmakiem i lekkim aromatem gałki muszkatołowej.

‘Conference’ odmiana o interesującej historii
‘Conference’ odmiana o interesującej historii

Optymalne podłoże dla gruszy odmiany ‘Conference’ zależy oczywiście od zastosowanej podkładki. Generalnie ta odmiana czuje się dobrze na żyznej ziemi w pełnym słońcu albo półcieniu. Jeśli gleba w ogrodzie nie jest zbyt bogata w składniki odżywcze, dobrze jest wzbogacić ją przed sadzeniem dawką nawozów organicznych.

‘Konferencja’ uchodzi za odmianę mocną i słabo podatną na najczęstsze choroby. Wiosną od kwietnia do maja drzewo obsypuje się jaskrawobiałymi kwiatami, które są mało wrażliwe na spóźnione przymrozki. Poważną zaletą odmiany ‘Konferencja’ jest regularne i obfite owocowanie gruszy. Ponieważ grusza ma skłonność do bardzo licznego zawiązywania owoców, występuje w przypadku tej odmiany problem z małymi owocami. Drzewo nie jest w stanie wykształcić tak ogromnej masy gruszek, stąd pozostają one małe i uboższe smakowo. Pomóc może przerzedzanie rozwijających się owoców. Pierwszych gruszek można się spodziewać po trzech latach po posadzeniu drzewka.

Przy właściwej pielęgnacji można oczekiwać wczesnych i regularnych zbiorów owoców.

‘Alexander Lucas’

Ta odmiana gruszy zachwyca soczystymi i słodkimi owocami o przyjemnym aromacie. ‘Alexander Lucas’ został wyhodowany we francuskiej szkółce w 1874 roku. Odmiana ma owoce średniej wielkości do dużej, o gładkiej skórce. Dojrzałe gruszki są intensywnie żółte. Miąższ mają lekko żółtawy i soczysty, słodki i aromatyczny.

Odmiana ‘Alexander Lucas’ jest odporna na choroby. Optymalne dla niej jest słoneczne i osłonięte od wiatru stanowisko. Aby zbiory były bogate, gleba powinna być zasobna w składniki pokarmowe. Drzewo dorasta do czterech metrów wysokości i zalicza się do wolno rosnących. Ważną rolę odgrywa tutaj oczywiście podkładka, która wpływa na wzrost i rozwój gruszy.

‘Alexander Lucas’ to słodka odmiana gruszki
Wikimedia
‘Alexander Lucas’ to słodka odmiana gruszki

Zbiory tej odmiany są regularne i obfite. Pierwsze gruszki można zrywać już we wrześniu. Optymalna dojrzałość występuje od października. Nie zaleca się jednak pozostawiać owoców zbyt długo na drzewie, ponieważ mają skłonność do spadania. W optymalnych warunkach mogą być przechowywane po zbiorze do sześciu miesięcy. Nadają się doskonale do spożycia na surowo i do różnych przetworów.

‘Kaiserkrone’, ‘Cesarz Aleksander’

Pochodzenie tej odmiany nie jest dokładnie znane. Prawdopodobnie została znaleziona w 1780 roku we Francji i przybyła 30 lat później do Niemiec. Gruszki ‘Kaiserkrone’ są duże i soczyste, mają bardzo słodki aromat i delikatny smak.

Jest to odmiana jesienna, dojrzewa od końca października, o dużej trwałości w przechowywaniu. Skórka owoców jest żółtawozielona, cienka, w pełni dojrzałości żółtawobrązowa. Miąższ jest bardzo soczysty i słodki.

Grusze są uprawiane przez człowieka od tysięcy lat. Nic dziwnego, że istnieje tak dużo starych odmian gruszy.

‘Dobra Luiza’

Odmiana ‘Dobra Luiza’, także nazywana ‘Prinz von Württemberg’, może się pochwalić długą historią. Po raz pierwszy została odkryta w 1778 roku przez monsieur de Longueval we Francji. Nazwę ‘Bonne Louise d’Avranches’ nadał gruszy na cześć swojej żony Luizy. Poza Francją przyjęła się krótsza nazwa ‘Dobra Luiza’.

Typowa ‘Dobra Luiza’ wyróżnia się swoją słodyczą i bardzo soczystym miąższem. Jej bardzo gładki, żółtawobiały miąższ posiada rozpływającą się konsystencję. Owoc ma kształt gruszki jak z obrazka. Z białych kwiatów rozwijają się dosyć jednolite, średniej wielkości do dużych owoce o gładkiej i połyskującej, zielonkawożółtej skórce. Na nasłonecznionej stronie są pokryte czerwonobrązowym kolorem, często w kropki, które przypominają łuski pstrąga.

‘Dobra Luiza’
Ashridge Nurseries
‘Dobra Luiza’

Odmiana wykazuje mocny wzrost w młodych latach. Później drzewo tworzy szeroką, piramidalną koronę. Czy będzie to grusza wysokopienna, czy nisko, zależy tylko od ogrodnika. Także forma szpalerowa odpowiada ‘Dobrej Luizie’.

Przy właściwej pielęgnacji można oczekiwać wczesnych i regularnych zbiorów owoców. Trzeba tylko pamiętać, że odmiana ‘Dobra Luiza’ jest skłonna do tworzenia drobnych owoców, kiedy jest ich za dużo. Pomaga w tym wypadku przerzedzanie zawiązanych owoców, tak aby pozostałe osiągnęły odpowiednią wielkość. Kiedy gruszki na drzewie osiągną rozmiar powiedzmy orzecha włoskiego, należy odcinać przede wszystkim uszkodzone i szczególnie małe, i pozostawiać tylko 2-3 sztuki w owocostanie.

Odmiana nie ma szczególnych wymagań co do stanowiska. Lubi jednak głębokie, ciepłe i wilgotne gleby. Poza tym bardzo ważne jest zaopatrzenie w składniki pokarmowe, jeśli chce się wspierać rozwój drzewa. Zaleca się podawanie nawozu zawierającego podstawowe składniki, jak azot, fosfor i potas.

Przeczytaj także: Jabłoń w ogrodzie – najpopularniejsze odmiany

0 (0 opinii)