Porady

Lawenda - piękna roślina do każdego ogrodu [15 zdjęć]

5 (1 opinia)

Lawenda jest jedną z ulubionych roślin ogrodowych. Rośnie powoli, a jej korzenie potrzebują z reguły miesięcy, aby dobrze się rozrosnąć. Jednak, gdy już zachwyci swoim pięknem, ogrodnicy są zgodni - było warto. Zobaczcie 15 zdjęć lawendy, jakimi podzielili się z nami Czytelnicy!

Co zrobić, żeby lawenda dobrze rosła?

Lawenda rośnie powoli, a jej korzenie potrzebują miesięcy, by dobrze sie rozrosnąć. Dlatego ważne jest stosunkowo wczesne wysadzanie sadzonek. Mają wówczas dosyć czasu, żeby przygotować się na nadejście zimy. Dobrze wyrośnięte młode rośliny są w zasadzie niewrażliwe na wiosenne przymrozki. Małe, młode sadzonki można wysadzać do gruntu dopiero, gdy miną ostatnie spadki temperatury. 

Zobacz: Jak rozmnażać lawendę w ogrodzie?

Sadzonki pojemnikowe można sadzić od końca marca do połowy maja. Większe rośliny nawet wcześniej. Odstęp pomiędzy sadzonkami powinien wynosić od 40 do 60 cm - wszystko zależy od posiadanego gatunku oraz odmiany. Po posadzeniu, lawendę trzeba podlać dużą ilością wody, ale bez tworzenia jej zastoju.

Lawenda powinna być regularnie przycinana. Będzie wtedy długo witalna oraz kwitnąca (od czerwca do sierpnia). Warto ją przyciąć już wiosną. Dobrą porą jest czas między ostatnim przymrozkiem i początkiem rozwoju pędów. Warto usunąć zeszłoroczne pędy, które uschły, a dobre przyciąć do dwóch trzecich wysokości.

Uprawa lawendy - zobacz najpopularniejsze odmiany i tajniki pielęgnacji

Lawenda - zdjęcia od ogrodników!

Zdjęcia lawendy robią wrażenie nawet na tych, którzy nie interesują się ogrodnictwem. Przedstawiamy fotografie, którymi podzielili się nasi Czytelnicy. Są naprawdę niezwykłe!

null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
5 (1 opinia)