Porady

Ostróżka ogrodowa – przycinanie, siew i wymagania

0 (0 opinii)

Wyprostowane łodygi ostróżki ogrodowej sięgają nawet do 180 cm wysokości, a od czerwca do września pojawiają się – w zależności od odmiany – jasnoniebieskie, ciemnoniebieskie, białe albo fioletowe kwiaty. Wyhodowano nawet odmiany o niezwykłych dla ostróżki kolorach żółtym i różowym. Dziś skupimy się na tajnikach jej przycinania oraz wymaganiach podczas uprawy.

Ostróżka ogrodowa (Delphinium elatum) jest gatunkiem roślin z rodziny jaskrowatych, jednego z ponad 300 gatunków rozpowszechnionych w umiarkowanych regionach półkuli północnej. W Europie występuje w co najmniej czterech podgatunkach. Ostróżka - uprawiana jako roślina ozdobna na ogrodowych rabatach występuje głównie w postaci hybryd i kultywarów. Oryginalna uroda kwiatów ostróżki została doceniona już wiele wieków temu, nic więc dziwnego, że ogrodnicy wyhodowali mnóstwo odmian, krzyżując często ostróżkę wyniosłą z ostróżką wielkokwiatową.

Ostróżka ogrodowa - wymagania glebowe i stanowiskowe

Mówi się, że ostróżki lubią czuć słońce na twarzy i cień na stopach. To oznacza, że idealna jest dla nich rabata położona w słonecznym miejscu z niskimi roślinami podsadzonymi na dole. Poza tym odpowiada im najbardziej chłodny, wilgotny klimat. Gleba powinna być piaszczysto-gliniasta, próchniczna i żyzna, lekko wilgotna. Tym bardziej zadziwiające jest, że Karlowi Foersterowi, jednemu z najsławniejszych hodowców ostróżek, udało się uprawiać te wymagające byliny w swojej poczdamskiej szkółce na piaszczystej ziemi Brandenburgii. Udało mu się, ponieważ jak sam przyznał, do gleby na szkółkowych kwaterach dodawał mnóstwo kompostowanego obornika.

Do optymalnego rozwoju ostróżka ogrodowa wymaga obfitego i regularnego podlewania; ma wysokie zapotrzebowanie na wodę. Kiedy pogoda jest upalna i sucha, trzeba ostróżki podlewać codziennie, a często i dwa razy dziennie. Aby uniknąć szybkiego odparowywania wilgoci z gleby, można wokół roślin rozłożyć warstwę ściółki albo stworzyć cień z roślin okrywowych.

Ostróżka - idealna jest dla niej rabata położona w słonecznym miejscu
Ostróżka - idealna jest dla niej rabata położona w słonecznym miejscu

Jeśli chodzi o nawożenie, zaleca się przed sadzeniem albo przed wysiewem nasion ostróżki zasilić glebę dawką kompostu. Także dojrzały i przerobiony obornik nadaje się do nawożenia ostróżek. Ponieważ rośliny posiadają płaski system korzeniowy, trzeba nawóz umieścić w glebie na głębokości około 40 cm. Wieloletnie ostróżki zaleca się nawozić dwa razy w roku nawozem organicznym, przy czym byłoby idealnie wykonać pierwszy zabieg wiosną przed rozwojem pędów i drugi – jesienią po cięciu. Podając kompost, obornik albo inny nawóz trzeba zwracać uwagę, aby nie uszkodzić korzeni roślin. Jesienne nawożenie ma tę zaletę, że nawóz zdąży się do wiosny nieco rozłożyć i zapewni roślinom dobry start w nowy okres wegetacyjny. Nawozy mineralne należy dawkować zgodnie ze wskazówkami producenta.

Przycinanie przedłuża okres kwitnienia ostróżki ogrodowej

Różne hybrydy i odmiany ostróżki ozdobią błękitnymi albo fioletowymi gronami swoich kwiatów każdy ogród. Dzięki celowemu zabiegowi cięcia po przekwitnieniu można ich wspaniałą urodę podziwiać po raz drugi. Ostróżki są niezwykle wszechstronne w zastosowaniu w ogrodzie, a wybierać można spośród ponad 5000 odmian. Ta ogromna liczba udowadnia, że jeśli komuś znudzi się błękit kwiatów ostróżek, ma do dyspozycji mnóstwo innych barw i odcieni. Istnieją odmiany nie tylko o kwiatach niebieskich, białych i fioletowych, ale też czerwonych, żółtych i różowych. Łączy je wspólna cecha: wszystkie rozwijają swoje czarujące kwiaty wczesnym latem – zwykle w czerwcu i lipcu.

Szkoda, że uroda ostróżek jest tak ulotna i z kwiatów szybko rozwijają się mieszki z licznymi nasionami. Jeśli nie zależy nam na pozyskaniu nasion, wszystkie przekwitłe pędy należy przyciąć na wysokości około 20 cm nad ziemią. Bylina zainwestuje wówczas całą swoją energię zamiast w tworzenie nasion, w rozwijanie nowych kwiatów. Pojawią się one pod koniec sierpnia/ na początku września. Drugie kwitnienie ostróżek można podziwiać do października, jednak nie wypada ono już tak bujnie i efektownie jak pierwsze letnie.

Ostróżki dają się łatwo rozmnażać przez siew własnoręcznie zebranych nasion
Ostróżki dają się łatwo rozmnażać przez siew własnoręcznie zebranych nasion

Zbiór i wysiew nasion ostróżki ogrodowej

Ostróżki dają się łatwo rozmnażać przez siew własnoręcznie zebranych nasion. Można je po prostu zebrać jesienią z dojrzałych torebek. Tylko uwaga: wszystkie części rośliny, a szczególnie nasiona, są mocno trujące i należy je chronić przed dziećmi i domowymi zwierzętami. Zamiast zbierania nasion, można też wykorzystać łatwość ostróżki do samosiewu.

Decydując się na zbiór nasion do samodzielnego siewu, trzeba zwracać uwagę na pochodzenie rośliny macierzystej. Niektóre mieszańce i odmiany nie nadają się do rozmnażania wegetatywnego, ponieważ ich potomstwo nie będzie wykazywać cech rośliny macierzystej.

Aby móc zebrać dojrzałe nasiona ostróżki, nie ścina się pierwszych przekwitłych kwiatostanów, ale pozostawia je po prostu i czeka, aż torebki nasienne dojrzeją. Znajdują się w nich wąskie, oskrzydlone nasiona. Zbiór można zaczynać, kiedy owoce są już brązowe, ale jeszcze się nie otworzyły.

Ostróżka w ogrodzie
Ostróżka w ogrodzie

Wymagania nasion ostróżki

Owoce, które jeszcze nie popękały, zbiera się z rośliny i otwiera w domu na stole. Najlepiej jest zbierać nasiona na ścierce albo papierowym ręczniku, którym można je potem oczyścić. Nasiona pozostawia się do wyschnięcia w ciemnym i chłodnym miejscu przez dzień lub dwa, a potem umieszcza w szczelnym pojemniku. Mogą tam zostać do następnej wiosny. Należy pamiętać, że nasiona tym gorzej kiełkują, im są starsze.

Ostróżki do kiełkowania nasion potrzebują nie tylko światła, ale i chłodu. To oznacza, że zebrane nasiona przed siewem trzeba stratyfikować, aby poprawić udatność kiełkowania. Wprawdzie można ten zabieg pominąć, jednak znacząco podwyższa on wyniki uprawy. Nasiona kupowane w sklepie są zwykle już przygotowane i nie wymagają dodatkowych zabiegów przed siewem.

Przygotowanie zebranych nasion do siewu polega na przechowywaniu ich przez kilka dni w temperaturze od 0°C do +5°C. Mrozu należy jednak unikać. Stratyfikację można przeprowadzić od marca na wolnym powietrzu albo w pojemniku w lodówce. Przed siewem należy nasiona namoczyć w letniej wodzie przez 24 godziny.

Według uznania, można albo przygotowywać siewki od marca w pojemnikach, albo wysiewać nasiona bezpośrednio do gruntu od maja do września. Wysianych nasion nie należy przykrywać ziemią, albo tylko bardzo cienką warstwą. Miejsce siewu należy regularnie podlewać. Dobrze jest też zabezpieczyć nasiona przed ptakami gęstą siatką.

0 (0 opinii)