Porady

Kwiaty ogrodowe – gatunki, których nie może zabraknąć w Twoim ogrodzie!

0 (0 opinii)

Kolorowych kwiatów nie może w ogrodzie zabraknąć zarówno wiosną, latem, jak i jesienią. Planując swoje ogrody wiele osób stawia przede wszystkim na rośliny o wspaniałych kwiatach. Sprawdź, jakich gatunków nie może zabraknąć u Ciebie!

Oprócz względów czysto estetycznych dobrze jest jednak wziąć pod uwagę również różne terminy kwitnienia roślin. Dzięki temu można uzyskać zamierzone kompozycje w określonym czasie i miejscu ogrodu, albo, alternatywnie, cieszyć się przez wiele miesięcy kwitnącymi roślinami rozproszonymi po całej działce. Wybierając kwiaty ogrodowe, dobrze jest zapoznać się z ich wymaganiami. Początkujący ogrodnicy powinni zdecydować się raczej na mocne i mało wymagające gatunki i odmiany.

Gatunki pięknych kwiatów do wiosennego ogrodu

Kiedy wczesną wiosną ogród budzi się powoli z zimowego snu, również miłośnicy ogrodów znowu chętniej wychodzą z domów. Rośliny ogrodowe stają w blokach startowych, aby po długich miesiącach spoczynku na wyścigi rozwijać młode pędy, liście i kwiaty. Do ulubionych kwiatów wiosennych należą:

 • Narcyzy (Narcissus) – należą bez wątpienia do ulubionych kwiatów wiosennych, ponieważ ich pachnące, białe albo żółte kwiaty, każdemu poprawią nastrój. Poza narcyzem białym, często sadzone są liczne odmiany takich gatunków, jak narcyz trąbkowy, narcyz wielkokwiatowy albo narcyz żonkil. Nawiasem mówiąc, każdy żonkil jest narcyzem, ale nie odwrotnie, co prowadzi czasem do nieporozumień.
 • Fiołek wonny (Viola odorata) – jak sama nazwa wskazuje, roztacza w ogrodzie przyjemny „fiołkowy” zapach oraz wnosi błękit na wiosenne rabaty.
 • Szafirek (Muscari) – zaczyna kwitnąć w kwietniu, a zebrane w grona kwiaty mają jaskrawy kolor liliowy albo odcienie błękitu. Efektownie prezentują się w grupach na trawniku lub tworzą obwódki.
 • Krokus (Crocus) – klasyczny zwiastun wiosny, często przebijający się przez warstwę śniegu. Na rabatach albo wprost na trawnikach tworzy dywany żółtych, niebieskich, a czasem (w zależności od odmiany) pasiastych kwiatów.
 • Tulipan (Tulipa) – kwiat, którego nie może zabraknąć w wiosennym ogrodzie. Bogactwo odmian łączy się z ogromną różnorodnością form i odcieni. Tulipany pięknie wyglądają w małych grupach.
 • Glicynia chińska (Wisteria sinensis) – motylkowe pnącze zakwitające w czerwcu/maju. Jasnofioletowe grona kwiatów zwisają efektownie na ogrodowych podporach.
 • Cyklamen (Cyclamen) – purpurowe kwiaty na długich szypułkach wnoszą na wiosenne rabaty ciekawy akcent.
Narcyz jest jednym z ulubionych kwiatów ogrodowych
Narcyz jest jednym z ulubionych kwiatów ogrodowych
Fiołek wonny roztacza w ogrodzie przyjemny zapach
Fiołek wonny roztacza w ogrodzie przyjemny zapach

Jaki gatunki kwiatów wybrać do letniego ogrodu?

Kolorowy, kwiecisty letni ogród zapewnią dostępne w szerokim wyborze rośliny długo kwitnące. Dzięki nim można cieszyć się barwami lata aż do października. Oto kilka pięknych gatunków:

 • Stokrotka pospolita (Bellis perennis) – kiedy stokrotki przemieniają trawnik w białoróżowy dywan, chyba nikt nie jest w stanie oprzeć się ich urokowi. Zaczynają kwitnąć ledwie zrobi się w ogrodzie trochę cieplej i pracowicie rozwijają swoje subtelne kwiatki aż do jesiennych przymrozków. Stanowią źródło pożywienia dla owadów, kiedy niewiele roślin kwitnie, a na dodatek są jadalne i można dodawać je do sałatek.
 • Wyżlin, zwany lwią paszczą (Antirrhinum) – kwiaty zachwycają przede wszystkim bogactwem barw i niezwykłym kształtem. Należą również do roślin długo kwitnących. Można wysadzać na rabaty sadzonki albo wysiewać wprost do gruntu.
 • Słonecznik (Helianthus annuus) – jego kształt i jaskrawożółty kolor jest symbolem słońca i lata. Zawsze wygląda pięknie, czy to w postaci niskiej odmiany w pojemniku na tarasie czy jako trzymetrowy olbrzym przy płocie. Szczególną zdolność rośliny zauważyli już starożytni Grecy: liści i kwiaty słonecznika podążają za ruchem słońca. Zjawisko nosi nazwę heliotropizmu. Nasiona słonecznika stanowią pokarm dla ptaków.
 • Malwa ogrodowa (Alcea rosea) – na wysokiej do trzech metrów łodydze rozwija piękne, duże kwiaty. Mogą być pojedyncze i pełne, w kolorach białym, żółtym, różowym, czerwonym, purpurowym do prawie czarnego. Malwy są roślinami wieloletnimi, w pierwszym roku rozwijają tylko rozetę liści, a kwiaty w imponującej ilości pjawiająsie w następnym roku.
 • Niezapominajka (Myosotis) – delikatne kwiaty niezapominajki w niebieskim kolorze wierności tworzą na rabatach jakby odbicie nieba. Mogą być posadzone kępowo do pojemnika albo koszyka, aby ozdobić taras.
 • Dalia (Dahlia) – dalie są prawdziwymi gwiazdami pośród kwiatów letnich. Ich wspaniałe kwiaty są dumą wielu ogrodników. Obok botanicznych gatunków powstało mnóstwo odmian hodowlanych w wielu nowych wariantach barwnych i o nowych kształtach. Dalie są roślinami wieloletnimi, ważne tylko, aby przed zimą wykopać i przechować ich bulwy.
Dalia to prawdziwa gwiazda w ogrodzie
Dalia to prawdziwa gwiazda w ogrodzie
Łodyga malwy ogrodowej może mieć nawet trzy metry
Łodyga malwy ogrodowej może mieć nawet trzy metry

Piękne gatunki kwiatów do jesiennego grodu

Odpowiednie rozplanowanie sadzenia kwiatów sprawi, że ogród nie przestanie być pełnym kolorów miejscem wypoczynku nawet, kiedy skończy się lato.

Krokosmia jest byliną podobną do mieczyka
Krokosmia jest byliną podobną do mieczyka
Miechunka rozdęta zdobi ogród swoją wyjątkową formą
Miechunka rozdęta zdobi ogród swoją wyjątkową formą
0 (0 opinii)