Porady

Bez lilak - wspaniale pachnąca ozdoba do każdego ogrodu [10 zdjęć]

5 (1 opinia)

W maju, gdy rozwijają się niezliczone grona kwiatów, roztaczając niesamowity zapach, trudno przychodzi przypomnienie siebie piękniejszej rośliny niż bez lilak. Nasi Czytelnicy również o tym wiedzą, dlatego zebraliśmy ich najlepsze zdjęcia! Bez jest naprawdę piękny - warto zainspirować się tymi wspaniałymi fotografiami!

Jak uprawiać bez lilak w ogrodzie?

Podczas uprawy bzu lilaka duże znaczenie ma jakość sadzonek. Należy zwracać uwagę na stan systemu korzeniowego - który powinien być mocny, elastyczny, rozgałęziony i dobrze rozwinięty. 

Podlewanie bzu jest ważne, ale należy pamiętać o nie przesadzaniu z nadmiarem wody, ponieważ może on zaszkodzić roślinie. Najwięcej wody bez potrzebuje, gdy rozwija nowe pędy i kwiaty. Należy kontrolować stan gleby. W sierpniu i gleby ogranicza się wodę i podlewa wyłącznie w okresie suszy. To bardzo ważne dla zdrowia naszego bzu.

Bez lilak dobrze rośnie na żyznych glebach. Starsze rośliny można wesprzeć dawką kompostu na wczesną wiosnę, a poza tym zatroszczą się same o siebie. Młode rośliny za to potrzebują być zasilane nawozem raz lub dwa do roku. 

W zasadzie - nasz piękny bez nie wymaga przycinania. Sam się regeneruje i przez lata zachowuje wspaniały wygląd, czarujący każdego doceniającego piękno przyrody! Jeżeli krzew zaczyna się od dołu przerzedzać, można po kwitnieniu wziąć pod uwagę odmładzające cięcie - w takim przypadku wystarczy ściąć najstarsze i najsłabiej kwitnące pędy blisko ziemi. Pobudza się w ten sposób krzew do wytwarzania nowych pędów.

Więcej o uprawie bzu lilaka w ogrodzie, znajdziesz tutaj

10 zdjęć bzu od naszych Czytelników!

Nasi Czytelnicy są wspaniali! W swoich ogrodach posiadają wspaniały bez, którym dzielą się na naszej grupie. Zapraszamy do dołączenia, wystarczy kliknąć zdjęcie poniżej:

Grupa dyskusyjna - Twój Ogródek
Grupa dyskusyjna - Twój Ogródek
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null

 

5 (1 opinia)