Porady

Kleszcze - jak się przed nimi obronić?

0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

O tym, że kleszcze są wyjątkowo niebezpiecznymi owadami, nie trzeba nikomu mówić. Te niepozorne, drobne stworzenia przenoszą groźne choroby, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie i życie ugryzionej osoby! Jak można skutecznie uchronić się przed tymi pasożytami?

Małe, ale groźne

Mimo niewielkiego rozmiaru, kleszcze mogą powodować wiele niebezpiecznych chorób. Wśród nich, najczęściej spotykane są między innymi borelioza, gorączka Q, gorączka kleszczowa Kolorado, afrykańska gorączka odkleszczowa, tularemia, kleszczowe zapalenie mózgu. Niektóre z tych chorób mają ostry i gwałtowny przebieg, natomiast inne mogą objawiać się nawet po wielu latach od ugryzienia. W Polsce najczęściej spotykane są przypadki boreliozy oraz kleszczowego zapalenia mózgu, pozostałe choroby zdarzają się wyjątkowo sporadycznie lub wcale.

Ochrona przed kleszczami

W jaki sposób można chronić się przed ugryzieniem? Przede wszystkim należy oczywiście unikać miejsc, w których najczęściej osiedlają się te pasożyty: lasów, łąk, gęstych krzewów. Niestety, nie zawsze jest to łatwe, szczególnie dla osób, które pracują na terenach zielonych, bądź lubią spędzać czas na łonie natury. Wbrew powszechnej opinii, kleszcze rzadziej przebywają na drzewach, często natomiast zamieszkują gęste krzewy i co gorsza, mogą się także kryć na ogrodowych roślinach oraz na trawniku. 

Kolejną ważną zasadą jest dokładne osłonienie ciała oraz głowy poprzez odpowiedni ubiór. Długie spodnie, długie rękawy oraz czapka pomogą ochronić się przed atakiem kleszcza. Trudno jednak stosować się do tej zasady latem, kiedy na dworze panuje wysoka temperatura. 

Nie można zapomnieć o tym, że kleszcze często zamieszkują także nasze działki i ogrody! Chętnie ukrywają się w wysokich trawach oraz innych roślinach. Aby zminimalizować ryzyko ataku kleszcza, warto zastosować specjalny preparat eliminujący niechciane szkodniki. Tak działa Target na kleszcze, nowoczesny środek, którym należy dokładnie opryskiwać ogrodową roślinność, miejsca zacienione oraz nasłonecznione. Target na kleszcze jest naturalnym preparatem, którego głównym składnikiem jest olej rydzowy. Jest to więc naturalna i skuteczna metoda zwalczania kleszczy i zapewnienia w ten sposób bezpieczeństwa sobie i swojej rodzinie.

Inne sposoby na zapobieganie występowania kleszczy w ogrodzie

Oprócz stosowania środków do ochrony przed kleszczami możemy wykonywać kilka czynności, które pomogą nam w walce z tymi niebezpiecznymi szkodnikami:

  • Regularne koszenie trawnika - doskonałym siedliskiem dla kleszczy są wysokie, niekoszone trawy. Jej regularne koszenie na niską wysokość przyczyni się do zmniejszenia liczebności kleszczy.
  • Sadzenie roślin, które w naturalny sposób odstraszają kleszcze - tak, na szczęście są takie rośliny, których kleszcze zwyczajnie nie lubią. Zaliczają się do nich m.in. kocimiętka, lawenda, wrotycz pospolity oraz rozmaryn.
  • Unikanie sadzenia paproci oraz wysokich, ozdobnych traw - tak jak w pierwszym punkcie - to ważne, ponieważ w wysokich trawach kleszcze czują się najlepiej. Nie sadząc ich zmniejszamy ryzyko ich występowania w ogrodach.
  • Przycinanie koron drzew i krzewów - duże zagęszczenie w koronach drzew i krzewów również sprzyja występowaniu kleszczy. Przycinając je regularnie zapobiegamy ich występowaniu.
0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba