Porady

Karmnik dla ptaków – ozdoba w ogrodzie. Pomysły na wykonanie

5 (2 opinie)

Zimujące u nas ptaki są dobrze przystosowane do mroźnej pory roku. Są w stanie przetrwać zimę bez naszej pomocy. Można powiedzieć, że dokarmianie ptaków w zasadzie nie jest konieczne. Jeśli jednak to dokarmianie jest odpowiednio prowadzone, nie dzieje się nic złego. Tym bardziej, że naturalne środowisko ptaków, a tym samym zasoby pożywienia, dla wielu gatunków stają się coraz bardziej ograniczone. Zimowe dokarmianie ma więc sens. Poza tym karmnik w ogrodzie może stanowić nie tylko pewną ozdobę, ale też wygodną możliwość obserwowania z bliska wielu gatunków ptaków.

Dokarmianie ptaków i jego skutki

W żadnym wypadku podawanie karmy dzikim ptakom nie jest w stanie wyrównać im utraty naturalnej przestrzeni życiowej. Warto też zdawać sobie sprawę z kompleksowych konsekwencji dokarmiania ptaków, zanim postawi się w ogrodzie karmnik.

Dostępność pożywienia jest istotnym czynnikiem określającym wielkość populacji ptaków. Dodatkowy pokarm ogranicza ryzyko głodu i zwiększa możliwość przeżycia zimy. Zaopatrzenie w pokarm umożliwia wiosną wczesne rozpoczęcie gniazdowania. Wcześnie wyklute pisklęta mają przeważnie większe szanse na przeżycie. Dostatek pożywienia wpływa poza tym na kolejne lęgi, na wielkość i liczbę jaj. Także pomyślny rozwój młodych ptaków ma związek z dokarmianiem.

Poprawa zaopatrzenia w pokarm nie pozostaje bez wpływu na zachowania socjalne ptaków. Dobrze odżywione młode ptaki są mniej agresywne wobec swojego rodzeństwa. Dorosłe ptaki natomiast, dobrze zaopatrzone w pokarm, mogą zainwestować więcej energii w forsowny podział terytorium.

Dokarmianie ptaków na dużą skalę wpływa też na wiele innych procesów. Dostatek pożywienia zimą sprawia, że wiele gatunków pozostaje w miejscu gniazdowania, zamiast migrować na zachód i południe. Zwiększa się przez to automatycznie populacja drapieżników. Jednocześnie koncentracja ptaków wokół źródeł pokarmu sprzyja rozszerzaniu się chorób. Jak widać, nawet powieszenie karmnika w ogrodzie może mieć wpływ na ekosystem.

Karmnik stojący w ogrodzie
Karmnik stojący w ogrodzie

Jaki wybrać karmnik dla ptaków?

  • Karmnik musi być suchy i przede wszystkim czysty. Trzeba go często czyścić. Najlepsze są karmniki, w których ptaki nie siadają w pokarm i nie brudzą go.
  • Aby uniknąć bójek o miejsce, karmnik nie może być zbyt mały. Dla orientacji: powierzchnia podłogi powinna wynosić ok. 300-400 cm2. Również odległość podłogi od dachu nie powinna być mniejsza niż 30 cm.
  • Dach powinien być na tyle obszerny, aby skład pokarmu pozostawał suchy podczas deszczu i śniegu.
  • Bezpośrednie otoczenie karmnika w promieniu co najmniej 2 m powinno być dobrze widoczne, aby żaden wróg, na przykład kot domowy, nie podkradł się niepostrzeżenie. Z tego też powodu nie powinno brakować w pobliżu drzew i krzewów, jako kryjówki dla ptaków.
  • Nie ustawiać karmnika bezpośrednio za szybą. Istnieje niebezpieczeństwo, że ptak w nią uderzy.
  • Karmnik powinien być niedostępny dla kotów. Wolno stojące najlepiej zamontować na gładkiej rurze metalowej albo plastikowej na wysokości co najmniej 1,5 m nad ziemią. Karmnik wiszący trzeba tak zawiesić, aby kot nie mógł go dosięgnąć.

Karmnik dla ptaków - oryginalna ozdoba ogrodu
Karmnik dla ptaków - oryginalna ozdoba ogrodu

Rodzaje karmników do ogrodu – pomysły na wykonanie

Zbliża się zima i ptaki znowu się ucieszą, kiedy w ogrodzie pojawi się karmnik. Mały domek do dokarmiania ptaków można wprawdzie bez problemu kupić, ale więcej przyjemności będzie z własnoręcznej budowy. Z resztek ze stolarni, kawałków płyt i plastiku, przy odrobinie umiejętności, można stworzyć oryginalny i niepowtarzalny model karmnika. Ze względu na sposób lokalizacji można wyróżnić:

  • Karmnik stojący. Dla postawienia karmnika trzeba znaleźć suche miejsce w półcieniu, na przykład pod otwartą ogrodową altaną. Aby ptaki podczas posiłku same nie stały kąskiem dla drapieżników, trzeba zabezpieczyć karmnik na przykład przed kotem albo kuną. Wygląd tej małej budowli zależy wyłącznie od fantazji i umiejętności jej twórcy, jednak w każdym przypadku powinna ona stanąć na gładkiej podporze (rura metalowa albo plastikowa) na wysokości nie mniejszej niż półtora metra nad ziemią.
  • Karmnik wiszący. Domek do karmienia ptaków należy powiesić w miejscu osłoniętym przed deszczem i śniegiem oraz niedostępnym dla drapieżników. Jeżeli karmnik ma wisieć na drzewie, trzeba się dobrze upewnić, czy nie znajdzie się zbyt blisko pnia. Nie należy również zawieszać karmnika tuż za oknem, ponieważ ptaki mogą nie zauważyć szyby i uderzając w nią, zrobić sobie krzywdę.

Pod względem formy możemy mieć w ogrodzie:

  • Karmnik klasyczny. Klasyczny domek zbudowany z gałęzi brzozy, kawałków desek, kantówek itp. Mając wyobraźnię i pewne zdolności manualne, można stworzyć oryginalną ptasią kantynę.
  • Karmnik nowoczesny. Zamiast tradycyjnych materiałów, można użyć do zbudowania karmnika płyt z tworzyw sztucznych. Daje to możliwość tworzenia oryginalnych form i łączenia różnych materiałów. Zaletą takiego karmnika jest łatwość utrzymania go w czystości, a także większa odporność na działanie czynników atmosferycznych, niż konstrukcji drewnianej.
  • Karmnik – silos. Pojemnik z tworzywa sztucznego w formie cylindra albo metalowa siatka ze stali nierdzewnej stanowią magazyn karmy, którą ptaki mogą swobodnie pobierać. Konstrukcja chroni karmę przed deszczem i śniegiem.
5 (2 opinie)