Porady

Jarmuż – jaką wybrać odmianę? Jak wykorzystać go w kuchni? [WIDEO]

5 (1 opinia)

Jeszcze niedawno niewiele osób wiedziało, co to jest jarmuż, jak wygląda oraz w jaki sposób go przygotowywać. A to niedoceniane dotąd warzywo ma wiele zdrowotnych i odżywczych właściwości, dlatego warto je uprawiać w przydomowym ogrodzie. Jaką wybrać odmianę i jak wykorzystać jarmuż w kuchni? Podpowiadamy.

Dzień bez jarmużu to dzień bez słońca…

Tak twierdzi popularny aktor Kevin Bacon. Nie bez powodu. Jarmuż posiada mnóstwo właściwości leczniczych, o których szerzej piszemy w osobnym artykule. Roślina ta znajduje się w czołówce skali ANDI, która ocenia, jak dużo składników pokarmowych znajduje się w produkcie na każdą spożywaną kalorię. Jak się okazuje, jarmuż w skali od 1 do 1000 punktów osiąga maksymalną wartość!

5 ciekawostek na temat jarmużu

  • 1 kubek jarmużu to 200 proc. zapotrzebowania dziennego w witaminę A, ok. 130 proc. w witaminę C oraz ponad 600 proc. w witaminę K.
  • 1 kubek jarmużu to zaledwie 33 kalorie.
  • Jarmuż to dobry sposób na ograniczanie podjadania – syci na długi czas, dzięki czemu polecany jest w wielu dietach redukcyjnych.
  • Roślina jest doskonałym źródłem żelaza, magnezu, kwasu foliowego, wapnia i potasu.
  • Jarmuż wykazuje działanie przeciwnowotworowe, dzięki zawartości izotiocyjaninom.

Jarmuż – jaką wybrać odmianę do uprawy w ogrodzie?

Jarmuż jest dostępny praktycznie przez cały rok. To roślina niezbyt wymagająca, dlatego może być uprawiana przez każdego ogrodnika – nawet amatora. Najlepszym smakiem jarmużu można cieszyć się w miesiące zimowe – od styczna do lutego, ponieważ po lekkim przemarznięciu roślina traci goryczkę. Poniżej znajdują się trzy najlepsze (naszym zdaniem) odmiany jarmużu. A w osobnym artykule znajdziecie instrukcję, jak krok po kroku uprawiać jarmuż w przydomowym ogrodzie.

1. Jarmuż kędzierzawy (inaczej karbowany)

To najczęściej spotykany jarmuż w uprawie. Występuje w kolorze zielonym – jasnym lub ciemnym. Zwykle ma potargane i kędzierzawe liście, stąd jego nazwa. Łodygi są dość twarde, dlatego mogą sprawiać problemy przy rozdrabianiu. Z tego względu warto je oderwać, gdy jarmuż jest jeszcze świeży. Jarmuż kędzierzawy posiada pieprzny i lekko gorzki smak. Jednak im liście są młodsze, tym smak jest delikatniejszy.

Najlepsze odmiany jarmużu do uprawy w ogrodzie
Najlepsze odmiany jarmużu do uprawy w ogrodzie

2. Jarmuż dekoracyjny Scarlet

Odmiana z purpurowo-fioletowymi liśćmi, które są również kędzierzawe. Ze względu na swoją barwę, ta odmiana wykorzystywana jest także jako roślina ozdobna. Nasiona jarmużu Scarlet bez problemu można zakupić w sklepach ogrodniczych czy marketach.

3. Jarmuż toskański (inaczej „czarny jarmuż”)

To jeden z naszych faworytów. Posiada długie i stosunkowo wąskie liście w barwie ciemnozielonej. Odmiana ma intensywny, lekko słodki smak. Liście mogą mieć również kolor niebiesko-zielony. Są lekko pomarszczone, a ich struktura jest zwarta. Przypominają wyglądem kapustę włoską.

Kiedy i jak zbierać jarmuż?

Ponieważ roślinę można siać nawet kilka razy w roku, zbiór jarmużu w ogrodzie trwa całe lato aż do późnej jesieni. To warzywo bardzo odporne na mróz, dlatego zbiory możliwe są także zimą. Zbioru należy dokonywać wtedy, gdy liście są suche.

Jarmuż ma najlepszy smak, gdy jest świeżo zerwany. Nie posiada goryczki i jest chrupiący. Można go jednak przechowywać w lodówce przez kilka dni lub w zamrażarce w formie rozdrobnionej (podczas mrożenia nie traci swoich właściwości odżywczych). Aby nie dopuścić do zwiędnięcia jarmużu w lodówce, warto przykryć warzywo mokrą ściereczką.

Jak wykorzystać jarmuż w kuchni?

Najlepiej spożywać jarmuż na surowo, ponieważ wtedy zachowamy najwięcej cennych składników. Dobrym pomysłem będzie przygotowanie pesto, koktajlu lub soku w połączeniu np. z jabłkami. Jarmuż możemy również spożywać w formie gotowanej lub pieczonej (zupa, chipsy z jarmużu).

Przykładowy przepis na pesto z jarmużu

Przepis jest bardzo prosty, ponieważ wystarczy wszystkie z poniższych składników rozdrobnić w blenderze lub mikserze. Pesto możemy dodać do makaronu, pizzy lub jako pastę do kanapek. Składniki:

  • 1 kubek jarmużu
  • 1 kubek pietruszki
  • Wyciśnięty sok z 1 cytryny
  • 1 ząbek czosnku
  • Garść migdałów
  • Sól
  • ½ szklanki oliwy

Dlaczego warto jeść jarmuż? [WIDEO]

Źródło filmu: Kanał YouTube Wirtualna Polska

5 (1 opinia)