Kwiaty wieloletnie do ogrodu | Najpiękniejsze rośliny
Ogrodniku, poznaj listę najpiękniejszych kwiatów wieloletnich do ogrodu. Mogą zimować w gruncie bez wykopywania, przez co są mniej wymagające od innych roślin.
Jakie kwiaty wieloletnie do ogrodu?
Kwiaty wieloletnie ogrodowe są łatwe w uprawie, a przez całe lato i jesień będą cieszyć Twoje oczy. Do grona wieloletnich kwiatów i bylin, które warto posadzić w każdym ogrodzie, należą:
- peonia (piwonia) – charakteryzuje się szczególnymi walorami dekoracyjnymi – ma duże, pachnące kwiaty w odcieniach różu, czerwieni, bieli i żółci; kwitnie wiosną lub wczesnym latem; preferuje słoneczne stanowiska i dobrze przepuszczalną, żyzną glebę;
- liliowiec – bylina ogrodowa o efektownych kwiatach w różnych kolorach, które kwitną od późnej wiosny do lata; liliowiec jest bardzo łatwy w uprawie i odporny na suszę; może rosnąć w słońcu lub w półcieniu;
- jeżówka – ma duże, kolorowe kwiaty w odcieniach różu, fioletu, bieli, czerwieni; dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych;
- aster – kwitnie jesienią; występuje w różnych kolorach (fiolet, róż, niebieski, biały); preferuje słoneczne stanowiska;
- szałwia omszona – jest wieloletnią byliną, która kwitnie na niebiesko, fioletowo lub różowo;
- ciemiernik – kwitnie zimą lub wczesną wiosną (nie są mu straszne przymrozki); ma kwiaty w różnych odcieniach bieli, różu, purpury i zieleni; preferuje półcieniste stanowiska i wilgotne, dobrze przepuszczalne gleby;
- lawenda – jest odporna na suszę i dobrze rośnie na słonecznych stanowiskach oraz na lekkich, przepuszczalnych glebach; wymaga regularnego przycinania;
- floks wiechowaty – ma pachnące kwiaty zebrane w gęste wiechy, kwitnące od lata do wczesnej jesieni; występuje w wielu kolorach (różowym, fioletowym, białym, czerwonym); preferuje stanowiska słoneczne lub lekko zacienione, a także żyzną glebę i wysoką wilgotność;
- irys – kwitnie od wiosny do wczesnego lata; wymaga regularnego dzielenia co kilka lat, aby zachować obfite kwitnienie;
- sasanka – wczesnowiosenna bylina, która kwitnie na fioletowo, różowo lub biało; jest odporna na mróz i preferuje słoneczne stanowiska oraz dobrze przepuszczalne gleby;
- rudbekia – ma kwiaty o charakterystycznych, żółtych płatkach i ciemnym środku; kwitnie od lata do jesieni i przyciąga owady zapylające; łatwa w uprawie, odporna na suszę i dobrze rosnąca na stanowiskach słonecznych;
- bergenia – ma duże, sercowate liście i różowe lub czerwone kwiaty, które pojawiają się wczesną wiosną; jest bardzo odporna i toleruje zróżnicowane warunki – od pełnego słońca po cień; preferuje gleby wilgotne i przepuszczalne.
Przeczytaj również: Kwiaty ogrodowe – nazwy kwiatów do uprawy w ogrodzie
Kwiaty wieloletnie zdolne do powtórnego kwitnienia
W świecie roślin istnieją kwiaty ogrodowe wieloletnie, które przez wiele tygodni, a nawet miesięcy, rozwijają nowe kwiatostany. Mało tego, znana jest całkiem pokaźna liczba gatunków i odmian, które po głównym okresie kwitnienia zdobywają się późnym latem albo jesienią na wytworzenie kwiatów po raz drugi.
- Krwawnik kichawiec – pełnia kwitnienia przypada na czerwiec i lipiec. Warto ściąć po tym okresie kwiatostany, aby w przypadku ciepłej jesieni cieszyć się powtórnym, intensywnym kwitnieniem. Pełne, białe kwiaty krwawnika wyglądają uroczo i subtelnie zwłaszcza na tle krzewów. Krwawnik dobrze się czuje na glebie żyznej i wilgotnej, w słońcu i na stanowisku półcienistym.
- Rumian – kwitnie przez całe lato i jesień. Ma jasne, kremowobiałe kwiaty z żółtym środkiem. Lubi niezbyt żyzne, przepuszczalne podłoże w pełnym słońcu.
- Jarzmianka większa – na mocnych łodygach pojawiają się na początku czerwca stosunkowo duże, różowe główki kwiatów. Po przycięciu zakwita ponownie we wrześniu.
- Bodziszek armeński – ma piękne, duże kwiaty i niezwykle długi okres kwitnienia – od maja do października. Dzięki przycinaniu pędów powtórzy kwitnienie.
- Kocimiętka – tworzy gęste kępy, a jej kwiaty o barwie liliowoniebieskiej kwitną od kwietnia do lipca. Po niskim przycięciu ponownie zakwita we wrześniu. Warto ją uprawiać szczególnie do obsadzania rabat oraz skalniaków.
Sprawdź: Kwiaty jednoroczne do ogrodu – poznaj najpiękniejsze rośliny
Rośliny długo kwitnące – 5 propozycji
Przygotowaliśmy dla Ciebie również listę pięciu roślin wieloletnich, które w naszym klimacie wyróżniają się szczególnie długim okresem kwitnienia.
- Goździk kropkowany – tworzy gęste dywaniki o wysokości do 15 cm. Karminowe kwiaty rozwijają się od czerwca do października. Istnieją też odmiany o białych kwiatach ('Albiflorus'). Ta roślina ma bardzo małe wymagania, ale lubi tylko miejsca słoneczne.
- Ostrożeń 'Atropurpureum' – bardzo długo kwitnąca roślina podobna do ostu, ze wspaniałymi, ciemnoczerwonmi kwiatami. W naturze rośnie na wilgotnych łąkach i brzegach strumieni, dlatego lubi stanowisko słoneczne, a glebę wilgotną i żyzną.
- Czyścica alpejska – niewymagająca roślina kwitnąca od maja do września. Lubi suche, nasłonecznione stanowiska. Czerwono-fioletowe, delikatne kwiaty pojawiają się na pokładających się pędach. Dobrze rośnie zarówno na glebach lekko kwaśnych, jak i z zawartością wapnia.
- Nachyłek wielkokwiatowy – duże, pomarańczowo-żółte kwiaty zdobią ogród od czerwca do października. Łatwo się rozmnażają wegetatywnie i są naprawdę trwałe i wieloletnie. Dodatkową ozdobę stanowią mocne, zielone liście.
- Ożanka hyrkańska – niezwykle efektowna i nadzwyczaj długo kwitnąca bylina wieloletnia. Rośnie zarówno na słońcu, jak i w półcieniu. Od wiosny do późnej jesieni wytwarza wyprostowane, zwężające się ku górze, długie kwiatostany. Kwiaty są drobne, purpurowo-czerwone.
Komentarze