Porady

Jak uprawiać lubczyk w domu i ogrodzie?

4,5 (42 opinie)

Lubczyk ogrodowy (Levisticum officinale) jest byliną z rodziny selerowatych. Chociaż jego ojczyzną jest Bliski Wschód i ewentualnie Persja, to doskonale rośnie także w naszych ogrodach. Jako aromatyczna przyprawa oraz zioło lecznicze lubczyk znany jest od wieków.

Pobudzające apetyt, wspomagające trawienie oraz moczopędne właściwości lubczyka były i są wykorzystywane w tradycyjnej medycynie. Popularność lubczyku rośnie, tym bardziej, że jest stosunkowo łatwą rośliną w uprawie zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce.

Stanowisko do uprawy lubczyka ogrodowego

Jasny cień do pełnego słońca – lubczyk lubi miejsca jasne i ciepłe. Wybierając stanowisko dla tej rośliny leczniczej trzeba wziąć pod uwagę, że więcej słońca oznacza jednocześnie większe zapotrzebowanie na wodę. Kto nie chce często sięgać po konewkę, powinien wybrać dla lubczyku raczej półcień. Poza tym nie należy zapominać, że roślina posiada nie tylko zdecydowany smak, ale też mocny aromat. Może być on przejęty przez rosnące po sąsiedzku owoce. Szczególnie niekorzystnie wpływa zapach lubczyku na owoce jagodowe.

Jakie powinno być podłoże dla lubczyka?

Ziemia dla lubczyku powinna być przede wszystkim żyzna, ponieważ wymaga on dużej ilości składników pokarmowych. Idealne jest podłoże próchniczne, dobrze przepuszczalne i o wysokim pH między 6 i 7. Świeża ziemia ogrodowa, wzbogacona kompostem, jest całkiem odpowiednia.

Jak należy nawozić i podlewać lubczyk?

Lubczyk lubi wilgoć, ale nie zastój wody, dlatego podlewanie tej rośliny należy prowadzić według potrzeb. Przede wszystkim latem, w okresie upałów, należy pilnować, aby ziemia nie wyschła. Wprawdzie roślina od razu nie uschnie, ale brak wody odbije się bardzo szybko na jej rozwoju. W ogrodzie korzystne jest położenie warstwy ściółki, która ograniczy parowanie i zmniejszy zapotrzebowanie rośliny na wodę. Ponieważ lubczyk znosi obecność wapnia, można do podlewania używać twardej wody z wodociągów. Jednak odstana i miękka woda jest lepszym wyborem, jako że nie dostarcza do korzeni zbyt dużo wapnia.

Lubczyk - zioło o leczniczych właściwościach
Lubczyk - zioło o leczniczych właściwościach

Uprawa lubczyku w ogrodzie

Tego ziela, popularnej przyprawy, nie powinno zabraknąć w żadnym ogródku ziołowym albo użytkowym.

  • Lubczyk jest rośliną o wysokich potrzebach pokarmowych – przed uprawą należy przerobić glebę z kompostem.
  • Podstawowa zasada podczas sadzenia lubczyku: jamka powinna być o 1/3 większa od bryły korzeniowej.
  • Korzenie muszą być całkowicie skryte w ziemi.
  • Wypełnić jamkę próchnicznym substratem.
  • W pierwszych dniach po posadzeniu obficie podlewać – to pobudzi szybsze ukorzenianie się byliny.

Uprawa lubczyku w doniczce

Nie każdy ogrodnik-amator ma możliwość uprawy lubczyku na rabacie. Na szczęście ta mocna roślina daje się też uprawiać w większych doniczkach. Przy tym należy się oczywiście liczyć z ograniczeniem wzrostu rośliny. Poniżej wskazówki:

  • Należy wybrać dużą doniczkę, najlepiej ceramiczną.
  • Ziemię do kwiatów wymieszać z gliną i próchnicą.
  • Na dnie ułożyć warstwę drenażową z kawałków ceramiki albo grubego tłucznia.
  • Stanowisko na balkonie albo tarasie powinno być w półcieniu.
  • Ta uprawiana w doniczce roślina wymaga zasilania nawozem płynnym co dwa tygodnie. Należy dodać nawóz do wody podczas podlewania.
  • Na zimę doniczkę trzeba owinąć izolacją z włókniny. W doniczce korzenie nie są dostatecznie chronione przed mrozem.
  • Na wiosnę należy wymienić substrat na nowy.
  • Bryłę korzeniową, według potrzeby, podzielić albo wybrać większą doniczkę.
4,5 (42 opinie)