Porady

Jak uprawiać rozmaryn w domu i ogrodzie?

4,2 (18 opinii)

Zakochany w słońcu rozmaryn (Rosmarinus officinalis), wiecznie zielony krzew z rodziny jasnotowatych, nadaje ogrodowi śródziemnomorski charakter. Jego ojczyzną są tereny położone nad Morzem Śródziemnym. Rośnie dziko we Francji, Hiszpanii, Portugalii, w Tunezji, Algierii i innych krajach tamtego regionu. Natomiast uprawiany bywa w całej Europie i w Ameryce.

Jako roślina niezbyt wymagająca, rozmaryn czuje się doskonale zarówno w ogrodzie, jak i przesadzony do doniczki. W ten sposób również balkon albo taras mogą nabrać urlopowego nastroju właściwego dla ciepłego Morza Śródziemnego.

Od kwietnia do lipca, a czasem i dłużej, krzew rozmarynu pokrywa się niebieskimi albo różowymi kwiatami. Mocno aromatyczne kwiaty wabią pszczoły, które przetwarzają nektar na cenny, rozmarynowy miód.

Optymalne stanowisko dla rozmarynu w ogrodzie

Rozmaryn jest rośliną wybitnie światłolubną. Aby zachować jego przyzwyczajenia wyniesione ze stron ojczystych, należy zapewnić mu ciepłe miejsce w pełnym słońcu. Nawet palące promienie słoneczne w południowej porze nie szkodzą tej roślinie. Właśnie z tego względu nie należy zmuszać go do pozostawania w półcieniu.

Rozmaryn w ogrodzie może być elementem aranżacji w stylu śródziemnomorskim albo częścią ogródka z ziołami. W każdym razie, nikt nie poprzestaje na jednym tylko gatunku. Dla rozmarynu bardzo dobrym sąsiedztwem jest szałwia, która też należy do tej samej rodziny roślin. Oba gatunki rosnąc obok siebie doskonale się zgadzają. Istnieją natomiast takie gatunki, jak na przykład chrzan albo gorczyca (z rodziny kapusiowatych), których rozmaryn z jakichś powodów nie znosi.

Rozmaryn jest rośliną wybitnie światłolubną. Należy zapewnić mu ciepłe miejsce w pełnym słońcu.

Rozmaryn powinien być sadzony w dobrze nasłonecznionych miejscach
Rozmaryn powinien być sadzony w dobrze nasłonecznionych miejscach

Pielęgnowanie rozmarynu w ogrodzie

Uprawa rozmarynu w ogrodzie powinna obejmować kilka podstawowych kwestii. Idealnym podłożem dla rozmarynu jest gleba przepuszczająca i piaszczysta, a jednocześnie zasobna w składniki pokarmowe. Nie lubi ziemi kwaśnej. Przepuszczające podłoże jest dla tego krzewu tak ważne, ponieważ bardzo negatywnie reaguje na nadmiar wody. Sadząc rozmaryn dobrze jest przygotować w tym celu niewielkie wzniesienie, a cały „pagórek” obłożyć kamieniami. Kamienie nagrzewając się w słońcu dają roślinie dodatkowe promieniowanie cieplne, a jednocześnie chronią glebę przed wypłukaniem podczas ulewnego deszczu.

Jeśli chodzi o podlewanie rozmarynu, należy robić to bardzo oszczędnie. W ojczystych stronach rozmaryn potrafi czerpać większość potrzebnej mu wilgoci z powietrza. Resztę dostarcza mu rozbudowany i głęboki system korzeniowy. Jedynie podczas letnich upałów można rozmarynowi dostarczyć nieco więcej wody. Należy go obserwować, ponieważ sam potrafi „upomnieć” się o wodę: jego liście więdną. O wiele groźniejszy jest dla rozmarynu nadmiar wilgoci, niż przesuszenie.

Jeśli krzew ma być przesadzony do donicy, ziemię kwiatową należy wymieszać pół na pół z piaskiem. W ten sposób stanie bardziej przepuszczalna. Dno pojemnika trzeba koniecznie wyłożyć kawałkami ceramiki, aby umożliwić odpływ nadmiaru wody.

Także nawożenie rozmarynu powinno być oszczędne. Wiosną należy dostarczyć mu nieco składników odżywczych, najlepiej organicznego pochodzenia (kompost). Latem nawożenie rozmarynu nie jest niezbędne. Po raz ostatni przed zimą można go zasilić w sierpniu. Jeśli krzew rośnie w donicy, można go dokarmiać co dwa-trzy tygodnie, ale niewielkimi dawkami nawozu.

O wiele groźniejszy jest dla rozmarynu nadmiar wilgoci, niż przesuszenie.

Najważniejsze jest odpowiednie podlewanie rozmarynu
Najważniejsze jest odpowiednie podlewanie rozmarynu

Jak i kiedy przycinać rozmaryn?

Krzew rozmarynu można od czasu do czasu prześwietlić. Wiosną, albo też jesienią, można przyciąć krzew, aby wypuścił nowe pędy. Trzeba tylko uważać, aby nie ciąć starego drewna. Nóż musi być czysty i ostry.

Jak rozmnażać rozmaryn?

Najprościej jest kupić pierwszą roślinę, a później rozmnażać ją wegetatywnie. Bardziej ambitną metodą jest wyhodowanie siewek rozmarynu z nasion, a następnie przesadzanie ich do gruntu albo doniczek.

Nasiona należy wysiać w marcu i umieścić w miejscu ciepłym i nasłonecznionym. Gleba powinna mieć odczyn lekko zasadowy albo neutralny. Prostsze jest ukorzenianie sadzonek. W tym celu odcina się od rośliny gałązki o długości ok. 15 cm z kilkoma parami liści. Po wsadzeniu do ziemi, po kilku tygodniach na gałązkach pojawią się korzenie. Usunięcie wierzchołka pędu spowoduje rozgałęzieni się rośliny.

Zimowanie rozmarynu

Istnieją specjalnie wyhodowane odmiany rozmarynu odporne na niskie temperatury. Jednak na naszej szerokości geograficznej zdarzają się spadki temperatury, których ten śródziemnomorski krzew może nie przetrwać. W niekorzystnych klimatycznie regionach bezpieczniej jest sadzić rozmaryn w ogrodzie razem z doniczką. Po wiosennych przymrozkach aż do jesiennych chłodów może spokojnie zdobić ogród. Poza tym okresem należy zapewnić mu warunki do zimowania. Pomieszczenie powinno być nie tylko jasne, ale i nieprzemarzające – z temperaturą do 10ºC. Podczas zimowanie należy rozmaryn oszczędnie podlewać. Warto też zwrócić uwagę, czy krzew nie wykazuje jakichś zmian chorobowych.

Na naszej szerokości geograficznej zdarzają się spadki temperatury, których ten śródziemnomorski krzew może nie przetrwać.

Rozmaryn w doniczce
Rozmaryn w doniczce

Rozmaryn w domu

Niestety, trzeba pogodzić się z faktem, że rozmaryn nie jest rośliną doniczkową, jak na przykład dracena, czy figowiec. Ogólnie biorąc zaleca się uprawiać rozmaryn w donicach. Ma to jednak na celu łatwiejsze przezimowanie krzewów – przeniesienie z ogrodu do odpowiedniego pomieszczenia. W każdym razie rozmaryn nie powinien pozostawać w domu przez cały rok. Jest mu tam za ciemno (nawet na południowym oknie) i za gorąco.

Właściwie byłoby bardzo praktycznie mieć na parapecie okiennym w kuchni doniczki z ziołami. Jednak z pewnymi wyjątkami, zioła kuchenne nie nadają się do uprawy w mieszkaniu – także nie rozmaryn.

4,2 (18 opinii)