Sposoby na zimowanie fuksji
Ze swoimi niezwykłymi, jedynymi w swoim rodzaju kwiatami i efektownymi kombinacjami barw, fuksje należą do ulubionych roślin rabatowych i doniczkowych. W naszym regionie geograficznym zimy są dla tych roślin zbyt mroźne i powinny być z tego powodu bezpiecznie przezimowane.
Zarówno rosnące w doniczkach, jak i wysadzone w ogrodzie fuksje, wymagają pewnych przygotowań i pielęgnacji, aby przetrwać chłody. Odpowiednio potraktowane, będą w następnym roku również cieszyć oczy bogactwem kwiatów. Nie zaszkodzi poznać kilka wskazówek, jak wrażliwym fuksjom zapewnić bezpieczne zimowanie.
Przygotowanie fuksji do zimowej kwatery
Rośliny uprawiane w doniczkach i pojemnikach powinny możliwie długo pozostawać na zewnątrz, ponieważ tam lepiej zdrewnieją. Jesienią nadchodzi dla fuksji przerwa w wegetacji i prawie nie potrzebują już składników pokarmowych. Dlatego od września nie powinno się ich nawozić. Przed pierwszym mrozem przenosi się fuksje do pomieszczenia, gdzie mają zimować.
Odpowiednio potraktowane, będą w następnym roku również cieszyć oczy bogactwem kwiatów.
Trzeba tutaj podkreślić, że nie należy mieć obaw przed mocnym cięciem rośliny. Słabe i nadłamane pędy usuwa się całkowicie, a pozostałe skraca o około jedną trzecią. Jest to konieczne, ponieważ w przeciwnym razie rośliny nie wytworzą na wiosnę pąków i nie zakwitną w następnym sezonie. Jeśli przewidywane jest ciemne zimowanie, usuwa się też pozostałe na pędach liście. Należy zwracać uwagę, aby żadne obumarłe resztki rośliny nie zostały przeniesione do zimowego pomieszczenia. Mogą znajdować się na nich szkodniki i choroby grzybowe, jak rdza albo szara pleśń. Aby jaja i larwy mszyc i innych zimujących owadów unieszkodliwić, opryskuje się rośliny ze wszystkich stron odpowiednim preparatem.
Fuksje, które latem rosły na rabatach, powinno się jesienią wyjąć ziemi, mocno przyciąć i przesadzić do pojemnika na czas zimowania.
Zimowanie fuksji w oranżeriach i szklarniach
Jasne pomieszczenia mają pewną przewagę nad ciemnymi miejscami do zimowania, ponieważ odpada usuwanie liści. Jeśli jest do dyspozycji szklarnia albo zimowy ogród, fuksje powinny tam stać w temperaturze od trzech do ośmiu stopni. Przejściowo fuksje znoszą także lekkie spadki temperatury poniżej zera.
Zarówno rosnące w doniczkach, jak i wysadzone w ogrodzie, wymagają pewnych przygotowań i pielęgnacji, aby przetrwać chłody.
W chłodnych warunkach podlewanie należy bardzo ograniczyć, a zasilanie nawozami całkiem odstawić. Kiedy pod koniec stycznia dni robią się znowu coraz dłuższe, można trzymać fuksje także w temperaturze 18-20ºC. Trzeba pamiętać, że ciepło przy jednoczesnym niedoborze światła prowadzi do niepożądanego wzrostu pędów na długość.
Zimowanie fuksji w piwnicach i garażach
Przed zimowaniem w ciemnych pomieszczeniach należy fuksje przyciąć i pozbawić liści. Zwłaszcza w ciemnych piwnicach temperatura nie może być wyższa niż 10ºC. Starsze piwnice trzeba w dni odwilżowe wietrzyć, aby uniknąć chorób grzybowych. Podlewać należy tylko tyle, aby bryła korzeniowa całkiem nie wyschła.
Zimowanie fuksji w piwnicy ziemnej (w kopcu)
To nieco bardziej skomplikowane przygotowanie zimowiska w ziemi nie jest chyba wśród ogrodników-amatorów powszechnie znane. Stanowi jednak dobrą alternatywę, kiedy trudno o odpowiednie pomieszczenie do przechowania fuksji. Do tej metody rośliny muszą być najpierw mocno przycięte, a reszta liści usunięta. Wymiary wykopu zależą przede wszystkim od liczby i wielkości roślin. Powinien on mieć około 60-80 cm głębokości i taką długość i szerokość, aby można było swobodnie ustawić wszystkie rośliny.
Fuksje, które latem rosły na rabatach, powinno się jesienią wyjąć ziemi, mocno przyciąć i przesadzić do pojemnika na czas zimowania.
W przygotowanym dole ustawia się fuksje doniczka przy doniczce i okrywa rośliny kilkucentymetrową warstwą słomy. Na wierzch wykopu kładzie się kolejną warstwę suchych liści. Całość nakrywa się na wysokości ziemi stabilnymi deskami i plandeką, aby nie dostawało się z góry zbyt dużo wilgoci. Na plandekę usypuje się wreszcie niewielki kopczyk z ziemi.
Zimowanie fuksji w ogrodzie
Tak zwane zimoodporne fuksje są odmianami i gatunkami zbliżonymi do dzikorosnących. Powinny zimować na rabatach, jak inne krzewy ozdobne. Jednak w praktyce, w naszych warunkach, również te fuksje wymagają przed zimą pewnych zabiegów. Ich pędy powinny być po pierwszym mrozie skrócone o jedna trzecią.
Przed zimowaniem w ciemnych pomieszczeniach należy fuksje przyciąć i pozbawić liści.
Następnie usypuje się niewielkie kopczyki wokół roślin i okrywa je liśćmi, korą, słomą albo gałęziami świerkowymi. Podobną rolę mogą spełnić zimozielone rośliny okrywowe podsadzone pod fuksjami. Ich gęste liście będą stanowić ochronę przed mrozem dla systemu korzeniowego fuksji.
Komentarze