Domowe sposoby na mszyce [WIDEO]
Mszyca jest jednym z najbardziej uciążliwych szkodników w ogrodzie. Osiedla się na liściach, pędach, kwiatach i korzeniach. Pełza i lata, i gdzie się tylko pojawi, rośliny zaczynają mieć poważne problemy.
Mszyce w ogrodzie nie tylko wysysają sok osłabiając młode rośliny, ale przenoszą też liczne choroby, a ich słodka wydzielina zanieczyszcza powierzchnię liści zakłócając ich życiowe funkcje.
Dlaczego ważne jest zwalczenie mszyc?
Jeśli nie zostanie podjęte żadne działanie przeciwko temu szkodnikowi, mszyca wyrządzi poważne szkody w każdym ogrodzie. Dając kilkanaście pokoleń w ciągu sezonu, rozmnaża się w astronomicznym tempie. Skutecznie wykorzystuje przy tym zjawisko partenogenezy. Liczne gatunki mszycy (uczeni opisali ich ok. 5000) nie mieszają się chaotycznie na przypadkowych roślinach, ale wybierają do zasiedlenia właściwe dla siebie gatunki roślin. Oznacza to, że mszyce na pomidorach, to nie jest ten sam gatunek, co mszyce na różach. Żerująca na pomidorach mszyca brzoskwiniowa (Myzus persicae) z pewnością nie przeleci na róże, ponieważ jest to działka mszycy różanej (np. różano-szczeciowej).
Jeśli nie zostanie podjęte żadne działanie przeciwko temu szkodnikowi, mszyca wyrządzi poważne szkody w każdym ogrodzie. Dając kilkanaście pokoleń w ciągu sezonu, rozmnaża się w astronomicznym tempie.
Chemiczne zwalczanie mszyc powinno być absolutną ostatecznością. Chemiczne preparaty, przechodząc do roślin i gleby, wcześniej czy później trafią do naszego organizmu. Dlatego dobrze jest wypróbować domowe sposoby na mszyce, które nie są szkodliwe ani dla nas, ani dla środowiska. A jest ich coraz więcej, ponieważ zarówno nauki, jak i domowej twórczości zatrzymać nie sposób.
Przeciwko mszycom działają wyciągi roślinne
- Cebulowy. 30-39 g rozdrobnionej cebuli nastawić litrze wody na 5 godzin. Następnie uzupełnić do 10 l i przecedzić. Taki wywar z cebuli jest bardzo skuteczny.
- Czosnkowy. 200 g rozdrobnionych ząbków czosnku nastawić na 4-5 dób w litrze wody pod przykryciem. Stosować w formie roztworu: 25 ml na 10 l wody.
- Tytoniowy. 200 g suchych pokruszonych liści nastawić na dwie doby w 5 l wody. Uzupełnić do 10 l i przecedzić.
- Rumiankowy. 100 g ziela rumianku i kwiatów nastawić na 12 godzin w litrze wody. Stosować do oprysków roztwór: 1 część wyciągu i 3 części wody z dodatkiem mydła (4 g na 1 l roztworu).
- Z mniszka lekarskiego. 400 g liści oraz 200 g korzeni kwitnącego mniszka nastawić na 3-4 godziny w 10 l wody. Albo: 30 g suchych liści i korzeni mniszka nastawić na 3 godziny w 10 l wody.
- Nagietkowy. Pół wiaderka rozdrobnionych roślin z kwiatami zalać wodą do pełna i nastawić na dwie doby. Przecedzić i dodać 40 g mydła na 10 l roztworu.
- Sosnowy. 1 kg igieł sosnowych nastawić na tydzień w 10 l wody. Raz na dobę przemieszać. Stosować roztwór 1:1.
- Cytrusowy. 100 g suchych skórek z cytryny zalać 1 l ciepłej wody i nastawić na 3 doby.
Wywary roślinne przeciwko mszycom
- Tytoniowy. 200 g pokruszonych suchych liści zalać 5 l wody i odstawić na dobę. Uzupełnić do 10 l i gotować na małym ogniu przez 1,5-2 godziny.
- Paprykowy. 100 g świeżej ostrej papryki gotować co najmniej godzinę w 1 l wody pod przykryciem. Zostawić na dwie doby. Rozetrzeć strączki i wywar przecedzić. Stosować rozcieńczony 1:10. Można dodać 10 g mydła na 10 l roztworu.
- Z glistnika jaskółczego ziela. 400 g świeżych pędów i kwiatów (albo 100 g suchych) rozdrobnić, zalać litrem wody i nastawić na 1-1,5 doby. Następnie gotować 20-30 minut.
- Rabarbarowy. 500 g liści gotować przez pół godziny w 3 l wody, a następnie przecedzić.
- Herbaciany. Dwie łyżeczki czarnej herbaty zalać litrem wrzącej wody. Pozostawić na co najmniej 15 minut.
- Piołunowy. 100 g świeżego piołunu albo 10 g suchego zalać litrem wrzącej wody. Odstawić na 24 godziny, a potem przecedzić.
O czym pamiętać przed zastosowaniem domowych sposobó na mszyce?
Chociaż preparaty roślinne są jak najbardziej naturalnego pochodzenia, to trzeba pamiętać, że:
- w wysokim stężeniu mogą powodować poparzenia roślin;
- mogą szkodzić nie tylko mszycy, ale i pożytecznym owadom;
- w skrajnych wypadkach mogą być też niebezpieczne dla człowieka.
Chemiczne zwalczanie mszyc powinno być absolutną ostatecznością. Chemiczne preparaty, przechodząc do roślin i gleby, wcześniej czy później trafią do naszego organizmu. Dlatego dobrze jest wypróbować domowe sposoby na mszyce, które nie są szkodliwe ani dla nas, ani dla środowiska.
Stosując domowe środki przeciw mszycom należy również przestrzegać zasad bezpieczeństwa, receptur i sposobu zastosowania. Poza tym, dowolny wywar, czy wyciąg, na początek wypróbować na niewielkiej powierzchni. Po upewnieniu się, co do skuteczności działania, zastosować w całym ogrodzie.
Komentarze