Porady

Bluszcz doniczkowy – jaki wybrać rodzaj odmiany i uprawiać?

3,8 (4 opinie)

Już w starożytnym Egipcie bluszcz był znany i ofiarowywany bogu słońca Ozyrysowi. Także Grecy cenili to pnącze i poświęcali Dionizosowi. Bluszcz był też w minionych wiekach częstym motywem na obrazach i na porcelanie. Nic dziwnego, że i dzisiaj jest popularną rośliną ozdobną nie tylko w ogrodach, ale i w mieszkaniach. Jako wiecznie zielone pnącze o efektownych, dekoracyjnych liściach, bluszcz doniczkowy nie stawia żadnych specjalnych wymagań.

Bluszcz oczyszcza powietrze ze szkodliwych substancji oraz wzbogaca je w czysty tlen. Dzięki mocnym organom czepnym, bluszcz pięknie oplata wymyślne podpory albo jego bujne pędy zwieszają się elegancko z donic.

Stanowisko dla bluszczu

Wybór miejsca ma istotne znaczenie dla pomyślnego przebiegu pielęgnacji bluszczu w doniczce. Biorąc pod uwagę niezwykłą długowieczność, przekraczającą 100 lat, decyzja o uprawie bluszczu może oznaczać partnerstwo na całe życie.

Aby wybrać egzemplarz idealny do lokalnych warunków świetlnych, należy skorzystać z szerokiej palety różnorodnych odmian i gatunków bluszczu. Decyzję dobrze jest oprzeć o następujące kryteria:

  • Dla zielonolistnych odmian idealne jest stanowisko jasne do półcienistego.
  • Skuteczność świetlna jest pożądana na poziomie 20%, jak na oknie północnym albo wschodnim.
  • Bluszcz o barwnych liściach preferuje słoneczne miejsce z 2-3 godzinami słońca dziennie.
  • Skuteczność świetlna powinna wynosić w takim przypadku co najmniej 40% do max. 75%.
  • Każdy bluszcz doniczkowy musi być chroniony przed palącymi promieniami słońca.

Im ciemniejsze są liście, tym bardziej zacienione może być wybrane dla bluszczu miejsce. Jeżeli permanentnie będzie cierpiał na niedostatek światła, grozi mu zasłabnięcie, ponieważ pędy będą uporczywie poszukiwać słońca. Te niekorzystne warunki zaistnieją wówczas, kiedy intensywność światła spadnie poniżej 20%.

Jeżeli południowe słońce jest tłumione przez firany, doniczkowy bluszcz o barwnych liściach może rosnąć bujnie nawet na południowym oknie. Można też ustawić pnącze za roślinami, które znoszą pełne nasłonecznienie, aby rzucały na nie cień.

Warunki cieplne do uprawy bluszczu

W przeciwieństwie do zróżnicowanych wymagań świetlnych, wszystkie gatunki i odmiany bluszczu są wyjątkowo zgodne, co do temperatury. Najlepiej czują się w mieszkaniu w następujących warunkach:

  • Od marca do października temperatura powinna wynosić od 15 do 18°C.
  • Wyższe temperatury są tolerowane przy odpowiednio wysokiej wilgotności powietrza.
  • Od listopada do lutego powinny panować chłodne warunki z temperaturą od 10 do 15°C.

Ponieważ w mieszkaniu bez klimatyzacji trudno jest zatrzymać latem wzrost temperatury, należy w tym okresie zwiększać wilgotność powietrza. Trzeba w tym celu codziennie spryskiwać liście pnączy albo zastosować nawilżacz powietrza.

Hedera colchica 'Dentata Variegata' - odmiana bluszczu do uprawy w doniczce
Pinterest
Hedera colchica 'Dentata Variegata' - odmiana bluszczu do uprawy w doniczce

Jaką odmianę albo gatunek bluszczu wybrać?

Hedera helix 'Curly Variegated'. Nowa odmiana o fascynujących pofalowanych brzegach liści. Liście pnącza są zielone z kremową obwódką i całkowicie odmienne od klasycznego bluszczu. Łodygi dorastają do 300 cm długości.

Hedera helix ‘Chicago’. Klasyczna odmiana bluszczu doniczkowego. Pochodzi z lat 60., ale nie stracił nic ze swojej popularności. Soczyście zielone liście z lekko różowymi ogonkami i ozdobną formą serca wnoszą do mieszkania urozmaicenie. Nadaje się dobrze do zacienionych i półzacienionych miejsc.

Hedera helix ‘Goldheart’. Ten bluszcz przyciąga wzrok trójkątnymi liśćmi, które pośrodku są ozdobione złotym kolorem. Lubi jasne miejsca, chociaż bez pełnego nasłonecznienia.

Hedera helix ‘Glacier’. Trójkolorowe liście, srebrzysto-zielone z kremową obwódką, stanowią efektowną ozdobę mieszkania. Odmiana idealna do uprawy w doniczce. Wymaga jasnego stanowiska.

Hedera helix 'Yellow Ripple’. Piękna odmiana bluszczu o liściach z głębokimi wcięciami, spiczastymi końcami i lekkim pofalowaniem. Ciemnozielony środek posiada żółtą obwódkę.

Hedera helix 'Ritterkreuz’. Kształt liści przypomina krzyż maltański. Oliwkowozielone liście są trzyklapowe z wydłużonymi końcami.

Hedera colchica 'Dentata Variegata'. Nie zawsze bluszcz musi być z gatunku Hedera helix, aby nadawał się do uprawy w doniczce. Ta odmiana bluszczu kolchidzkiego posiada piękne owalne do sercowatych liście, zielone z kremową obwódką i srebrzystozielonymi smugami.

Hedera colchica 'Sulphur Heart'. Odmiana o liściach w kształcie serca, ciemnozielonych z żółtym i jasnozielonym środkiem.

 

3,8 (4 opinie)