Porady

Forsycje w ogrodzie – jak je pielęgnować? Skuteczne wskazówki!

0 (0 opinii)

Wraz z końcem zimy ogród powoli nabiera kolorów. Jednym z najwierniejszych posłańców wiosny jest właśnie forsycja. Jej olśniewająco złote kwiaty bardzo wcześnie stają się ozdobą wciąż jeszcze zimnego ogrodu. Jak ją pielęgnować? Sprawdź nasze wskazówki!

Liczne gatunki, mieszańce i niezliczone odmiany forsycji są mało wymagające w uprawie i nawet mało doświadczony ogrodnik może je z powodzeniem pielęgnować. Dla ułatwienia podajemy kilka wskazówek.

1. Właściwe sadzenie forsycji

W marcu otwiera się idealne okienko czasowe do sadzenia forsycji. Ziemia już całkowicie rozmarzła i nie zagrażają też żadne większe spadki temperatury. W kilku krokach można operację sadzenia łatwo przeprowadzić:

  • Sadzonki wciąż jeszcze w doniczkach wstawić do wiadra z wodą.
  • Wykopać dołek dwukrotnie większy od bryły korzeniowej sadzonki.
  • Wzbogacić miejsce sadzenia kompostem albo innym nawozem organicznym.
  • Sadzonkę forsycji wyjąć z doniczki i mieścić w dołku dokładnie tak głęboko, jak w doniczce.
  • Ziemię wokół młodej rośliny ucisnąć, bez zbyt mocnego zagęszczania gleby, i obficie podlać.
  • Warstwa ściółki z liści, ściętego trawnika albo kory jest szczególnie korzystna w początkowej fazie wzrostu forsycji.
     

2. Wybór stanowiska dla forsycji

Swoje optymalne możliwości rozwija forsycja na stanowisku ciepłym i słonecznym. Ponieważ odznacza się charakterem pełnym życzliwej elastyczności, toleruje ta wiosenna piękność - forsycja również miejsca półcieniste do zacienionych. Naturalnie, w ograniczonych warunkach nasłonecznienia należy liczyć się z nieco ograniczonym przepychem kwiatów, jak również słabszym wzrostem krzewu. Istnieją dwie rzeczy, których forsycje nie znoszą: jedną jest zbyt suche stanowisko, a drugą – zbyt mokre. Nawet krótkotrwałe przesuszenie może forsycji zaszkodzić. Nie znosi też zastoju wody; w mokrej glebie jej korzenie zaczynają szybko gnić.

3. Odpowiednie odległości sadzenia

Odstępy między roślinami wynikają z właściwości wybranej odmiany forsycji oraz jej przeznaczenia. Sadzona jako soliter powinna być oddalona od innych roślin przynajmniej o metr, ponieważ z czasem tworzy rozbudowany system korzeniowy. Jeśli chodzi natomiast o formę żywopłotu, to z doświadczenia wynikają następujące wartości:

  • Odmiany dorastające do wysokości 300 cm: odstęp 50 cm dla żywopłotu strzyżonego i 100 cm dla żywopłotu kwiatowego.
  • Odmiany niskie o wysokości do 150 cm: odstęp 35 cm dla żywopłotu strzyżonego i 70 cm dla żywopłotu kwiatowego.
Forsycje są naprawdę piękne!
Forsycje są naprawdę piękne!

4. Podłoże odpowiednie dla forsycji

Forsycja rośnie w każdej dobrej ziemi ogrodowej, a ideałem jest podłoże żyzne i próchniczne. Niewielka do umiarkowanej zawartość wapnia jest przez forsycję tolerowana, podobnie jak lekka tendencja do kwaśnych wartości pH. Nie wolno natomiast konfrontować rośliny z zastojem wody albo nadmiernie zbitą glebą.

5. Prawidłowe przycinanie forsycji

Podstawą profesjonalnej pielęgnacji forsycji jest jej przycinanie. Przy czym pora wykonania zabiegu jest równie ważna jak samo cięcie. Utrzymanie krzewów forsycji w dobrej formie wymaga przeprowadzenia przycinania co 2-3 lata. Wykonuje się to następująco:

  • Przycina się forsycję po kwitnieniu.
  • Wybrać należy dzień pochmurny, bez opadów.
  • Zbyt długie pędy skraca się do dwóch trzecich.
  • Nożyce umieszcza się 2-3 mm nad pączkiem śpiącym.
  • Usuwa się pędy skierowane do środka i krzyżujące się.

O ile cięcie formujące jest zwykle konieczne co kilka lat, to prześwietlanie krzewu wykonuje się każdego roku. Kiedy tylko forsycja przekwitnie, przycina się wszystkie martwe pędy u podstawy. Robi się też miejsce dla młodych pędów, kiedy stare je zagłuszają. Ostatecznie światło i powietrze muszą docierać do wszystkich regionów forsycji, aby krzew mógł prezentować piękną, regularną i harmonijną sylwetkę.

6. Podlewanie forsycji

Jako roślina z płaskim systemem korzeniowym, forsycja szybko odczuwa niedobór wilgoci podczas letnich upałów. Jeśli naturalne opady atmosferyczne nie dostarczą dostatecznej ilości wody, trzeba forsycje regularnie podlewać. W ograniczonej przestrzeni pojemnika nawadnianie krzewu prowadzi się, kiedy tylko wierzchnia warstwa ziemi podeschnie na głębokość 3-4 cm.

Forsycja rośnie w każdej dobrej ziemi ogrodowej, a ideałem jest podłoże żyzne i próchniczne.
Forsycja rośnie w każdej dobrej ziemi ogrodowej, a ideałem jest podłoże żyzne i próchniczne.

7. Nawożenie forsycji

Forsycje są naprawdę bardzo wszechstronne; rosną na prawie każdej glebie, znoszą słońce i cień. Dodatkowe nawożenie również nie jest konieczne. Jedynie krzewy uprawiane w pojemnikach, które nie mogą szeroko rozwinąć swoich korzeni, muszą być od czasu do czasu zasilane dawką nawozu. Przejeżdżając jednak przez ogród z taczką kompostu, warto między kwietniem i sierpniem podać forsycji nieco organicznego nawozu. Dla forsycji w pojemniku nada się dostępny w handlu nawóz płynny.

8. Zimowanie forsycji

Forsycja jest całkowicie zimoodporna, o ile uda się jej wystarczająco ukorzenić. Najpóźniej od drugiego roku po posadzeniu nie jest konieczna żadna specjalna ochrona przed mrozem. Wyjątek stanowią jedynie młode rośliny, które jesienią zostały posadzone, jak również krzewy w pojemnikach. Odbywa się to przykładowo w następujący sposób:

  • Młode rośliny otula się przed pierwszymi mrozami tkaniną jutową albo włókniną ogrodniczą.
  • Strefę korzeni okrywa się warstwą słomy, kompostu albo cetyny.
  • Pojemnik owija się folią bąbelkową i ustawia na drewnianej podstawie.
  • Substrat okrywa się trocinami, wełną drzewną albo liśćmi.

Jeśli nadejdzie mróz bez pokrywy śnieżnej, płytki system korzeniowy forsycji szybko cierpi na skutek suszy. Gdyby nie pojawił się śnieg, nie pozostaje nic innego jak podlewać ozdobne krzewy w cieplejsze dni.

0 (0 opinii)