Porady

Clematis – najpiękniejsze odmiany powojników

5 (5 opinii)

Bez wspaniałych kwiatów licznych odmian powojnika, znanego też pod nazwą clematis, trudno wyobrazić sobie piękny ogród. Szczególnie ulubione są wielkokwiatowe hybrydy, których główny okres kwitnienia przypada na maj i czerwiec. Mniej znane są tak zwane gatunki botaniczne. Wiele z nich kwitnie w czasie, gdy hybrydy mają przerwę w rozwijaniu kwiatów.

Powojniki (clematis) w ogrodzie - charakterystyka

Dzięki różnym okresom kwitnienia można stworzyć w ogrodzie taką kompozycję powojników, aby nieprzerwanie cieszyć się ich urodą od kwietnia do października. Wybór wymarzonego powojnika spośród ogromnej liczby gatunków, hybryd i kultywarów jest niewątpliwie bardzo trudny. Na początek ważne jest określenie wielkości kwiatów oraz okresu kwitnienia.

Chociaż odmiany powojników są bardzo zróżnicowane, to wszystkie łączy podobna pielęgnacja: stopy w cieniu, głowa w słońcu i regularne przycinanie według przynależności do jednej z trzech grup.

Pnącza powojnika nadają się doskonale do obsadzenia pergoli, altany, bramy ogrodowej i ogrodzenia. Kombinacja wczesnych i późnych odmian gwarantuje piękny widok przez cały sezon. Chociaż odmiany powojników są bardzo zróżnicowane, to wszystkie łączy podobna pielęgnacja: stopy w cieniu, głowa w słońcu i regularne przycinanie według przynależności do jednej z trzech grup.

  • Powojniki kwitnące wiosną są przycinanie w czerwcu po przekwitnieniu.
  • Odmiany powojników kwitnące latem przycina się we wrześniu.
  • Jesienne odmiany wymagają cięcia na wiosnę.

Odmiany powojnika (clematis) wcześnie kwitnące

Do wcześnie zakwitających powojników należą m.in. powojnik górski (Clematis montana), powojnik alpejski (Clematis alpina) albo powojnik wielkopłatkowy (Clematis macropelata) i ich hybrydy. Kwiaty pojawiają się na zeszłorocznych pędach, czasem powtarzają kwitnienie.

Clematis 'Piilu'

Kwiaty lawendoworóżowe, pierwsze pełne, a drugie w lipcu i sierpniu, pojedyncze. Pokrój kompaktowy. Odmiana rośliny odpowiednia do małych ogrodów.

Clematis 'The President'

Kwiaty ciemnofioletowe, duże o średnicy ok 13 cm. Rośnie niezbyt wysoko.

Clematis 'Multi Blue'

Kwiaty zawsze pełne, o dużej zmienności, fioletowogranatowe. Dorasta do 2 m.

Clematis 'Omoshiro'

Kwiaty białe albo jasnoróżowe z różowymi lub różowopurpurowymi brzegami płatków. Kwitnie dwa razy, w sierpniu-wrześniu mniej intensywnie.

Clematis 'Westerplatte'

Kwiaty intensywnie czerwone, aksamitne; duże, do 14 cm średnicy. Polska odmiana, bardzo efektowna.

Odmiana powojnika wcześnie kwitnąca Clematis 'Westerplatte'
Odmiana powojnika wcześnie kwitnąca Clematis 'Westerplatte'

Odmiany powojnika (clematis) średnio wczesne

Do grupy średnio wczesnych, a więc zakwitających w maju i czerwcu odmian rośliny, należą przede wszystkim wielkokwiatowe hybrydy, które zostały wyhodowane z różnych dziko rosnących gatunków. Wiele z nich zachwyca powtórnym kwitnieniem w sierpniu/wrześniu. Kwiaty pojawiają się na pędach zeszłorocznych. W zależności od odmiany są one pełne, półpełne albo proste.

Clematis 'Ville de Lyon'

Kwiaty karminowe ze złotymi pręcikami. Może rosnąć w mniej nasłonecznionych miejscach.

Clematis 'Ai-Nor'

Duże jasnoróżowe kwiaty. Rośnie umiarkowanie wysoko (do 2,5m).


Clematis 'Little Mermaid'

Kwiaty o rzadkim, łososioworóżowym kolorze. Dorasta do 2m.

Clematis 'Kakio' PINK CHAMPAGNE

Piękna odmiana o ciemnoróżowych kwiatach z jaśniejszym środkowym paskiem i kontrastującymi złotymi pręcikami. Doskonała roślina do mniejszych ogrodów.

W zależności od odmiany powojniki kwitną od kwietnia do października
W zależności od odmiany powojniki kwitną od kwietnia do października

Odmiany powojnika (clematis) późno kwitnące

Niezwykłą urodę swoich kwiatów prezentują latem i wczesną jesienią. Niektóre odmiany rozwijają kwiaty aż do późnej jesieni. Wszystkie zrzucają wprawdzie na zimę liście, ale są całkowicie mrozoodporne.

Clematis 'Purpurea Plena Elegans'

Pełne, purpurowoczerwone kwiaty są stosunkowo małe (do 5 cm). Dorasta do 4 m.

Clematis 'Polish Spirit'

Polska odmiana o dużych, ciemnofioletowych kwiatach. Wyjątkowo długi okres kwitnienia.

Clematis 'Madame Julia Correvon'

Niezwykle atrakcyjne kwiaty w kolorze czerwonego wina. Dorasta do 3,5 m.

Powojniki botaniczne (drobnokwiatowe)

Wielkokwiatowe hybrydy powojnika wyglądają naprawdę wspaniale, ale są bardzo wrażliwe i raczej krótkotrwałe. Kto miał z nimi nie najlepsze doświadczenie, powinien spróbować uprawy mocnych i długowiecznych powojników botanicznych oraz ich form ogrodowych.

Jeśli chodzi o wielkość kwiatów, nie mogą oczywiście konkurować z wielkokwiatowymi hybrydami, ale ich drobne, liczne kwiaty też oczarowują urodą i naturalnym wdziękiem.

5 (5 opinii)