Choroby i szkodniki róż
Róża w każdym ogrodzie zajmuje szczególną pozycję. Niestety, jest ulubioną rośliną nie tylko właścicieli ogrodu, ale także różnych szkodników. Nie omijają jej też rozmaite choroby, przeważnie grzybowe.
Jak chronić róże przed chorobami i szkodnikami?
Podobnie jak w przypadku ludzi, tak i tych pięknych kwiatów, lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Pewne działania mogą pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób oraz szkodników owadzich.
- Zapewnić świeże powietrze. Liście róży są podatne na choroby grzybowe, kiedy są wilgotne, dlatego po deszczu powinny móc szybko wyschnąć. W tym celu roślina powinna mieć stanowisko przewiewne. Regularne przycinanie zapewnia z kolei dopływ powietrza do każdej części krzewu i szybkie wysychanie. Podczas podlewania trzeba uważać, aby woda dostała się do korzeni róży, a nie na jej liście.
- Dać róży przestrzeń. Poszczególne róże nie powinny być na rabacie uprawiane zbyt gęsto. Również rośliny z najbliższego sąsiedztwa nie powinny stać zbyt blisko, ani górować nad różami. Wspaniale kwitnące róże potrzebują słońca i cyrkulacji powietrza, i z tego powodu trzeba zapewnić im wolną przestrzeń.
- Usuwać zwiędłe kwiaty i liście. Jeśli na krzewie róży znajdują się zwiędłe liście, przekwitłe kwiaty i obumarłe pędy, trzeba je usunąć nie tylko z rośliny, ale i z ziemi. Na liściach mogą być zarodniki grzybów, które potem się rozprzestrzenią.
- Wzmacniać róże. Im mocniejsza jest roślina, tym mniej podatna na choroby. W przypadku róż oznacza to regularne i odpowiednie nawożenie. Dla róż doniczkowych ma to jeszcze większe znaczenie, niż dla rosnących na gruncie.
- Unikać przelania. Róże nie znoszą wody stojącej w obrębie korzeni. W doniczkach konieczna jest warstwa drenażowa. W ogrodzie nie powinno się sadzić róż, jeśli gleba jest ciężka i nieprzepuszczalna.
- Uprawa róży na świeżej glebie. Sadząc róże trzeba zwracać uwagę, aby na tym stanowisku nie rosły poprzednio nie tylko żadne inne gatunki róż, ale i na przykład jeżyny, maliny albo inne gatunki z rodziny różowatych.
Profilaktyka i umiarkowane działanie
Miłośnicy róż powinni stosować się do kilku zasad:
- Znać środki ochrony roślin i – jeśli to możliwe – unikać ich stosowania.
- Środki chemiczne stosować tylko w razie konieczności i tylko takie, które nie są szkodliwe dla pszczół.
- Nie stosować środków przy temperaturze powietrza powyżej 25ºC.
- Wspierać zwierzęta, które są naturalnymi wrogami szkodników.
Jeśli na krzewie róży znajdują się zwiędłe liście, przekwitłe kwiaty i obumarłe pędy, trzeba je usunąć nie tylko z rośliny, ale i z ziemi. Na liściach mogą być zarodniki grzybów, które potem się rozprzestrzenią.
Grzybowe choroby róż
- Mączniak prawdziwy róży. Jest to grzyb ładnej pogody. Chociaż jak wszystkie grzyby jest uzależniony od wilgoci, to jest prawdziwym specjalistą od suszy. Do pierwszej infekcji potrzebuje wilgoci na roślinie, ale potem wystarcza mu woda wchłaniana z róży. Na opanowanych miejscach widoczny jest biały, mączny nalot.
- Czarna plamistość róży. Najbardziej rozpowszechniona i najgroźniejsza choroba róż. Nasila się w latach wilgotnych i chłodnych. Łatwo rozpoznać objawy w postaci ciemnych plam na liściach. Opanowana przez grzyba róża zostaje mocna osłabiona i traci większość liści. Zimuje na porażonych pędach i opadłych liściach.
- Rdza róży. Na dolnej stronie liści pojawiają się drobne rdzawe grudki. Jesienią zabarwiają się na czarno. Opanowane liście opadają. Grzyb zimuje na opanowanych pędach i opadłych liściach.
Sadząc róże trzeba zwracać uwagę, aby na tym stanowisku nie rosły poprzednio nie tylko żadne inne gatunki róż, ale i na przykład jeżyny, maliny albo inne gatunki z rodziny różowatych.
Owadzie szkodniki róż
- Mszyca różana. Pojawienie się mszycy na różach jest tak samo pewne jak to, że wiosną róża wypuści nowe pędy. Ważne jest, aby przy kilku owadach nie wpadać panikę. Warto dać szansę biedronkom albo larwom bzygów w walce z małymi szkodnikami. W przypadku dużego zagęszczenia mszyc trzeba je zwalczać, ale bez chemii, która na pewno zaszkodzi również pożytecznym gatunkom.
- Wciornastki. Maleńkie owady żywiące się sokiem roślin. Ich żer powoduje zniekształcenie kwiatów, uszkodzenie pąków, pojawianie się na płatkach plamek.
- Nimułka różana. Larwy małej muszki żerują na liściach róży powodując ich żółknienie i opadanie.
Liście róży są podatne na choroby grzybowe, kiedy są wilgotne, dlatego po deszczu powinny móc szybko wyschnąć. W tym celu roślina powinna mieć stanowisko przewiewne.
Wymienione wyżej przykłady chorób i szkodników róży stanowią tylko mały fragment długiej listy. Oprócz zabiegów pielęgnacyjnych należy też prowadzić uważną obserwację różanych krzewów w ogrodzie i na wszelkie zmiany chorobowe na liściach i kwiatach odpowiednio reagować.
Komentarze