Porady

Choroby i szkodniki juki ogrodowej (karolińskiej) – jak rozpoznać?

0 (0 opinii)

Popularna juka ogrodowa (karolińska) to roślina, która uchodzi za mrozoodporną, a także odporną na suszę i choroby. Niestety, zazwyczaj na skutek doboru niewłaściwego stanowiska oraz zbyt obfitego nawadniania również i juka karolińska narażona jest na rozwój chorób grzybowych. Mogą zagrażać jej także szkodniki, które atakują rośliny ogrodowe.

Choroby juki karolińskiej – jak je rozpoznać?

Juka ogrodowa (karolińska) uchodzi za roślinę dość odporną na choroby. Przebarwienia na liściach, ich żółknięcie, opadanie czy zastój w rozwoju mogą wynikać przede wszystkim z naszych błędów pielęgnacyjnych – z niewłaściwego podlewania i nawożenia, a także z wyboru półcienistego stanowiska ze zbyt skąpym dostępem do słońca lub stanowiska narażonego na przeciągi. Rozwojowi chorób grzybowych sprzyja zwłaszcza zbyt wilgotna gleba.

Zgnilizna korzeni juki karolińskiej

Zgnilizna korzeni jest jedną z najpoważniejszych chorób, które mogą dotknąć jukę karolińską. Zgnilizna spowodowana jest nadmiernym podlewaniem juki. Objawy choroby to: zmiana koloru liści na żółtawą lub brunatną, opadanie liści, zahamowanie wzrostu rośliny.

Jak zapobiec zgniliźnie korzeni? Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby utrzymywać umiarkowaną wilgotność gleby. Juka jako roślina o pochodzeniu egzotycznym zdecydowanie lepiej znosi okresową suszę niż przelanie. Zalecane jest podlewanie juki ogrodowej dwa razy w tygodniu, przy czym młode, świeżo posadzone okazy można podlewać częściej, ale mało obficie.

Plamistość liści juki ogrodowej

Kolejną chorobą, która może dotyczyć juki ogrodowej, jest plamistość liści. Jak sama nazwa wskazuje, objawia się ona plamami o kształcie nieregularnym lub zaokrąglonym występującymi na liściach. Z czasem w miejscu, w którym widoczne były plamy, zaczyna wykruszać się tkanka liścia.

Antraknoza juki karolińskiej

Chorobą grzybową, z którą może zmagać się juka, jest również antraknoza. Grzyby atakują wówczas liście oraz pędy rośliny. Objawy antraknozy obejmują przede wszystkim występowanie brunatnych plam na liściach, które mogą się rozprzestrzeniać i prowadzić do zamierania tkanek rośliny. Wśród warunków sprzyjających rozwoju antraknozy wymienia się wilgotne oraz ciepłe stanowisko. Zapobieganie antraknozie wiąże się z odpowiednią pielęgnacją juki – należy unikać jej nadmiernego podlewania, a także usuwać zmienione chorobowo części rośliny.

Mączniak prawdziwy juki karolińskiej

Mączniak prawdziwy to kolejna choroba grzybicza, która może dotknąć jukę karolińską. Objawia się charakterystycznym, białym nalotem przypominającym mąkę występującym na liściach i pędach rośliny. Mączniak prawdziwy może doprowadzić również do zahamowania wzrostu i ogólnego osłabienia rośliny. Aby zapobiegać mączniakowi prawdziwemu, również należy zadbać o właściwe nawadnianie juki. Powstały nalot można zetrzeć mechanicznie, należy natomiast zastosować specjalne środki.

Szara pleśń juki karolińskiej

Następna choroba grzybowa, szara pleśń, wywoływana jest przez grzyby, którym sprzyjają wilgotne warunki glebowe. Objawy szarej pleśni obejmują biały, szary lub brunatny nalot na liściach, który na „pierwszy rzut oka” może przypominać kurz. Obszary juki karolińskiej zainfekowane szarą pleśnią mogą wykazywać zmiany koloru i struktury tkanek. Mogą stać się: miękkie, mokre i gnijące. Co więcej, szara pleśń może prowadzić do zamierania rośliny oraz hamować jej wzrost.

Uwaga: Szara pleśń szybko się rozprzestrzenia, dlatego też może atakować inne rośliny, które znajdują się w pobliżu juki karolińskiej. W niektórych, zaawansowanych przypadkach zainfekowana roślina może wydzielać charakterystyczny zapach pleśni. Aby zwalczyć szarą pleśń, należy zastosować odpowiednie preparaty.

Jakie są szkodniki juki ogrodowej?

Jukę ogrodową mogą również atakować szkodniki, takie jak: mszyce, wełnowce, wciornastki, przędziorki, tarczniki.

Mszyce na juce ogrodowej

Mszyce mogą atakować wiele roślin ogrodowych, w tym jukę karolińską. Mszyce to małe, owalne owady, które występują w skupiskach na spodniej stronie liści. Co więcej, objawem ataku mszyc są również sklejone liście pokryte „miodowymi” kropelkami. Mszyce mogą wyrządzać szkody poprzez wyczerpywanie rośliny z soków, tym samym osłabiając ją i hamując jej wzrost.

Wełnowce na juce ogrodowej

Wełnowce, znane również jako mączliki, są małymi owadami, które pokrywają liście juki białym, nalotem w wyglądzie przypominającym wełnę. Wełnowce mogą prowadzić do zniekształceń liści, osłabiać jukę oraz hamować jej wzrost.

Wełnowce można spróbować usunąć z liści juki karolińskiej poprzez dokładne umycie rośliny wodą pod ciśnieniem. Do przemycia rośliny można również użyć mydła potasowego. W zwalczaniu wełnowców pomaga również stosowanie oleju mineralnego, który uszkadza ich osłonkę woskową, co prowadzi do śmierci wełnowców.

Wciornastki na juce ogrodowej

Wciornastki to szkodniki, które żyją w glebie i spożywają korzenie roślinne. Objawy ataku wciornastków na juce karolińskiej obejmują: 

  • zmniejszenie zdolności juki do wchłaniania wody i składników odżywczych z gleby, co objawia się zwiększoną podatnością na suszę;
  • żółkniecie liści;
  • zamieranie liści,
  • zahamowanie wzrostu juki;
  • ogólne osłabienie rośliny.

Zwalczanie wciornastków jest trudniejsze niż wełnowców, ponieważ owady znajdują się w glebie. Jednak można spróbować zastosować środki owadobójcze przeznaczone do niszczenia szkodników glebowych.

Przędziorki na juce ogrodowej

Kolejnymi szkodnikami juki karolińskiej są przędziorki. Ich obecność na spodzie liści objawia się:

  • brązowymi plamkami na liściach,
  • oleistą substancją występującą na liściach,
  • pokryciem rośliny drobnymi „pajęczynami”.

Aby pozbyć się przędziorków, najlepiej spryskać jukę dedykowanym roztworem.

Tarczniki na juce ogrodowej

Juce mogą zagrażać również brązowe tarczki (tarczniki), które występują na dolnej stronie liści oraz na niezdrewniałych pędach. Liście juki mogą żółknąć, brązowieć i w końcu zamierać z powodu wysysania soków przez tarczniki. Roślina może być również osłabiona, a także wolniej rosnąć.
Na liściach i łodygach mogą pojawiać się zniekształcenia i zmiany chorobowe, co jest wynikiem uszkodzeń tkanek przez tarczniki.

Tarczniki można spróbować usunąć pojedynczo za pomocą miękkiej szmatki nasączonej spirytusem, a następnie dokładnie przemyć roślinę wodą i opryskać preparatem insektobójczym.

0 (0 opinii)