Porady

Bluszcz na balkonie – jak uprawiać?

0 (0 opinii)

Mało która roślina jest tak odporna i łatwa w uprawie jak to pnącze. Przy minimalnym nakładzie pracy może cieszyć oczy przez całe lata, jako że bluszcz jest wyjątkowo długowieczny i przy tym mrozoodporny. Chociaż bardzo dobrze rośnie w ogrodzie, daje się też bez problemu uprawiać w doniczkach i skrzynkach na balkonie.

Skrzynka balkonowa, czy wiadro? Który pojemnik wybrać?

Bluszcz może rosnąć przez dziesiątki lat. Jeżeli ktoś zamierza przez długi czas zdobić balkon zielenią bluszczu, powinien wybrać raczej głęboki pojemnik, niż zwykłą skrzynkę. Jeśli natomiast pnącze ma osiągnąć stosunkowo niewielkie rozmiary, wystarczy doniczka kwiatowa albo normalna balkonowa skrzynka. Ważne jest tylko, aby naczynie posiadało otwór odpływy, ponieważ zastoju wody bluszcz absolutnie nie znosi. Niezależnie od tego, w czym zostanie posadzony, podczas zimy bluszcz pozostaje w tym samym miejscu.

Odpowiednie stanowisko dla bluszczu na balkonie

Bluszcz preferuje miejsca zacienione. Doniczki i skrzynki z bluszczem można ustawiać nawet w cieniu. Roślina nadaje się szczególnie na balkony północne, na które rzadko zagląda słońce. Zbyt ciemne miejsce powoduje jednak, że łodygi bluszczu są cienkie, a odstępy między liśćmi powiększają się. Jeżeli balkon znajduje się na ścianie, która przez wiele godzin otrzymuje słoneczne promienie, należy posadzić odmiany bluszczu o wielobarwnych liściach. Te z kolei znoszą rano i po południu nawet bezpośrednie nasłonecznie, a niedobór światła nie pozwala im uzyskać w pełni kontrastowych barw. Bluszcz jest trujący dla psów i kotów, dlatego trzeba ustawiać go w miejscach niedostępnych dla domowych zwierząt.

Bluszcz to ozdobna roślina
Bluszcz to ozdobna roślina

Jak pielęgnować bluszcz na balkonie?

Zabiegi, jakich wymaga rosnący w doniczce albo doniczce bluszcz, to:

Podlewanie bluszczu

Bluszcz lubi podłoże dosyć wilgotne. Kiedy jest uprawiany w pojemniku, musi być częściej podlewany, niż roślina ogrodowa. Przed podaniem kolejnej dawki wody należy pozwolić wierzchniej warstwie gleby na podsuszenie.

Nawożenie od kwietnia do września

Raz w roku powinno się bluszcz balkonowy przesadzić do pojemnika ze świeżym podłożem, aby zapewnić mu wystarczającą ilość składników pokarmowych. Poza tym zaleca się, w okresie wegetacyjnym od kwietnia do września, zasilanie rośliny nawozem w odstępach dwutygodniowych.

Bluszcz preferuje miejsca zacienione.
Bluszcz preferuje miejsca zacienione.

Podcinanie bluszczu - tylko w rękawicach ochronnych!

Jeżeli bluszcz stanie się zbyt duży albo zbyt rozłożysty, można go w każdej chwili przyciąć. Roślina bardzo dobrze znosi przycinanie i dzięki temu staje się mocno rozgałęziona, o gęstym pokroju. Wykonując zabieg przycinania należy zakładać rękawice ochronne, ponieważ bluszcz jest trujący.

Zimowanie bluszczu

Odmiany, które nie są zimoodporne, powinny na okres zimy znaleźć pomieszczenie chłodne, jasne i półzacienione. Temperatura powinna tam wynosić od 5°C do 10°C. Podlewać należy tylko tyle, aby ziemia nie wyschła.

Zimowanie w ciepłym mieszkaniu jest możliwe, ale może prowadzić do opanowania rośliny przez przędziorki albo inne szkodniki.

Bluszcz, który zimuje na zewnątrz w doniczkach albo pojemnikach, powinien być podlewany tylko podczas dni odwilżowych. Wystarczy mu tylko tyle wilgoci, aby ziemia nie przeschła całkowicie.

Jeżeli ktoś nie jest pewien, czy jego bluszcz na balkonie zniesie mroźne dni, powinien na jesieni ściąć kilka sadzonek i przechować je w pomieszczeniu bez mrozu.

Bluszcz może rosnąć przez dziesiątki lat.
Bluszcz może rosnąć przez dziesiątki lat.

Popularne odmiany bluszczu na balkon

Bluszcz tworzy długie pędy pnące, które swoimi korzeniami czepnymi wspinają się na ściany. Wrastające w szczeliny korzenie mogą uszkadzać powierzchnię muru. Dlatego lepiej jest prowadzić pnącze na specjalnie przygotowanej kracie.

Większość znanych gatunków bluszczu pochodzi z Europy, obszarów śródziemnomorskich oraz Azji. Spośród ledwie dwudziestu gatunków wyhodowano setki odmian, które różnią się między sobą kolorem liści i ich formą. Wszystkie pochodzące z Europy bluszcze są zimoodporne i nie potrzebują specjalnej ochrony przed mrozem. Bardzie wrażliwe bywają odmiany, których liście posiadają żółte albo białe plamy. Oto kilka przykładów pięknych odmian zimozielonego pnącza:

  • Hedera helix ‘Golden Ingot’ – zachwyca żółto-zielonymi liśćmi, które zimą przebarwiają się na czerwono. Ta odmiana ma silny wzrost i doskonale nadaje się do tworzenia zielonej ściany.
  • Hedera helix ‘Jessica’ - posiada szczególnie gęsty pokrój i oryginalną formę liści. Średniej wielkości blaszki liściowe mają jasną obwódkę. Roślina jest bardzo łatwa w uprawie.
  • Hedera helix ‘Goldheart’ – jak wskazuje nazwa, liście tej odmiany bluszczu mają na środku złote serce. Ta odmiana potrzebuje jednak dużo światła i jest wrażliwa na mróz.
  • Hedera helix ‘Wonder’ – duże, ciemnozielone liście wyglądają pięknie, są zaokrąglone na końcach. Odmiana nadaje się do uprawy na balkonie i jest uważana za łatwą w pielęgnacji.
0 (0 opinii)