Porady

Nawierzchnie ogrodowe – porównanie cen materiałów w Castoramie, OBI i Leroy Merlin

0 (0 opinii)

Nawierzchnia ogrodowa to jeden z najważniejszych etapów projektowania ogrodu i przestrzeni wokół dom. Na rynku mamy duży asortyment materiałów na podjazdy i ścieżki ogrodowe. Do najpopularniejszych z nich należą płyty chodnikowe, kostka brukowa, żwir i kamień. W którym sklepie można kupić je najtaniej? Sprawdzamy ceny w największych marketach budowlano-ogrodniczych: Castoramie, OBI i Leroy Merlin.

Nawierzchnie ogrodowe – gdzie najtaniej?

W kolejnych punktach artykułu postaramy się udzielić odpowiedzi na to pytanie. Porównaliśmy oferty najpopularniejszych marketów budowlano-ogrodniczych w Polsce (Castorama, OBI, Leroy Merlin) i sprawdziliśmy, ile kosztują materiały na ścieżki i inne nawierzchnie ogrodowe. Wszystkie zawarte w artykule informacje o produktach i cenach są aktualne na dzień 4 czerwca 2019 r. dla lokalizacji w Gdańsku. Zostały uzyskane ze stron internetowych podanych sklepów.

Materiały uwzględnione w porównaniu

Do porównania wykorzystaliśmy kilka najpopularniejszych produktów na nawierzchnie ogrodowe. Wśród nich są materiały przeznaczone zarówno do wytyczenia ścieżek utwardzonych (np. kostka brukowa, płyta betonowa), jak i nieutwardzonych (np. żwir, grys). Dokonując wyboru, kierowaliśmy się ceną i podobnymi parametrami. Lista analizowanych produktów:

  • biały otoczak o frakcji 40-60 mm w Castoramie i 40-80 mm w Leroy Merlin (brak tego produktu w OBI)
  • żwir o frakcji 2-16 mm w OBI i 8-16 mm w Castoramie i Leroy Merlin
  • biały grys o frakcji 10-16 mm w Castoramie, 12-16 mm w Leroy Merlin i 8-16 mm w OBI
  • płyta ażurowa szara 40 x 60 x 8 cm
  • kostka brukowa prostokąt szara o szerokości 6 cm (brak tego produktu w OBI)
  • kostka brukowa Nostalit/Nostalite o szerokości 6 cm
  • płyta chodnikowa szara 35 x 35 x 5 cm
  • płyta betonowa imitująca plastry drewniane

Biały otoczak o frakcji do 60-80 mm – koszt zakupu

Otoczaki to małe, marmurowe kamyczki, które są odporne na przebarwienia i niekorzystne warunki atmosferyczne. Ich powierzchnia jest wygładzona, a brzegi zaokrąglone. Te ozdobne kamyczki mają szerokie zastosowanie w ogrodzie. Można wykorzystać je jako nawierzchnię ścieżek ogrodowych czy podjazdu, a także obsypać rabaty i teren wokół oczka wodnego. Prezentują się niezwykle efektownie.

Castorama oferuje otoczaki w opakowaniu o pojemności 20 kg, a Leroy Merlin 25 kg, dlatego opłacalność mierzymy według ceny za kilogram. Jak pokazuje poniższa tabela, za ten produkt zapłacilibyśmy mniej w Castoramie. Różnica w cenie wyniosłaby 6,5 zł przy założeniu, że oba sklepy sprzedawałyby opakowania po 25 kg. Byłaby bardziej odczuwalna w przypadku zakupu większej ilości materiału.

Biały otoczak - porównanie cen
Biały otoczak - porównanie cen

Przepuszczalna nawierzchnia w ogrodzie
TwojOgrodek.pl
Przepuszczalna nawierzchnia w ogrodzie

Żwir o frakcji do 16 mm – ile kosztuje?

Żwir ma podobne właściwości i zastosowanie do otoczaków, a do tego jest znacznie tańszym materiałem. Nawierzchnie przepuszczające wodę w ogrodzie są najczęściej wykonywane właśnie ze żwiru.

W Castoramie i OBI kupimy opakowanie żwiru o pojemności 20 kg, a w Leroy Merlin 25 kg. Dlatego też – podobnie jak w przypadku otoczaków – porównujemy cenę za kilogram. Tym razem najtańsze zakupy zrobilibyśmy w Leroy Merlin. Za prawie taką samą cenę co w Castoramie i OBI kupilibyśmy o 5 kg żwiru więcej.

Koszt żwiru do ogrodu
Koszt żwiru do ogrodu

Biały grys o frakcji do 16 mm – gdzie najtaniej?

Kolejnym naturalnym, ozdobnym kruszywem jest grys, który wyróżnia się kanciastymi brzegami i chropowatą fakturą. Ma takie same właściwości i zastosowanie jak otoczaki i żwir.

W Castoramie i OBI ceny grysu są takie same. Gdybyśmy zdecydowali się na zakup w Leroy Merlin, wydalibyśmy ponad dwa razy więcej.

Biały grys ogrodowy - porównanie cen
Biały grys ogrodowy - porównanie cen

Płyta ażurowa o wymiarach 40 x 60 x 8 cm – koszt

Płyta ażurowa to materiał utwardzony, ale przepuszczający wodę. Charakteryzuje się wysoką odpornością na czynniki atmosferyczne i ścieranie oraz wytrzymałością na obciążenia. Nadaje się więc zarówno na ścieżki ogrodowe, jak i podjazd do garażu. Płyta porośnięta trawą prezentuje się estetycznie i ciekawie.

Ceny płyty ażurowej we wszystkich marketach są prawie takie same.

Ceny płyty ażurowej
Ceny płyty ażurowej

Płyta ażurowa porośnięta trawą
Castorama
Płyta ażurowa porośnięta trawą

Kotka brukowa prostokąt szara 4 cm i 6 cm – ile kosztuje?

Kostka brukowa w kształcie prostokąta to najpopularniejszy materiał do wykańczania chodników i nawierzchni wokół domu. Do ścieżek ogrodowych i chodników odpowiednia będzie kostka brukowa o grubości 4 cm. Z kolei do podjazdów zaleca się zastosowanie kostki o grubości 6 cm ze względu na większą wytrzymałość na obciążenia.

Jak widać w poniższych tabelkach, ceny kostki brukowej w Castoramie i Leroy są bardzo podobne.

Kostka brukowa - porównanie cen
Kostka brukowa - porównanie cen

Kostka brukowa Nostalit/Nostalite 4 cm i 6 cm – porównanie cen

Kostki brukowe Nostalit/Nostalite mają zaokrąglone naroża i krawędzie. Dzięki temu temu idealnie nadają się do układania różnorodnych kształtów, np. kół, łuków czy rozet. Kostki o mniejszej grubości można wykorzystać do ścieżek i chodników, a te o większej grubości do budowy podjazdu.

Ceny kostek we wszystkich marketach są do siebie zbliżone. Zapłacilibyśmy więcej jedynie za kostkę Nostalit o grubości 6 cm, oferowaną przez OBI.

Kostka brukowa Nostalit/Nostalite - cena za m2
Kostka brukowa Nostalit/Nostalite - cena za m2

Kostka brukowa przed domem
Leroy Merlin
Kostka brukowa przed domem

Płyta betonowa imitująca plastry drewna

Ciekawym pomysłem na ścieżki ogrodowe są płyty betonowe, które imitują plastry drewna. Będą pasować do ogrodów rustykalnych, naturalnych i wiejskich.

Płyty betonowe dostępne w Leroy Merlin są najtańsze. Mają jednak nieco mniejsze wymiary. W Castoramie i OBI zapłacilibyśmy za płyty prawie tyle samo.

Płyta betonowa imitująca drewniane plastry - koszt
Płyta betonowa imitująca drewniane plastry - koszt

Płyta chodnikowa szara o wymiarach 35 x 35 x 5 cm

Ten materiał idealnie sprawdzi się nie tylko do wykonania chodnika, ale również ścieżek ogrodowych i przydomowych tarasów.

Płyta chodnikowa w Castoramie i Leroy Merlin kosztuje tyle samo. Nieco mniej korzystną ofertę ma OBI. W dwóch pierwszych wymienionych marketach za m² materiału zapłacilibyśmy ok. 41,50 zł, a w ostatnim ok. 48 zł.

Płyta chodnikowa - porównanie cen
Płyta chodnikowa - porównanie cen

Płyta chodnikowa - nawierzchnia ogrodowa
OBI
Płyta chodnikowa - nawierzchnia ogrodowa

Porównanie cen materiałów na nawierzchnie ogrodowe –podsumowanie

Podsumowując pozwyższą analizę, ceny w Castoramie, OBI i Leroy Merlin są konkurencyjne. Przed zakupem materiałów na nawierzchnie ogrodowe warto jednak zwrócić uwagę na ceny, pojemności opakowań i wymiary produktów. Z pozoru niewielkie różnice w cenach mogą być bardziej odczuwalne w przypadku większych zakupów.  

Lista produktów wykorzystanych w artykule

1. Biały otoczak o frakcji do 60-80 mm

2. Żwir o frakcji do 16 mm

3. Biały grys o frakcji do 16 mm

4. Płyta ażurowa szara 40 x 60 x 8 cm 

5. Kotka brukowa prostokąt szara 4 cm

6. Kotka brukowa prostokąt szara 6 cm

7. Kostka brukowa Nostalit/Nostalite szara 4 cm

8. Kostka brukowa Nostalit/Nostalite 6 cm

9. Płyta betonowa imitująca plastry drewna

10. Płyta chodnikowa 35 x 35 x 5 cm

0 (0 opinii)