Porady

Niezbędne narzędzia do pracy w ogrodzie

0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Do pielęgnacji i utrzymania ogrodu nie wystarczą jedynie dobre chęci i czas. Niezbędne są także odpowiednie narzędzia. Zestaw niezbędnych narzędzi różni się zawartością w zależności od tego, do czego ogród jest wykorzystywany.

Innego zestawu potrzebuje właściciel ogrodu rekreacyjnego, a innego ogrodnik uprawiający warzywa. Niemniej jednak pewien żelazny zestaw jest niezbędny w każdym ogrodzie. Zapoznanie się z tymi narzędziami okaże się szczególnie przydatne dla początkujących ogrodników, aby wiedzieli, od czego zacząć kompletowanie potrzebnego im zestawu. Warto również pomyśleć o miejscu do ich przechowywania, zarówno w czasie sezonu, jak i zimą.

Sprzęt ogrodniczy to dość kosztowna inwestycja. Dlatego warto tak dobrać zestaw narzędzi, aby rzeczywiście odpowiadały potrzebom. Najlepiej najpierw zakupić niezbędny zestaw, a później dokupować kolejne przybory w miarę potrzeb. Czasem początkujący ogrodnicy zaopatrują się w zbyt wiele narzędzi, które później leżą nieużywane w piwnicy.

Im większy ogród, tym praca powinna być bardziej zautomatyzowana. W małym ogrodzie dobrze sprawdzą się narzędzia ręczne, których koszt jest niższy. Z kolei na dużej działce warto zainwestować w narzędzia z napędem elektrycznym, które usprawnią pracę.

Warto zwrócić uwagę na jakość i trwałość sprzętu, aby służył jak najdłużej. Dobrze sprawdzają się narzędzia z tworzyw sztucznych, które nie korodują i są lekkie. Kupując narzędzia, pomyślmy także o komforcie pracy w ogrodzie. Wybierajmy narzędzia poręczne, aby długa praca nie okazała się zbyt męcząca. Kupując narzędzia, sprawdźmy, czy ich uchwyty znajdują się na wysokości odpowiedniej dla naszego wzrostu. Dobrze jest wybrać modele z regulowaną długością trzonka.

W sprzedaży są dostępne narzędzia ręczne i automatyczne. Im większy ogród, tym praca powinna być bardziej zautomatyzowana. W małym ogrodzie dobrze sprawdzą się narzędzia ręczne, których koszt jest niższy. Z kolei na dużej działce warto zainwestować w narzędzia z napędem elektrycznym, które usprawnią pracę. W większych ogrodach praca przy użyciu narzędzi ręcznych będzie zbyt męcząca i niewydajna. Jeśli mamy łatwy dostęp do gniazdka elektrycznego, warto zaopatrzyć się w narzędzia elektryczne, które pracują cicho i są stosunkowo lekkie. Narzędzia te nie wytwarzają spalin i są przyjazne zarówno dla środowiska, jak i sąsiadów. Na bardzo dużych działkach lepiej sprawdzą się urządzenia spalinowe.

Konewka przyda się do podlewania punktowego

Zestaw podstawowych narzędzi

 • grabie są przydatne do wykonywania dwóch podstawowych zadań: sprzątania trawy, śmieci i liści oraz wyrównywania ziemi. Do wygrabiania trawnika nadają się lekkie grabie wachlarzowe, które dobrze radzą sobie z usuwaniem lekkich odpadów. Zaś do wyrównywania skopanej ziemi, usuwania z niej chwastów, kamieni, wygrabiania kłączy i pędów lepsze są mocniejsze grabie o ostrych zębach. Aby obniżyć koszty, możemy wybrać model uniwersalny o twardych końcówkach,
 • sekator to narzędzie do regulowania i przycinania roślin, aby nie rozrosły się w niepożądanym kierunku. Warto mieć dwa modele sekatora: mały do cienkich gałązek oraz większy do grubych gałęzi. Sekator z długimi rączkami umożliwia dosięgnięcie wyżej położonych gałęzi. W przypadku sekatorów bardzo ważne jest zachowanie bezpieczeństwa, aby uniknąć skaleczenia lub uszkodzenia ciała. Sprzęt powinien posiadać zabezpieczenia i certyfikaty,
 • szpadel jest potrzebny do przekopywania grządek, przenoszenia ziemi i tym podobnych zadań,
 • widły przydają się do przekopywania ziemi bez odwracania jej, do rozluźniania gleby i odchwaszczania. Sprawdzają się dobrze do przemieszania gleby z nawozami. Ponadto są niezbędne do przerzucania kompostu oraz stert śmieci, skoszonej trawy, liści. Widły mogą zastąpić areator,

Zdarza się, że początkujący ogrodnicy zaopatrują się w zbyt wiele narzędzi, które później leżą nieużywane. Lepiej więc najpierw kupić niezbędny zestaw, a później w miarę potrzeb dokupować kolejne przybory. 

 • łopatki do ziemi przydają się podczas pracy na grządkach: sadzenia roślin, spulchniania ziemi i jej wyrównywania. Podstawowy zestaw powinien składać się z łopatki, widełek i pazurków. Przydatna będzie również ostro zakończona łopatka do sadzenia cebul,
 • potrzebny będzie również sprzęt do transportu - wiadro, kosz lub taczka. Przydadzą się one do przenoszenia ziemi, roślin, chwastów, śmieci, liści. Istotny jest też transport narzędzi, aby nie stanowił niepotrzebnego wysiłku. W małym ogródku wystarczy wiaderko, zaś w większym niezbędna będzie taczka. Na mniejszej powierzchni wystarczy lekka taczka plastikowa. W dużym ogrodzie, gdzie trzeba przewozić cięższe rzeczy (narzędzia, kamienie, duże ilości ziemi), lepiej sprawdzi się taczka metalowa,
 • konewka i wąż ogrodowy. W dużym ogrodzie dobrze sprawdzi się wąż ogrodowy lub system zraszaczy. Warto zaopatrzyć się w różne końcówki do węża lub końcówki z regulacją przepływu wody. Konewka przyda się do podlewania punktowego na grządkach,
 • rękawice ogrodowe pozwolą ochronić dłonie i zwiększą komfort pracy. Warto zaopatrzyć się w kilka par rękawic grubszych i cieńszych.

Wyżej wymienione narzędzia są niezbędne w każdym ogrodzie. Ponadto należy zaopatrzyć się w dodatkowy sprzęt do poszczególnych części ogrodu.

W większym ogrodzie niezbędna będzie kosiarka elektryczna lub spalinowa

Narzędzia do drzew i krzewów

 • piła będzie potrzebna, gdy w ogrodzie są drzewa i będziemy musieli czasem usunąć konary lub odpiłować martwe gałęzie. Pilarka łańcuchowa elektryczna lub spalinowa przyda się, jeśli konieczne będzie przycięcie wielu grubych gałęzi,
 • urządzenie do rozdrabniania gałęzi pozwoli zagospodarować niepotrzebne gałęzie i resztki roślinne. Można je spalić lub wywieźć za opłatą. Jednak posiadając elektryczny rozdrabniacz możemy bardziej ekonomicznie wykorzystać rozdrobnione resztki. Rozdrobnione gałęzie można użyć do ściółkowania grządek lub dorzucić do kompostu,
 • siekiera będzie potrzebna na dużej, zadrzewionej działce. Przyda się także do porąbania drewna na opał.

Godne polecenia są narzędzia z tworzyw sztucznych, które są lekkie nie korodują. Ich uchwyty powinny znajdować się na wysokości odpowiedniej dla wzrostu ogrodnika. Dostępne są także wersje z regulowaną długością trzonka.

Narzędzia do kwiatów i warzyw

 • sznurek do podwiązywania roślin,
 • sadzarki i szpatułki do sadzenia i pikowania roślin,
 • pikownik do pikowania roślin,
 • ręczny kultywator do spulchniania wierzchniej warstwy gleby, usuwania płytko ukorzenionych chwastów i mieszania nawozu z ziemią.

Narzędzia do trawnika

 • kosiarka - w małym ogrodzie wystarczy kosiarka o napędzie ręcznym. W większym niezbędna będzie kosiarka elektryczna lub spalinowa. Warto kupić kosiarkę z regulacją wysokości cięcia oraz dobrać kosz na ściętą trawę do wielkości trawnika,
 • nożyce do trawy służące do wyrównywania brzegów trawnika,
 • kosy i podkaszarki elektryczne i spalinowe przycinające trawę w miejscach trudnodostępnych dla kosiarki,
 • wertykulator i areator do spulchniania, napowietrzania ziemi i usuwania filcu z trawnika. Wertykulator nacina splątane pędy, dzięki czemu woda i powietrze mogą dostać się do korzeni. Areator nakłuwa darń, rozluźniając ją i umożliwiając dostęp powietrza do korzeni. Na małych trawnikach i grządkach wystarczą widły, nakładki z kolcami na buty lub wał z kolczastymi pierścieniami. Na większym trawniku potrzebny jest wertykulator elektryczny lub spalinowy.

Domek na narzędzia można zbudować samemu lub kupić gotowy

Narzędzia do żywopłotu

Przechowywanie i konserwacja 

Aby narzędzia służyły przez wiele lat, warto o nie dbać i przechowywać w odpowiednich warunkach. Po zakończonej pracy należy je oczyścić i schować w suchym miejscu. Idealną lokalizacją na narzędzia jest pomieszczenie z wejściem zarówno z ogrodu, jak i z domu. Przechowamy w nim nie tylko narzędzia, lecz także meble ogrodowe. Dobrze jest zaopatrzyć się w solidne regały, gdzie będzie można wygodnie rozłożyć narzędzia. Jeśli pomieszczenie posiada okno, możemy wykorzystać je do przygotowywania sadzonek. Jeśli nie dysponujemy pomieszczeniem w domu, warto postawić w ogrodzie domek na narzędzia. Taki domek można zbudować samemu lub kupić gotowy.

Przed nadejściem zimy narzędzia należy zakonserwować. W tym celu trzeba je oczyścić z ziemi i resztek roślinnych przy pomocy drucianej szczotki. Następnie opłukać w gorącej wodzie lub przetrzeć szmatką. Po tym zabiegu sprzęt powinien wyschnąć. Jeśli na jego powierzchni jest widoczna rdza, trzeba ją usunąć papierem ściernym, a następnie posmarować preparatem zapobiegającym korozji. Ostrza sekatorów oczyszcza się rozpuszczalnikiem lub roztworem alkoholowym. Ruchome części narzędzi należy zabezpieczyć olejem. Ostrza należy naostrzyć. W przypadku sekatorów i nożyc można to zrobić samemu. Kosiarkę lepiej oddać do serwisu.

0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba