Porady

Najzdrowsze owoce do ogrodu – top 5!

0 (0 opinii)

Świeże owoce z własnego ogrodu są marzeniem wielu ogrodników-amatorów. Dzięki uprawie drzew i krzewów owocowych można uniezależnić się do ofert supermarketów. Można zrywać owoce prosto z gałązek i zjadać je na surowo, albo twórczo przetwarzać desery, napoje i konfitury.

Nie trzeba przy tym sadzić od razu całego sadu; również w niewielkim ogrodzie znajdzie się wystarczająco dużo miejsca dla kilku krzewów jagodowych albo szpaleru niskich drzewek owocowych, które jednocześnie ozdobią ścianę domu i zwabią pożyteczne zwierzęta. Jeśli natomiast wolnej przestrzeni jest pod dostatkiem, cennych witamin może dostarczyć jabłoń albo wiśnia, tworząca przy tym przeciwsłoneczny parasol w upalne dni. Korzyści z własnych drzew i krzewów owocowych są co najmniej potrójne: wiosną pozwalają cieszyć się wspaniałymi kwiatami, latem dają cień podczas upałów, a pod koniec lata dają bogate zbiory zdrowych owoców. 

Maliny nadają się do spożycia na surowo albo jako dodatek do jogurtu, smoothies, płatków śniadaniowych i sałatek. 

Każdego dnia powinno się zjadać dwie porcje owoców. Dlaczego więc nie wybrać owoców o największych walorach zdrowotnych? Dzienne zapotrzebowanie na owoce najlepiej jest zaspokoić takimi gatunkami, które zawierają dużą ilość składników odżywczych i błonnika. Powinny też być słodkie, by stać się smakołykiem, ale bez nadmiaru cukru, jak się czasem zdarza. Oto piątka najzdrowszych owoców do codziennego spożycia – według naszego subiektywnego wyboru:

Borówki na liście najzdrowszych owoców
Borówki na liście najzdrowszych owoców

1. Borówki w ogrodzie

Borówka należy do lubianych krzewów owocowych w ogrodzie, chociaż stawia pewne specjalne warunki, jeśli chodzi o stanowisko i podłoże. Roślina należy do rodziny wrzosowatych (podobnie jak na przykład różanecznik) i potrzebuje gleby próchnicznej i bardzo kwaśnej (pH 4-5), a na dodatek równomiernie wilgotnej. 
Uprawiana w ogrodach borówka nie pochodzi od krajowej borówki czernicy (Vaccinium myrtillus), lecz od borówki wysokiej, nazywanej amerykańską (Vaccinium corymbosum). Liczne odmiany hodowlane powstały poza tym w wyniku krzyżówki Vaccinium corymbosum z V. australe i V. angustifolium. W przeciwieństwie do naszej borówki ma znacznie większe owoce i dorasta w formie krzewu do 2,5 m wysokości. 

Owoce są słodkie, soczyste i pozbawione plamiącego soku. Dojrzewają od połowy lipca do września. Są bogate w sole mineralne, cukry, kwasy, pektyny i witaminy. Antocyjany zawarte w ciemnoniebieskich jagodach mają silne działanie antyoksydacyjne, hamują stany zapalne, przeciwdziałają uszkodzeniu komórek przez wolne rodniki oraz regulują wydzielanie insuliny.  Przeciwdziałają chorobom układu krążenia, a także pomagają zmniejszać utratę pamięci następującą z wiekiem. Owoce borówki dostarczają dużo błonnika. Są szczególnie wszechstronne – można dodawać je do jogurtu, płatków śniadaniowych, sałatek, albo po prostu spożywać na surowo. 

Maliny w ogródku
Maliny w ogródku

 2. Maliny - krzewy owocowe

Maliny są chętnie sadzonymi w ogrodach krzewami owocowymi. W uprawie rozróżnia się dwa typy krzewów malin: letnie i jesienne. Różnica polega na różnych terminach kwitnienia i owocowania. Owoce malin są bogate w błonnik, witaminy, minerały, pektyny i olejki eteryczne. Zawierają też kwasy organiczne, garbniki, śluzy i żywice. Polifenole występujące w malinach wykazują działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwwirusowe oraz przeciwdziałające powstawaniu nowotworów. Zawartość wielu witamin pomaga w stanach gorączkowych oraz działa wzmacniająco. 

Trudno jest też znaleźć owoce o większej zawartości błonnika, niż maliny. Pomagają w trawieniu, regulowaniu poziomu cukru we krwi oraz w diecie odchudzającej. Naturalny słodki smak malin pozwala na zastąpienie nimi innych rodzajów cukru. 

Maliny nadają się do spożycia na surowo albo jako dodatek do jogurtu, smoothies, płatków śniadaniowych i sałatek. 

Jabłka stanowią bardzo zdrowe pożywienie
Jabłka stanowią bardzo zdrowe pożywienie

3. Jabłka są stałą częścią naszej diety

Jabłka stały się tak bardzo codziennością, że mało kto zastanawia się, czy są one tak zdrowe, jak to sugeruje znane angielskie powiedzenie: „One apple a day keeps the doctor away”. Można powiedzieć, że jabłka są dzisiaj powszechnie niedoceniane.

Jabłka stanowią bardzo zdrowe pożywienie, ponieważ zawierają liczne witaminy, minerały i elementy śladowe, a poza tym antyoksydanty, które chronią komórki przed wolnymi rodnikami. 

Jabłka stanowią bardzo zdrowe pożywienie, ponieważ zawierają liczne witaminy

Różne badania wielokrotnie potwierdziły, że dieta oparta na dużej ilości owoców i warzyw wyraźnie obniża możliwość wystąpienia wielu chronicznych chorób. Prewencyjne działanie owoców opiera się na wysokiej zawartości wtórnych związków roślinnych. Należą do nich przykładowo polifenole, flawonoidy i karotenoidy. Jabłka zawierają wiele z nich o silnym działaniu przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym. 

Jabłka są pyszne i zdrowe
Jabłka są pyszne i zdrowe

Nic więc dziwnego, że istnieje udokumentowana zależność między spożyciem jabłek i zmniejszonym ryzykiem zachorowania na raka, astmę, cukrzycę albo choroby układu krążenia. Jabłka pomagają w wysiłku zrzucenia zbędnych kilogramów; w 100 gramach jabłek jest tylko 45-60 kcal, czyli są pokarmem bardzo niskokalorycznym. Jabłka są szczególnie bogate w takie składniki jak:

  • Potas – niezbędny do przewodzenia bodźców w układzie nerwowym, regulacji pH oraz ciśnienia krwi.
  • Wapń – jest magazynowany w kościach i zębach; odgrywa ważną rolę w przekazywaniu bodźców nerwowych oraz w krzepnięciu krwi.
  • Witamina C – wzmacnia system odpornościowy, chroni komórki przed wolnymi rodnikami, jest ważna dla gojenia się ran. Jabłka zawierają więcej witaminy C niż pomarańcze i kiwi.
  • Kwas foliowy – ważny w podziale komórek i tworzeniu krwi.
  • Pektyny – nietrawiony błonnik zawarty w skórce jabłek, wspomaga trawienie i chroni ścianki jelit. Poza tym pęczniejące w żołądku pektyny dają poczucie sytości.
  • Polifenole – wtórne związki roślinne, które mają za zadanie ochronę jabłek przed owadami i atakiem grzybów. Pozytywnie wpływają na ciśnienie krwi oraz hamują stany zapalne, mogą również zmniejszać ryzyko rozwoju demencji.

Witaminy – orzechy laskowe są bardzo bogate w witaminę E

4. Orzechy laskowe - nie zapomnijmy o nich!

Krzewy rodzimej leszczyny zdobią nie jeden ogród zbliżony do natury. Istnieją też odmiany, które ze swoim kompaktowym wzrostem i obfitością orzechów dobrze pasują do miejskich ogrodów. 

Orzechy laskowe są pyszne!
Orzechy laskowe są pyszne!

Owoce leszczyny, nazywane potocznie orzechami laskowymi, doskonale smakują, mają wspaniały sycący efekt, można je łatwo nosić w kieszeni i są bardzo zdrowe:

  • Witaminy – orzechy laskowe są bardzo bogate w witaminę E, która jest niezbędna dla człowieka. Działa jako przeciwutleniacz, wiążąc wolne rodniki atakujące ściany komórkowe. Znaczny jest też udział witamin z grupy B; są niezbędne do tworzenia neuroprzekaźników i dostarczania energii. Między innymi dzięki witaminie E oraz wspierającej działanie komórek nerwowych witaminie B, orzechy laskowe są uważane za pokarm dla mózgu.
  • Składniki mineralne – obok witamin orzechy zawierają mnóstwo ważnych dla życia substancji. Należą do nich minerały i pierwiastki śladowe. Szczególnie zauważalna jest zawartość miedzi, żelaza, magnezu i fosforu, a także potasu, wapnia, selenu i cynku.
  • Kwasy tłuszczowe nienasycone – obniżają poziom cholesterolu, mają działanie tłumiące apetyt. Spożywane z umiarem, pomagają w odchudzaniu.
  • Białko – jest budulcem naszego organizmu, bierze udział w budowie wszystkich tkanek, nerwów, tkanki mózgowej, enzymów i hormonów.
  • Błonnik – ma ogromne znaczenie dla procesu trawienia oraz utrzymania szczupłej sylwetki. Błonnik zwiększa objętość pokarmu, dzięki czemu daje poczucie sytości bez wchłaniania kalorii. 
Śliwki pomagają m.in. w pozbyciu się nadwagi
Śliwki pomagają m.in. w pozbyciu się nadwagi

5. Śliwki

Węgierki, renklody, lubaszki i mirabelki – wszystkie te owoce są śliwkami i należą do najstarszych gatunków uprawianych przez człowieka. Śliwki bywają małe jak wiśnie, ale też duże niczym piłka baseballowa; czerwone, fioletowe, niebieskie, żółte, granatowe, a nawet zielone. Jak wiele owoców, śliwki składają się głównie z wody, niemniej jednak zawierają znaczne ilości cennych substancji – witamin, minerałów i pierwiastków śladowych. A że na dodatek wspomagają trawienie, jest to pożądany efekt uboczny. Do pozytywnych oddziaływań śliwek na organizm należy:

  • Pomoc w zrzucaniu nadwagi – śliwki są bardzo soczyste, w 80% składają się z wody, dlatego doskonale gaszą pragnienie w upalne dni. Przy tym dostarczają zaledwie 47 kcal w 100 g owoców. Nie zawierają prawie białka i praktycznie nie ma w nich tłuszczu. Stymulują metabolizm węglowodanów. Są idealną dietą podczas odchudzania.
  • Stymulowanie trawienia – śliwki wspomagają proces trawienia i przeciwdziałają zaparciom. Ten efekt dają pektyny i celuloza; błonnik, który ma zdolność pęcznienia. Poza tym śliwki pomagają usuwać z organizmu metale ciężkie i obniżać poziom cholesterolu.
Śliwki powinny znaleźć stałe miejsce w naszej diecie
Śliwki powinny znaleźć stałe miejsce w naszej diecie
  • Zawartość licznych witamin i minerałów – śliwki zawierają znaczne ilości witamin z grupy B, które wzmacniają nerwy i zmniejszają stres. Śladowe pierwiastki, jak miedź i cynk działają łagodząco na niepokój nerwowy, drażliwość i depresję. Śliwki wpływają pozytywnie nie tylko na zdrowie fizyczne, ale również na samopoczucie psychiczne.
  • Lecznicze działanie polifenoli – należą do nich przykładowo antocyjany, nadające owocom kolor czerwony, fioletowy i granatowy. W śliwkach jest ich pięć razy więcej niż w brzoskwiniach. Śliwki pomagają chronić przed nowotworami; polifenole niszczą komórki rakowe. Suszone śliwki poprawiają też florę jelitową.
0 (0 opinii)