Porady

Jaką wybrać odmianę malin do ogrodu? Zobacz najbardziej polecane

4,6 (10 opinii)

Maliny kwitną i owocują w ogrodzie przez wiele lat. Przy odpowiednim doborze odmian zbiory trwają od pełnego lata do jesieni. Niepowtarzalny aromat malin można w pełni docenić tylko zbierając delikatne owoce prosto z krzewu. I to już jest wystarczający powód, aby zająć się uprawą malin w swoim ogrodzie.

Maliny należą do tych nielicznych gatunków owoców, które możemy uznać za rodzime. Blisko spokrewniona z ogrodową jest leśna malina Rubus idaeus, która występuje w całym kraju, na niżu i w górach do 2000 m. Odmiany malin uprawiane w ogrodach różnią się barwą owoców i okresem dojrzewania. Zanim przejdziemy do odmian tej rośliny, zachęcamy do przeczytania poradnika na temat uprawy malin i pielęgnacji w ogrodzie.

Polecane odmiany letnie malin

Ta grupa odmian malin posiada dwuletni cykl rozwoju. Owoce powstają tylko na pędach wytworzonych w poprzednim roku. Wczesną jesienią zawiązane pączki kwiatowe otwierają się w maju, a jagody dojrzewają – w zależności od odmiany – w czerwcu i lipcu. Jednocześnie z bryły korzeniowej rozwijają się wiosną nowe, świeżo zielone pędy, które będą owocować w następnym sezonie. Maliny letnie występują w niezliczonej liczbie wariantów. Zewnętrznie różnią się wielkością i kolorem. Różnorodność smaków można poznać tylko poprzez spróbowanie. Komu się wydaje, że maliny muszą być z założenia „malinowe”, czyli występować w odcieniu czerwieni, powinien koniecznie pogłębić swoją wiedzę. Te smaczne i aromatyczne owoce bywają także żółte i prawie czarne. Kilka przykładów odmian letnich malin:

  • Maliny czerwone: ‘Glen Ample’; ‘Elida’; ‘Laszka’; ‘Benefis’; ‘Meeker’; ‘Rubaca’.
  • Maliny żółte: ‘Golden Queen’; ‘Fallgold’; ‘Gelbe Antwerpener’.
  • Maliny czarne: ‘Litacz’; ‘Bristol’.

W odróżnieniu od malin jesiennych, maliny letnie z zasady przynoszą większe zbiory. Ich uprawa nie różni się przy tym od innych. Jak wszystkie maliny, lubią słoneczne stanowisko i przepuszczalną glebę. Może tylko są bardziej od jesiennych odmian podatne na choroby i szkodniki.

‘Fallgold’ - odmiana maliny letniej
‘Fallgold’ - odmiana maliny letniej

Polecane odmiany jesienne malin

W przypadku odmian jesiennych rozwój malin jest skrócony. W górnej części młodych, tegorocznych pędów już od lipca tworzą się kwiaty. Owoce powoli dojrzewają, najczęściej od sierpnia do października. Maliny jesienne cieszą się coraz większym powodzeniem. Oto kilka odmian:

  • Maliny czerwone: ‘Polka’; ‘Polesie’; ‘Aroma Queen’; ‘Pokusa’; ‘Himbotop’.
  • Maliny żółte: ‘Poranna Rosa’; ‘Alpengold’; ‘Herbstgold’; ‘Autumn Amber’; ‘Goldmarie’.
  • Maliny czarne: ‘Black Jewel’.

Uprawa malin jesiennych ma swoje zalety. Nie potrzebna jest duża wiedza, aby je pielęgnować. Krzewy są mniej podatne na choroby, a przede wszystkim owoce są bardzo rzadko robaczywe. Zasiedlający owoce szkodnik (kistnik malinowiec) jest aktywny tylko na wiosnę. Owocujące na tegorocznych pędach maliny jesienne mogą być przed zimą całkowicie ścięte. W ten sposób są odporne na choroby pędów. Poza tym odmiany późne nie rosną zbyt wysokie i z reguły nie wymagają podwiązywania.

‘Aroma Queen’ - odmiana maliny jesiennej
‘Aroma Queen’ - odmiana maliny jesiennej

Odmiany malin powtarzających owocowanie

Jeśli ktoś chciałby zbierać świeże maliny nie tylko jesienią, ale też i latem, powinien wybrać odmianę maliny powtarzającej owocowanie. Te odmiany są przystosowane do dwukrotnego owocowania w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego. Wczesnym latem owoce pojawiają się na pędach dwuletnich, a jesienią na nowych pędach tegorocznych.

W ogrodnictwie Europy i Ameryki odmiany powtarzające były i są uzupełnieniem podstawowej oferty malin. Znane są od ponad 200 lat, jednak większość starych odmian tego typu odznacza się niewielkim stopniem jesiennego owocowania. Opisy ponad 20 odmian można znaleźć w notatkach Johna Abercrombie’go i Thomasa Mawe (1778), a także Bernarda McMahon’a (1806). W XX wieku znanych było już ponad 60 takich odmian.

Mimo dwukrotnego owocowania odmian powtarzających, nie należy jednak oczekiwać, że zbiory malin będą podwójne. Owocowanie jesienne jest zawsze mniej obfite od letniego. Do tej grupy odmian należą:

  • ‘Atlant’;
  • ‘Sugana’;
  • ‘Gelbe Sugana’;
  • ‘Babie Lato’;
  • ‘Heracles’;
  • ‘Eurazja’;
  • ‘Mulatka’.

‘Atlant’ - odmiana z malin powtarzających owocowanie
Dybsky
‘Atlant’ - odmiana z malin powtarzających owocowanie

Odmiany katłowate malin do ogrodu

Te odmiany malin dorastają zaledwie do 100 cm wysokości i umożliwiają zupełnie nowe podejście do uprawy tych krzewów. Do historii pozwalają przenieść czasy, kiedy to lokalizacja nowego szpaleru malin wymagała rodzinnej narady, a właściciel ogrodu musiał najpierw pracowicie budować dla niego rusztowanie. Karłowate odmiany malin czynią uprawę prostszą, mniej formalną i prawie wszędzie możliwą.

  • ‘Little Sweet Sister’;
  • ‘Little Red Princess’;
  • ‘Ruby Beauty’.
4,6 (10 opinii)