Porady

W twoim ogrodzie są już maliny? Czas zasadzić jeżyny!

0 (0 opinii)

Większość miłośników krzewów ogrodowych decyduje się na uprawę malin we własnym ogrodzie. Warto jednak wprowadzić większą różnorodność w hodowli, decydując się na nasadzenia innych pokrewnych gatunków roślin, które świetnie dopełnią ogród. Jeżyny to bardzo zdrowe owoce, które są źródłem cennych witamin oraz antyoksydantów. Są one nie tylko bardzo smaczne, ale również łatwe w hodowli. Krzewy jeżyn bardzo szybko się rozrastają, nie mają dużych wymagań glebowych, a dodatkowo są łatwe w pielęgnacji. Jak dbać o jeżyny? Jak sprawić, aby krzewy bujnie owocowały i były dorodne?

Jeżyny i maliny - czy mogą rosnąć razem?

Podczas nasadzeń w ogrodzie warto pamiętać, że krzewy malin oraz jeżyn nie powinny ze sobą sąsiadować. Bliskość obu roślin może bowiem powodować zbyt dużą konkurencję o pokarm, a także zwiększać podatność roślin na choroby. Zarówno jeżyny, jak i maliny mają bowiem skłonności do chorowania z powodu antraknozy lub rdzy. Krzewy warto więc umieścić w różnych częściach ogrodu tak, aby tworzyły urozmaicenie, ale nie przeszkadzały sobie nawzajem.

Jeżyny
Jeżyny

Jak dbać o jeżyny?

Jeżyny to mało wymagające krzewy, które nie wymagają specjalnej opieki. Warto jednak pamiętać, że aby roślina obficie owocowała należy ją odpowiednio podcinać oraz nawozić. Niezwykle ważna jest także gleba oraz zabiegi, jakie zastosujemy pod krzewy. W przypadku jeżyn podcinanie warto robić dwa razy do roku jesienią oraz wiosną. Niektórzy hodowcy zalecają tylko kilkucentymetrowe skracanie, w przypadku niektórych odmian konieczne jest jednak coroczne ścinanie większej części gałęzi. Jeżyny potrzebują ziemi półżyznej lub żyznej. Bardzo dobrze czują się także w środowisku lekko kwaśnym, dlatego nie przeszkadza im sąsiedztwo drzew iglastych. 

Krzewy nie potrzebują dodatkowego nawodnienia, dlatego jeżeli występują regularne opady deszczu nie trzeba ich codzienne podlewać. Jednym z najbardziej skutecznych zabiegów pielęgnacyjnych, które powodują lepsze owocowanie jeżyn jest ściółkowanie. Polega ono na podsypywaniu krzewów pod gałązkami ściętą trawą, która stanowi odżywczy nawóz dla krzewu oraz wspiera jego rozrost. Jako naturalną odżywkę można stosować także gnojówkę z pokrzyw.

Jeżyny
Jeżyny

Dlaczego warto mieć jeżyny w ogrodzie?

Jeżyny to mało wymagające rośliny, które posiadają wiele zalet. Jedną z nich jest tempo wzrostu gałązek oraz szybki rozrost w porównaniu z innymi krzewami ozdobnymi. Cecha ta sprawia, że stanowią one idealnie rozwiązanie jako roślina na żywopłot. Ciernie oraz gęstość gałązek to dodatkowa bariera, którą można wykorzystać jako naturalne ogrodzenie. W sezonie letnim krzewy jeżyn w zależności od odmiany kwitną na biało lub lekko fioletowo, dlatego są świetną ozdobą ogrodu. Jesienią w porze dojrzewania wydają smaczne i zdrowe owoce, które nadają się nie tylko do spożywania na surowo, ale również jako podstawa deserów i przetworów.

Warto wspomnieć także o korzyściach przyrodniczych jeżyn. Gęste krzewy są bowiem wyśmienitą kryjówką dla zwierząt ogrodowych takich jak jeże, ptaki czy jaszczurki. Niewątpliwym walorem krzewów jeżyn jest także kwestia kompozycyjna, szczególnie jeżeli posiadamy w ogrodzie także maliny. Obie rośliny kwitną oraz owocują bowiem o podobnej porze, dzięki czemu można korzystać z ich owoców jednocześnie. Jest to bardzo przydatne szczególnie w przyrządzaniu potraw, suszu z liści oraz przetworów. Aby wybrać najlepszą odmianę roślin, należy kupić sadzonki od sprawdzonego sprzedawcy, który posiada dobrej jakości jeżyny. Sadowniczy.pl to strona internetowa, na której można znaleźć bardzo duży wybór krzewów owocowych. Warto sprawdzić ofertę sklepu oraz wybrać roślinę najbardziej dopasowaną do swojego ogrodu.

0 (0 opinii)