Porady

Jak sadzić laurowiśnię na żywopłot?

0 (0 opinii)

Laurowiśnia to wieloletni krzew o rozłożystym pokroju. Jest rośliną zimozieloną o liściach przypominających liście wawrzynu. Często i chętnie sadzi się ją na żywopłoty, ponieważ pięknie prezentuje się przez cały rok. Nie jest zbyt wymagająca i dobrze znosi niskie temperatury, dlatego sięga po nią wielu ogrodników. Jak sadzić laurowiśnię, żeby się przyjęła i tworzyła piękny, zielony żywopłot? Wyjaśniamy w artykule.

Laurowiśnia – zimozielony krzew

Laurowiśnia jest rośliną wieloletnią, która należy do rodziny różowatych. Pochodzi z Półwyspu Bałkańskiego, Kaukazu i Azji Mniejszej. Inne jej nazwy to wawrzynośliwa, śliwa wawrzynolistna i nawiązują do liści podobnych do liści wawrzynu. To wiecznie zielony krzew, który doskonale prezentuje się przez cały rok, niezależnie od panującej temperatury. Ma kępiasty, rozłożysty pokrój i długie, drewniejące pędy. Zakwita w maju i obsypuje się białymi, przyjemnie pachnącymi kwiatami. Nie są one zbyt duże, ale pojawiają się bardzo licznie i zebrane są w groniaste, wzniesione kwiatostany. Niektóre odmiany kwitną w sierpniu i wrześniu. Po przekwitnięciu pojawiać się mogą kuliste, ciemne owoce, jednak w naszych warunkach klimatycznych dzieje się tak bardzo rzadko. Najczęściej uprawiane odmiany to:

  • ʹAnbriʹ o mocno wzniesionych pędach. Może osiągać wysokość 1,5 m,

  • ʹNovitaʹ, która jest jedną z najpopularniejszych. Odporna na warunki atmosferyczne i mróz,

  • ʹCaucasicaʹ o zaokrąglonym wierzchołku i wzniesionych pędach,

  • ʹOtto Luykenʹ to odmiana na niskie żywopłoty. Rośnie powoli i bardzo obficie kwitnie, często powtarza kwitnienie,

  • ʹHerbergiiʹ o zwartym pokroju, osiąga wysokość od 1,5 do 2,5 m,

  • ʹSchipkaensis' osiągająca wysokość od 1,5 do 2 m. Ma piękne, gęste kwiatostany,

  • 'Rotundifolia' może dorastać do 3 m wysokości. Ma zaokrąglone liście,

Liście laurowiśni mają intensywny, głęboki, zielony kolor. Z uwagi na eliptyczny kształt wyglądem przypominają liście laurowe. Mają od 5 do 15 cm długości, z wierzchu są ciemne i błyszczące, a od spodu jaśniejsze i matowe. Laurowiśnia posadzona w odpowiednim miejscu i prawidłowo pielęgnowana może urosnąć w ciągu roku nawet o 30 cm. W Polsce osiąga maksymalną wysokość 4 m.

Wybór odpowiedniego stanowiska dla laurowiśni

Stanowisko dla laurowiśni powinno być półcieniste lub zacienione, osłonięte od wiatru i zaciszne. Jeżeli liście narażone są na zbyt intensywne działanie promieni słonecznych, to może dojść do ich poparzenia.

Gleba powinna być umiarkowanie wilgotna, żyzna, piaszczysto-gliniasta, przepuszczalna. Najlepiej, jeśli będzie miała odczyn obojętny lub lekko zasadowy od 6,5 do 7,5 pH. Roślina jest odporna na zanieczyszczenia powietrza, dlatego sprawdzi się w miejskich ogródkach.

Zapoznaj się: Laurowiśnia czy tuje – co lepsze do ogrodu i na żywopłot?

Kiedy sadzić laurowiśnię?

Najlepszą porą na sadzenie laurowiśni jest późna jesień lub wczesna wiosna, kiedy roślina znajduje się w fazie spoczynku. Jesienią sadzimy ją przed wystąpieniem przymrozków, dzięki temu korzenie zdążą się prawidłowo rozwinąć, zanim temperatura spadnie poniżej zera. Wybór takiego terminu jest polecany głównie z uwagi na to, że zimą nie jest konieczne intensywne podlewanie.

Jak sadzić laurowiśnię na żywopłot?

Sadzenie laurowiśnie nie jest zbyt skomplikowane, jednak musimy pamiętać o wyborze odpowiedniego miejsca. Dzięki temu mamy pewność, że roślina będzie się prawidłowo rozwijała. Pierwszym krokiem jest wykopanie odpowiedniego dołka, który powinien być na tyle duży, by móc swobodnie umieścić w nim roślinę. Musi mieć około 40-70 cm głębokości i 70-120 cm szerokości. Dno wysypujemy warstwą drenażu, może to być żwir lub kamyki i ziemią. Czynność ta jest szczególnie istotna, jeżeli gleba jest zbita. Sadząc laurowiśnię, uważajmy na to, żeby nie uszkodzić korzeni. Usuńmy delikatnie jedynie te ich części, które są przesuszone lub połamane.

Przed rozpoczęciem sadzenia należy odpowiednio przygotować roślinę, mocząc ją w wiadrze z wodą przez 15-30 minut, do momentu, aż bryła korzeniowa dobrze nasiąknie. Trzeba usunąć suche liście i uszkodzone pędy, które mogą być ewentualnym źródłem infekcji bakteryjnych lub grzybiczych. Sadząc roślinę w przygotowanym wcześniej dole, pamiętajmy, żeby podstawa pnia znajdowała się nieco ponad poziomem gruntu. Po umieszczeniu w ziemi przysypujemy i lekko udeptujemy. W razie potrzeby uzupełniamy podłożem. Od razu po posadzeniu podlewamy.

Sadząc laurowiśnię na żywopłot, musimy pamiętać, że jest to roślina, która charakteryzuje się rozłożystym pokrojem i intensywnie rozrasta. Decydując się na nasadzenia w większej grupie, konieczne jest zachowanie pomiędzy poszczególnymi sadzonkami minimum 50 cm odstępu, tak by rośliny miały wystarczającą ilość miejsca.

0 (0 opinii)