Porady

Jak poszerzyć wąskie przejście wokół domu?

0 (0 opinii)

Chcesz zagospodarować obejście domu? Masz w ogrodzie wąskie przejście i nie wiesz, jak je zaaranżować? Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek do optycznego poszerzenia wąskiego przejścia wokół domu.

Wielu z nas marzy się duży i przestronny ogród wokół całego domu. Nie każda działka daje jednak takie możliwości. Wówczas może się okazać, że nasz ogródek jest mały, a przestrzeń między budynkiem a ogrodzeniem działki jest niewielka. Wąskie przejście obok domu może być jednak efektowne. Trzeba je tylko odpowiednio zagospodarować. Odpowiedni dobór materiałów na wykonanie ścieżki i roślin do jej obsadzenia to klucz do sukcesu.

Masz wąskie przejście przy domu? Żaden problem!

Wąskie przejście można optycznie poszerzyć, ale należy odpowiednio to zaplanować. Źle wykonane nasadzenia lub przypadkowe pomysły amatorów mogą dać odwrotny skutek do zamierzonego. Trzeba więc pamiętać o kilku kluczowych kwestiach.

Wąskie przejścia nie lubią obsadzeń roślinnych na całej długości. W ten sposób bowiem uzyskuje się optyczne zwężenie. Jeśli koniecznie chcesz, żeby w przejściu znalazły się rośliny, posadź je po obu stronach na przemian w kilku miejscach. A zatem posadzenie przy płocie wzdłuż ścieżki wysokiego rzędu np. tui będzie rozwiązaniem najgorszym z możliwych.

Tak jak w modzie, tak i w tym przypadku, optyczne poszerzenie dają pasy. Wystarczy stworzyć poprzeczne pasy w przejściu, by uzyskać oczekiwany efekt. Można to uzyskać zarówno np. ozdobnymi kamieniami, wysypując naprzemiennie kamienie jasne i ciemne, ale także sadząc w wąskich pasach niskie rośliny. Idealne do tego celu będą np. tymianek lub karmnik ościsty.

Inną możliwością jest także zamontowanie podpory pod pnącze. To wydawać by się mogło błahe rozwiązanie, gwarantuje optyczne skrócenie ścieżki, co pośrednio oznacza także, że w naszych oczach stanie się nieco szersze. Optyczne zmniejszenie dystansu jest możliwe dzięki wysokiemu akcentowi odwracającemu uwagę. Idealnie będzie, jeśli pnącze będzie rosło mniej więcej w połowie długości przejścia.

Wartym rozważenia zabiegiem jest umieszczenie dodatkowego elementu na końcu przejścia. Może to być zarówno donica z jakimiś okazałymi roślinami, ale także np. posadzone drzewo. Dzięki temu będziemy mieli wrażenie, że ścieżka jest szersza, niż w rzeczywistości.

Jeśli chcesz uzupełnić kompozycyjnie swoje przejście wokół domu, dodaj tam element dekoracyjny – mogą to być kule wykonane z bukszpanu lub innej zimozielonej rośliny.

Rośliny do wąskiego przejścia wokół domu

Ponad wszystko warto zwrócić uwagę na odpowiedni dobór roślin – zarówno pod względem wymagań glebowych, jak i stanowiskowych. Może się okazać, że przejście obok domu jest mocno zacienione – wówczas nie wszystkie rośliny pokażą swoją okazałość. Pamiętaj też, że nie wszystkie gatunki roślin lubią swoje sąsiedztwo – posadzenie ich blisko siebie sprawi, że staną się dla siebie antagonistami. Najlepiej wybierać rośliny uniwersalne, lubiące różne warunki stanowiskowe i glebowe. Warto zdecydować się np. na trawy ozdobne, rośliny zimozielone, byliny czy pnącza. Jeśli chcesz posadzić w tym miejscu kwiaty, zwróć uwagę na odpowiedni ich dobór.

null

Jakich błędów nie popełniać i o czym pamiętać?

Aranżacja ogrodów to ważny proces, który należy dokładnie przemyśleć. Planując przejście obok domu warto więc pamiętać o kilku zasadach.

  1. Nie powinno się sadzić roślin wzdłuż przejścia na całej długości – taki zabieg co prawda wydłuży optycznie przestrzeń, ale jednocześnie ją zwęzi. Jeśli więc chcesz poszerzyć przejście, pamiętaj o tej zasadzie.
  2. Stwórz roślinne poprzeczne pasy – to rozbije wąską i długą ścieżkę i sprawi, że będzie sprawiała wrażenie szerszej, niż w rzeczywistości jest. Pasy pionowe – wzdłuż ścieżki dadzą skutek odwrotny – jeszcze bardziej wydłużą optycznie przejście. Efekt poprzecznych pasów można jednak uzyskać tworząc nawierzchnię innego koloru (np. ozdobnym kamieniem połączonym z pasami trawy) lub używając niskich roślin do „pasiastych” nasadzeń.
  3. Zamontuj podporę pod pnącze mniej więcej w połowie ścieżki – dzięki temu optycznie skrócisz długie przejście, a przez to także poszerzysz. Pojedyncze pionowe elementy zdecydowanie wzmacniają ten efekt.
  4. Na końcu ścieżki umieść dodatkowy element – może to być donica albo np. posadzone drzewo – wszystko to sprawi, że przejście wyda się optycznie krótsze. Zwróć tylko uwagę na poziom rozrastania się drzewa – posadzone zbyt blisko ogrodzenia mogą wyrządzić szkody korzeniami dla konstrukcji płotu.
  5. Uzupełnij kompozycję elementem wykończeniowym – mogą to być np. bukszpanowe kule. Ta dodatkowa dekoracja dopełni aranżację wąskiego przejścia. Oczywiście bukszpan można zastąpić jakąkolwiek inną zieloną rośliną idealną na dane stanowisko.

Podsumowując, wąskie przejście przy domu nie musi być problemem nie do rozwiązania. Odpowiednie zaplanowanie tej przestrzeni sprawi, że z łatwością i bez większych zabiegów, uda się optycznie poszerzyć ścieżkę. 

Poniżej prezentujemy dwa przykłady źle zaplanowanego obsadzenia wąskiego przejścia wokół domu:

null
null

0 (0 opinii)