Porady

Ekologiczny trawnik, czyli więcej zieleni i zero nawożenia

0 (0 opinii)

Trawnik – często najmniej doceniany a najbardziej wymagający element ogrodu. To na nim bawią się dzieci, to tutaj organizowane są spotkania towarzyskie w ogrodzie, grille i imprezy. Standardowy trawnik wymaga wielu regularnych zabiegów pielęgnacyjnych, by stanowił zwarty, zielony dywan bez przebarwień i przerzedzonych, wyłysiałych miejsc. A gdyby tak można było mieć gęstą, soczystą murawę, która sama się regeneruje, a do tego nie potrzebuje nawożenia ani zbyt częstego podlewania? To możliwie! Wystarczy zastąpić tradycyjne mieszanki traw tymi wzbogaconymi o mikrokoniczynę.

Mikrokoniczyna – co to takiego?

Moda na trawniki z mikrokoniczyną do Polski zawitała stosunkowo niedawno, podczas gdy nasi zachodni sąsiedzi stosują takie mieszanki już od ponad dekady. Porządniccy Niemcy obsiewają nimi przestrzenie miejskie, parki czy pola golfowe, a Anglicy, znani z umiłowania trawników jak pod linijkę obsiali mikrokoniczyną między innymi tory wyścigowe w Ascot czy stadion Old Trafford. Mikrokoniczyna króluje również w przydomowych ogrodach.

Co sprawia, że trawniki z mikrokoniczyną są tak szeroko stosowane nie tylko wokół domów, ale również w miejscach użytkowych i reprezentacyjnych, jak chociażby wspomniany londyński stadion?

To właśnie mikrokoniczyna i jej zalety, które gwarantuję piękny wygląd murawy przy minimalnym wysiłku i kosztach.

Mikrokoniczyna stosowana w mieszankach trawnikowych, takich jak na przykład Vegano marki target, go karłowa odmiana koniczyny Trifolium repens. Dorasta ona do 3 – 10 cm wysokości, krzewiąc się bardzo mocno. Jej trójklapowe listki pokrywają gęsto podłoże, co nie tylko sprawia, że trawnik jest gęstszy i bardziej nasycony kolorem, ale również zapobiega wzrostowi chwastów i spowalnia odparowywanie wody z gleby.

Trawnik z mikrokoniczyną – dlaczego warto?

Standardowa murawa często, pomimo włożonego w jej utrzymanie wysiłku, w reakcji na niesprzyjające warunki, takie jak letnia susza, intensywne deptanie czy obecność psiego moczu, pokrywa się żółtymi, suchymi plamami lub widocznie się przerzedza. Zastosowanie mikrokoniczyny skutecznie eliminuje wszelkie problemy związane z wysychaniem lub miejscowym uszkodzeniem.

Mikrokoniczyna utrzymuje kolor o wiele dłużej niż liście standardowych traw. Co więcej, dzięki gęstemu rozrostowi powstrzymuje parowanie wody z podłoża, dzięki czemu jest ono bardziej zasobne w wodę. Co więcej, koniczyna jest rośliną o niesamowitym tempie regeneracji, bardzo odporną na uszkodzenia mechaniczne i niemal niewrażliwą na psi mocz, dlatego jest to rozwiązanie naprawdę godne polecenia.

Jakie są inne zalety mikrokoniczyny?

Opakowanie trawnika z mikrokoniczyną
Vegano/Target
Największą zaletą trawnika z mikrokoniczyną jest brak konieczności stosowania nawozów
  • szybki i bujny wzrost – trawnik z mikrokoniczyną potrzebuje o wiele mniej czasu na to, by osiągnąć formę zielonego dywanu. Już w kilka tygodni po zasianiu będzie gęsty i zielony. Zielony, intensywny kolor trawnika nie tylko pojawi się bardzo szybko, ale również utrzyma nawet w warunkach, w których standardowe trawniki bardziej straszą, niż cieszą oko — na przykład tuż po zimie.
  • na każde warunki – mieszanki zawierające mikrokoniczynę nie są podzielone na mieszanki dekoracyjne, rekreacyjne czy sportowe, ponieważ nadają się równie dobrze na wszystkie trawniki. Ekspresowa regeneracja koniczyny sprawia, że nawet jeśli pojawią się ubytki lub zniszczenia, wynikające z intensywnego użytkowania, w ekspresowym tempie zostaną one uzupełnione. I to bez konieczności jakiejkolwiek interwencji. Trawnik z mikrokoniczyną to także idealne rozwiązanie na te miejsca w ogrodzie, które mają glebę gorszej jakości lub sprawiają trudność podczas czynności pielęgnacyjnych, takich jak wszelkie skarpy i nierówności terenu, miejsca pod drzewami i krzewami lub te o ubogiej, niezasobnej glebie.
  • dla zabieganych – trawnik z mikrokoniczyną świetnie poradzi sobie nawet podczas dłuższej nieobecności ogrodnika. Zatem jest to idealne rozwiązanie do ogródków działkowych lub na trawniki wokół sporadycznie odwiedzanych domków letniskowych i tym podobnych miejsc. Idealny również do przestrzeni miejskich, parków, gazonów itp.
  • zielony dywan lub kwietna łączka – jeśli monotonia murawy nam się znudzi, wystarczy tylko nie kosić trawnika przez jakiś czas. Zakwitnie on wtedy delikatnymi, białymi kwiatami, które przyciągną motyle i pszczoły. Aby powrócić do stanu zielonego dywanu, wystarczy tylko niskie koszenie.

Jednak największą zaletą trawnika z mikrokoniczyną jest brak konieczności stosowania nawozów. Wynika to wprost z użycia w mieszance właśnie mikrokoniczyny. Należy ona do tak zwanych roślin motylkowych lub inaczej bobowatych. W ich korzeniach znajdują się brodawki, pośród których żyją symbiotyczne bakterie azotowe. Te bakterie potrafią wiązać azot znajdujący się w powietrzu, który następnie odżywia mikrokoniczynę. Jednak część azotu zostaje w glebie, dzięki czemu może zasilić rosnące po sąsiedzku trawy.

Jak wiadomo, azot jest najistotniejszym nawozem dla roślin zielonych w fazie wzrostu. W przypadku traw to właśnie on warunkuje bujny wzrost i nasycenie kolorem. Stosując mieszanki z mikrokoniczyną, eliminuje się konieczność nawożenia azotem, dzięki czemu jest to rozwiązanie zarówno oszczędne dla kieszeni, jak i korzystne dla środowiska naturalnego.

Stosowanie mieszanek z mikrokoniczyną dodatkowo zwiększa bioróżnorodność trawników, które do tej pory były z reguły jednorodne biologicznie. A to ma korzystny wpływ na cały ogrodowy mikrokosmos i również jest ukłonem w stronę środowiska naturalnego.

Trawnik z mikrokoniczyną to dobre rozwiązanie na każdą murawę – bez względu na jej rozmiar, umiejscowienie czy przeznaczenie. Oszczędza czas i pieniądze, przy okazji będąc najbardziej ekologiczną murawą, z dostępnych na rynku. Dlatego warto zwrócić się ku takim innowacyjnym mieszankom traw jak Vegano marki Target i dać im szansę. Jesteśmy pewnie, że kto raz posieje trawnik z mikrokoniczyną, już nigdy nie wróci do tradycyjnej murawy.

0 (0 opinii)