Porady

Pielęgnacja storczyków w domu

4,5 (6 opinii)

Storczyki na dobre zadomowiły się w polskich salonach. Dziś trudno przejść koło jakiegokolwiek budynku i nie zobaczyć storczyków przynajmniej w jednym oknie. Mimo swojej popularności, storczyki cieszą się opinią kwiatów trudnych w pielęgnacji. Czy tak jest rzeczywiście?

Storczyki wymagają bardzo określonych czynności pielęgnacyjnych. Wystarczy jednak poznać kilka zasad i trików, by móc cieszyć się pięknem orchidei w swoim domu. Storczyki, nazywane inaczej orchideami, to ogromna rodzina roślin, które występują na obu półkulach i są tak zróżnicowane pod względem wymagań i wyglądu, że nie sposób byłoby opisać wszystkich w jednym artykule. Uprawiane w Polsce storczyki zazwyczaj pochodzą z klimatu tropikalnego, ale również między nimi pojawiają się różnice.

Uprawiane w Polsce storczyki zazwyczaj pochodzą z klimatu tropikalnego, ale również między nimi pojawiają się różnice.

Jedną dużą grupę orchidei stanowią rośliny korzeniące się w ziemi, które mają własne wymaganie dotyczące podłoża i podlewania. Lubią bardziej żyzną glebę oraz bardziej wilgotne i zacienione stanowisko. Z drugiej strony są epifity, czyli storczyki wyrastające w rozwidleniach konarów, gdzie zebrały się zbutwiałe liście i odrobina podłoża przywiana przez wiatr. Storczyki z tej grupy wymagają więcej światła, a ich korzenie potrzebują dostępu powietrza.

Kupując orchideę najlepiej więc od razu dowiedzieć się, jakie są jej wymagania lub przynajmniej zapytać o łacińską nazwę podgatunku. Znając ją, można sprawdzić w Internecie, jakie są jej szczególne wymagania, dotyczące chociażby temperatury.

Uprawa storczyka zależy od tego, jakiego jest podgatunku
Uprawa storczyka zależy od tego, jakiego jest podgatunku

Stanowisko dla storczyków w domu

W lasach tropikalnych panuje duża wilgoć, jest ciepło, nie ma tu powiewów wiatru, a promienie słońca są zatrzymywane przez liście drzew wysoko w górze. Wybierając lokalizację dla storczyka w domu, powinniśmy szukać miejsca najbardziej podobnego do takich warunków. Orchideę można postawić na parapecie, pod warunkiem, że nie jest to okno od strony południowej. W czasie wietrzenia roślinę będzie też należało przenieść w bardziej ustronne miejsce, ponieważ storczyk nie lubi przeciągów ani powiewów zimnego powietrza. Dobrym miejscem dla storczyka jest łazienka, pod warunkiem, że znajduje się w niej okno dające umiarkowaną ilość światła słonecznego. Duża wilgotność powietrza na pewno przysłuży się roślinie. Złym miejscem jest natomiast kuchnia, ponieważ częste i nagłe zmiany temperatury nie służą delikatnym orchideom, tak samo jak opary powstające przy smażeniu.

W lasach tropikalnych panuje duża wilgoć, jest ciepło, nie ma tu powiewów wiatru, a promienie słońca są zatrzymywane przez liście drzew wysoko w górze. Wybierając lokalizację dla storczyka w domu, powinniśmy szukać miejsca najbardziej podobnego do takich warunków.

O tym, czy stanowisko jest odpowiednie, poinformuje sama roślina. Przebarwione na żółto liście to oznaka, że światła jest zbyt dużo. Czasem, gdy jest go naprawdę sporo, na storczyku mogą pojawić się wręcz brązowe ślady po poparzeniach! Gdy zaś roślina nie rośnie i nie kwitnie, światła zapewne jest zbyt mało.

Storczyki mogą stanowić piękną ozdobę dekoracyjną wnętrza
Storczyki mogą stanowić piękną ozdobę dekoracyjną wnętrza

Jak podlewać storczyki?

Bardzo istotną kwestią w przypadku storczyków jest podlewanie. W przeciwieństwie do większości roślin ozdabiających polskie parapety, storczyka nie można po prostu zalać odrobiną odstałej wody i powtórzyć czynność, gdy roślina wyschnie. Storczyki najlepiej podlewać dopiero wtedy, gdy ich podłoże jest już całkowicie suche. Wtedy zaś podlewa się je bardzo obficie. Jest to ważne szczególnie w przypadku epifitów, które normalnie mają dostęp do wody właściwie wyłącznie w czasie opadów deszczu. Te zaś są bardzo intensywne. Popularnym sposobem jest nalanie wody do doniczki ze storczykiem. Roślinę następnie odstawia się na kilka godzin, a później wylewa całą wodę.

W przeciwieństwie do większości roślin ozdabiających polskie parapety, storczyka nie można po prostu zalać odrobiną odstałej wody i powtórzyć czynność, gdy roślina wyschnie.

Liści ani kwiatów nie powinno się zraszać wodą, ponieważ wtedy mogą pojawić się na nich brązowe plamy. Co więcej, jeżeli w pomieszczeniu panuje temperatura wyższa niż 16°C, pojawia się spore ryzyko rozwoju grzybów.

Storczyki, inaczej orchidee, wymagają uprawy w warunkach zbliżonych do tropikalnych
Storczyki, inaczej orchidee, wymagają uprawy w warunkach zbliżonych do tropikalnych

Nawozy do storczyków

Gdy storczyk przekwitnie, konieczne może okazać się nawożenie. Najlepiej wykorzystać do tego specjalny preparat przeznaczony wyłącznie do orchidei. Da to gwarancję odpowiedzenia na wyjątkowe wymagania tych interesujących roślin. Istnieją dwa podstawowe sposoby nawożenia: przy każdym podlewaniu można dodawać do wody nawóz rozrzedzony w stosunku 1/3 lub ¼. Można też podlewać roślinę samym nawozem na przemian z podlewaniem czystą wodą.

Storczyki potrzebują nawożenia po przekwitnięciu, ponieważ właśnie wtedy szykują się do kolejnej fazy rośnięcia i wypuszczenia pąków kwiatowych. Niemniej jednak, wymagania storczyków wcale nie są bardzo duże, co oznacza, że łatwo przesadzić z ilością nawozu. Symptomem zbyt dużej jego dawki są zbyt ciemnozielone liście. Takiej roślinie nie uda się zakwitnąć.

Gdy storczyk przekwitnie, konieczne może okazać się nawożenie. Najlepiej wykorzystać do tego specjalny preparat przeznaczony wyłącznie do orchidei. Da to gwarancję odpowiedzenia na wyjątkowe wymagania tych interesujących roślin.

Storczyki to rośliny wymagające specjalnego traktowania, bardziej skrupulatnego niż w przypadku większości roślin doniczkowych. Warto jednak poświęcić nieco czasu i energii, by móc cieszyć się spektakularnymi kwiatami oraz odczuć dumę z powodu poradzenia sobie z tymi niezwykłymi roślinami.

4,5 (6 opinii)