Porady

Taczka do ogrodu – jak wybrać dobrą taczkę? Porady

0 (0 opinii)

Kompost i ziemia do kwiatów, liście i skoszona trawa, ciężkie doniczki i materiały budowlane – zawsze jest w ogrodzie coś do przewiezienia, a uniwersalnym środkiem transportu jest właśnie ogrodowa taczka.

Taczka jest niezbędna w każdym ogrodzie i pytanie tylko, jakie powinna mieć możliwości, ile musi w swoim życiu wytrzymać i ile może kosztować? Ma mieć bezawaryjne koła, wysoką czy niską wannę, dwa czy może trzy koła? W przypadku taczek różnorodność jest ogromna, a mimo to ogrodnicy-amatorzy i majsterkowicze kupują swoje taczki często bez głębszego zastanowienia.

Czy na pewno odpowiadają one rzeczywistym potrzebom, czy tylko w markecie budowlanym była akurat przecena? I czy na pewno nie ma nic lepszego za podobną cenę? Spróbujemy dać kilka podpowiedzi. 

Trwałość i wytrzymałość taczki do ogrodu

Taczka ogrodowa powinna służyć ogrodnikowi przez całe życie. Tak myśli się przynajmniej i mimo to kupuje najtańszą w markecie do samodzielnego montażu. A przecież i ogrodnik nie wozi swoją taczką samych liści i trawy, albo woreczków z ziemią do kwiatów. Od czasu do czasu trafią się jakieś cięższe przedmioty, którym wątpliwej jakości sprzęt bez uszkodzenia raczej nie podoła. Taczka ogrodowa musi znosić pewne obciążenia i na to trzeba przed zakupem zwrócić uwagę. 

Jak wybrać dobrą taczkę? Radzimy
Jak wybrać dobrą taczkę? Radzimy

Przy transporcie ciężkich przedmiotów, jak worki z cementem, mokra ziemia, płyty kamienne i wiele innych, nie tylko skrzynia (wanna) taczki zostaje obciążona, ale również oś koła, felga, rama i uchwyty. Jeśli rama taczki odkształca się od wpływem obciążenia, trudno jest ogrodnikowi ją prowadzić. To wpływa na zdrowie, kosztuje sporo czasu i całkowicie zniechęca do pracy w ogrodzie. Kiedy taczka jest przeładowana, a droga na dodatek nierówna, ciężar działa niekorzystnie na oponę i felgę. 

Ponieważ w przypadku taniej taczki felga jest przeważnie wykonana z tworzywa sztucznego, całość szybko osiąga granice swoich możliwości. Tak się składa, że oś koła, łożyska kulkowe i rama są ze sobą połączone – uszkodzenie jednego elementu wpływa bezpośrednio na trwałość innych. To prawda, że tania taczka używana do lekkich prac może służyć latami, ale czasem trafiają się też potrzeba przewiezienia czegoś ciężkiego. 

Taczka ogrodowa powinna służyć ogrodnikowi przez całe życie.

Przed dokonaniem zakupu dobrze jest przetestować taczkę w sklepie. Jeśli wanna jest słabo połączona z ramą, rama jest na dodatek wykonana z aluminium, a kompletne koło z plastiku, to oznacza, że po niedługim czasie potrzebna będzie nowa taczka. Gdyby po załadowaniu próbnego ciężaru koło zaczęło skrzypieć, uchwyt kołysać się na boki, a wanna przechylać, lepiej zostawić ten model w sklepie. Części zamienne są zwykle droższe niż nowa taczka. 

Dodatkowe wyposażenie taczki ogrodowej – co warto kupić?
Dodatkowe wyposażenie taczki ogrodowej – co warto kupić?

Stal czy tworzywo sztuczne?

Jeśli w ogrodzie planowane są większe prace, mają być przewożone kamienie i worki z cementem, należy wybrać taczkę ze stalową ramą i blaszaną skrzynią. Dla większości typowych prac ogrodowych, a więc transportu roślin i ziemi, wystarczy taczka z plastikową wanną. Jest na dodatek znacznie lżejsza od metalowej. Taczka z jednym kołem jest bardziej zwrotna i ma mniejsze opory toczenia. Ciężar ładunku trzeba jednak utrzymywać w równowadze. Modele z dwoma kołami nie wywracają się tak łatwo, wymagają za to równego i twardego podłoża, jeśli są mocno załadowane.

Tworzywo sztuczne nie rdzewieje i taczka wykonana w całości z plastiku nie wymaga ochrony przed korozją. Może być szczególnie przydatna dla ogrodników, którzy często zostawiają taczkę na deszczu, albo muszą ją codziennie załadować i rozładować. Niewielki ciężar taczki pozwala oszczędzać plecy, a przy tym ma pojemność zwykłej taczki z metalu. 

Jeśli rama taczki odkształca się od wpływem obciążenia, trudno jest ogrodnikowi ją prowadzić.

Kolejną zaletą taczki do ogrodu z tworzywa sztucznego jest prosta konstrukcja. Są typy taczek z wanną o pojemności ponad 100 litrów i formie dużego wiadra. Można dzięki temu bardzo wygodnie ładować, przewozić i rozładowywać na przykład trawę i liście. Duża pojemność zbiornika pozwala na mniejszą liczbę kursów, co oszczędza czas pracy.   

Ogrodnicy-amatorzy i właściciele działek z dużymi ogrodami powinni się zastanowić, czy zamiast zwykłej taczki nie kupić taczki na dwóch kołach. Zaletą jest tutaj bardzo duża pojemność wanny, co nie jest bez znaczenia podczas koszenia trawników i grabienia liści. Poza tym dwukołową taczkę łatwiej prowadzić, a ciężar rozkłada się równomiernie na dwie osie. Ten typ taczki jest szczególnie polecany dla seniorów, którzy lubią spędzać czas w ogrodzie.

Jaka taczka do ogrodu? Sprawdź nasze porady
Jaka taczka do ogrodu? Sprawdź nasze porady

Taczka ogrodowa składana – czy to dobre rozwiązanie?

Alternatywą dla ciężkich taczek metalowych mogą być taczki ogrodowe składane. Ich konstrukcja pozwala na łatwe złożenie taczki po pracy i zawieszenia na specjalnym uchwycie bez zajmowania dużej przestrzeni. Idealne rozwiązanie, kiedy w garażu albo w piwnicy brakuje miejsca na składowanie narzędzi ogrodowych. W zasadzie jest to chyba jedyna zaleta taczki składanej, ponieważ trudno uznać ją za korzystny zamiennik zwykłej taczki o stałej konstrukcji. Za cenę taczki składanej można kupić dobrej jakości taczkę bez opcji składania. Taczka składana ma zwykle mniejszą pojemność, bardziej uciążliwe jest jej podnoszenie i jazda, a także czyszczenie. Łatwiej jest natomiast przewieść taką taczkę samochodem na działkę.               

Jaką taczkę powinno się kupić? 

Do ogrodu przydatna jest taczka z wysoką skrzynią/wanną. Powinna mieć pojemność co najmniej 100 litrów. Im wyższa i większa jest wanna, tym więcej można na nią załadować liści i trawy. Dobrze jeśli wanna jest z tworzywa sztucznego, ale tylko pod warunkiem, że rama jest stabilna i samonośna. Rama taczki ogrodowej musi być sztywna, wytrzymała, wykonana ze stali i dokładnie pomalowana albo ocynkowana. Jeśli chodzi o koło, można wybrać felgę z tworzywa sztucznego, jeśli tylko jest zaopatrzona w normalne łożysko kulkowe na osi.

Kolejną zaletą taczki do ogrodu z tworzywa sztucznego jest prosta konstrukcja.

Pod względem ergonomicznym koło taczki ogrodowej, w widoku z boku, nie powinno wystawać przed wannę załadowczą. Położenie koła pod wanną, blisko uchwytów, ułatwia utrzymanie równowagi i zapewnia lepszy komfort prowadzenia taczki. Jeśli ktoś transportuje w ogrodzie tylko doniczki, ziemię do kwiatów i ewentualnie skoszoną trawę, powinien wybrać sobie lekką taczkę ogrodową.  Kto jednak od czasu do czasu musi przewieźć coś cięższego, bardziej odpowiednia będzie mocniejsza taczka na dwóch kołach. 

Taczka do ogrodu – stal czy tworzywo sztuczne?
Taczka do ogrodu – stal czy tworzywo sztuczne?

Dodatkowe wyposażenie taczki ogrodowej

Kiedy już jest w ogrodzie do dyspozycji odpowiednia taczka, z czasem przychodzą do głowy pomysły, jak ją optymalnie wykorzystać. Wiadomo na przykład, że są w ogrodzie zakątki, do których nie sięga wąż do podlewania i nie pozostaje wtedy nic innego, jak chwycić konewkę i wiadro z wodą, i dźwigając ciężary nawodnić resztę roślin.

Innym udogodnieniem może być zamontowanie między uchwytami taczki podręcznego schowka.

Można postawić wiadra z wodą na taczce i dowieźć je na miejsce, ale trudno to zrobić bez wylania połowy zawartości. W tym momencie idealnym rozwiązaniem wydaje się zakup specjalnego zbiornika o pojemności powiedzmy 80 litrów, który można ułożyć na taczce i spokojnie napełnić wodą z kranu. 

Innym udogodnieniem może być zamontowanie między uchwytami taczki podręcznego schowka. Można w nim przechowywać na przykład rękawice robocze, nożyce, sznur i wiele innych rzeczy. Są zawsze na miejscu, nawet jeśli taczka się wywróci. 

Liście i skoszona trawa zajmują dużo miejsca, a ważą przy tym niewiele, tak że każda zwykła taczka wydaje się za mała. Na standardową wannę można nałożyć specjalną nakładkę, rodzaj ażurowego pojemnika, która ułatwi wywóz materiałów objętościowych.             

0 (0 opinii)