Porady

Przydomowy sad – postaw na narzędzia akumulatorowe

5 (1 opinia)

Przydomowy sad to nie tylko smaczne owoce zrywane prosto z drzewa, ale także szereg czynności pielęgnacyjnych. Podpowiadamy, jakie narzędzia ogrodowe wybrać, by praca była wydajna, a jednocześnie nie wymagała nakładów siły i czasu.

Jak i czym pielęgnować drzewa owocowe w przydomowym sadzie?

Jak dbać o drzewka owocowe w przydomowym sadzie? Sprawdź, jakie narzędzia akumulatorowe będą Ci potrzebne i dlaczego warto postawić na sprzęt bateryjny do sadu.

Mały sad w ogrodzie – z jakimi pracami się wiąże?

Posiadanie własnego sadu owocowego staje się coraz popularniejsze. Owoce z własnej uprawy są zdrowe, wolne od chemicznych pestycydów i mają niepowtarzalny smak. Zawsze są też dojrzałe i świeże. Dlatego, planując przydomową zieleń lub kupując działkę, warto rozważyć kwestię własnego sadu. Tym bardziej, że drzewka owocowe można posadzić nawet w małym ogrodzie, a pod nimi stworzyć trawnik rekreacyjny.

Trzeba jednak pamiętać, że założenie sadu owocowego wiąże się z wykonaniem szeregu prac. Począwszy od przygotowania gleby, rozplanowania nasadzenia i wyboru odpowiednich gatunków drzewek. W dalszej kolejności istotne jest regularne przycinanie dla zdrowego wzrostu i obfitego owocowania oraz ochrona przed chorobami i szkodnikami. Nie można zapominać o koszeniu trawy czy zbieraniu opadłych suchych liści. Prace rozpoczynają się już wczesną wiosną i trwają aż do później jesieni.

Właściciele przydomowych sadów wiedzą, że aby cieszyć się bogatymi i dobrymi zbiorami, trzeba odpowiednio zadbać o drzewka i włożyć w uprawę sporo pracy i wysiłku. Jednak satysfakcja i smaczne, zdrowe owoce rekompensują trud włożony w pielęgnację. Pracę zaś można sobie ułatwić, wybierając praktyczne narzędzia.

Jak dbać o drzewka owocowe bez wysiłku?

Pielęgnacja przydomowego sadu, a zwłaszcza starszych i wysokich drzew owocowych, wymaga stosowania odpowiednich sprzętów. Powszechnie używane są narzędzia ręczne, czyli sekatory, nożyce, siekiery, brzeszczoty czy grabie. Owszem, są pomocne, ale to, co je łączy to wysiłek, jaki trzeba włożyć w pracę z ich użyciem. Nie można zapominać także o cennym czasie.

Przycinanie gałęzi drzew owocowych przy pomocy sekatora, nożyc czy nawet brzeszczotu wymaga wiele siły. Nie każdy ma jej na tyle, żeby sobie z tym poradzić. Podobnie jest z porządkowaniem terenu wokół drzewek. Zwykle rośnie tam trawa, którą trzeba latem regularnie kosić. Natomiast jesienią mnóstwo czasu zajmuje grabienie opadłych liści.

Istnieje jednak rozwiązanie, które maksymalnie ułatwia obowiązki związane z pielęgnacją i porządkowaniem przydomowego sadu oraz pozwala na szybką, bezwysiłkową pracę. Mowa o nowoczesnych narzędziach zasilanych akumulatorowo.

Rozwiązania akumulatorowe – piły, nożyce i dmuchawy do sadu

Obecnie popularnością wśród właścicieli sadów cieszą się akumulatorowe narzędzia ogrodowe, które są wprost idealne do tego typu prac. Łączą bowiem w sobie zalety sprzętów elektrycznych zasilanych sieciowo i spalinowych, ale nie mają ich wad.

Narzędzia akumulatorowe nie wymagają podłączenia do źródła prądu. To bardzo istotna kwestia w przypadku sadów, które często znajdują się w pewnym oddaleniu od domu i z reguły nie ma tam doprowadzonej energii elektrycznej. Oczywiście, w takiej sytuacji można sięgnąć po sprzęty spalinowe, ale narzędzia zasilane akumulatorowo mają tę przewagę, że podczas pracy nie generują uciążliwego hałasu, a co najważniejsze, nie zanieczyszczają środowiska szkodliwymi dla zdrowia spalinami.

Kolejną zaletą narzędzi zasilanych bateryjnie jest ich lekka, ergonomiczna konstrukcja, zapewniająca swobodę ruchów, zwrotność i łatwość manewrowania między dość gęsto posadzonymi drzewami owocowymi. Nie można zapominać także o kwestiach bezpieczeństwa. Akumulatorowe narzędzia eliminują ryzyko przecięcia kabla.

Planując zakup sprzętów do pracy w sadzie, warto postawić na urządzenia, które działają w ramach jednej platformy bateryjnej. Wspólny akumulator to oszczędność pieniędzy przy zakupie kolejnych modeli oraz miejsca do przechowywania. Najlepsze urządzenia renomowanych producentów, do których zalicza się Kärcher, wyposażone są w zaawansowane technologicznie wydajne baterie.

Nożyce akumulatorowe do gałęzi – niezbędne w przydomowym sadzie!

Technika przycinania gałęzi ma wpływ na zdrowie drzewka owocowego. Ważne jest czyste i precyzyjne cięcie bez szarpania krawędzi i ściskania gałęzi
Technika przycinania gałęzi ma wpływ na zdrowie drzewka owocowego. Ważne jest czyste i precyzyjne cięcie bez szarpania krawędzi i ściskania gałęzi

Podstawowym sprzętem do przycinania gałęzi w każdym sadzie są akumulatorowe nożyce. Warto zwrócić uwagę na model Kärcher TLO 18-32, który wyróżnia się wytrzymałym ostrzem bypass wykonanym ze stali z powłoką teflonową. Dzięki temu sprawnie, precyzyjnie i bez szarpania tnie drewno zarówno świeże, jak i suche. Co najważniejsze, bez użycia siły.

Nożyce do gałęzi akumulatorowe mają uniwersalne zastosowanie. Długi korpus pozwala na cięcie wyżej położonych gałęzi, hak działa jak zacisk i umożliwia sprawne usuwanie wyciętych pędów, które utknęły w koronie drzewa. Przy tym użytkowanie nożyc jest w pełni bezpieczne, ponieważ blokada włącznika eliminuje ryzyko przypadkowego uruchomienia urządzenia.

Praktyczne nożyce do gałęzi są proste i komfortowe w obsłudze. Posiadają m.in. gumowany uchwyt dla wygody pracy. Samo cięcie wymaga tylko naciśnięcia przycisku. Akumulatorowe nożyce do gałęzi Kärcher gwarantują swobodne manewrowanie i nieograniczony zasięg pracy. Przycinanie drzewek owocowych z ich pomocą jest szybkie i bezwysiłkowe.

Akumulatorowa piła na wysięgniku – idealna do starych sadów przydomowych

Współczesne sady bazują na niskich drzewkach, które są łatwiejsze w uprawie. Jednak w starszych rosną okazałe wysokie drzewa o grubych gałęziach, które są w nienajlepszej kondycji i wymagają cięć pielęgnacyjnych. W takiej sytuacji niezbędnym sprzętem jest piła akumulatorowa do gałęzi.

Akumulatorowa piła do gałęzi na wysięgniku pozwala na sprawne i wygodne usuwanie konarów położnych na wysokości nawet 4 metrów. Co ważne, praca jest bezpieczna, ponieważ operator stoi na gruncie i nie ma potrzeby wykorzystywania drabiny. Konstrukcja piły jest na tyle lekka, że umożliwia swobodne manewrowanie. Dodatkowo urządzenia wyposażone są w praktyczne funkcje, które zwiększają komfort użytkowania, np. pas na ramię. Dzięki temu nawet dłuższa praca nie jest męcząca i odciąża ręce i ramiona.

Akumulatorowa piła łańcuchowa pozwoli uporać się z grubszymi gałęziami. Decydując się na piłę z wysięgnikiem, możesz ograniczyć
Akumulatorowa piła łańcuchowa pozwoli uporać się z grubszymi gałęziami. Decydując się na piłę z wysięgnikiem, możesz ograniczyć

Cięcie pielęgnacyjne drzewek owocowych z pomocą akumulatorowej piły do gałęzi jest także bezpieczne i proste. Włącznik ma blokadę zapobiegającą przypadkowemu uruchomieniu. Najlepsze modele wyposażone są w praktyczne funkcje maksymalnie ułatwiające pracę, np. automatyczne smarowanie łańcucha, prosty system naciągu łańcucha czy przezroczysty zbiornik oleju ułatwiający kontrolę jego poziomu.

Narzędzia akumulatorowe Kärcher do pielęgnacji ogrodu: kosiarki, podkaszarki, nożyce do trawy i żywopłotu, dmuchawy do liści, wycinaki do chwastów, piły i nożyce do gałęzi - ceny, opinie >>

Jesienne porządki w sadzie – dmuchawa do liści na akumulator

Dużo drzew w sadzie jest równoznaczne z mnóstwem opadających liści jesienią. Ręczne grabienie jest uciążliwe, męczące i zajmuje bardzo dużo czasu. Dla ułatwienia pracy zdecydowanie warto sięgnąć po akumulatorową dmuchawę do liści. To urządzenie jest niezwykle pomocne w jesiennych porządkach. Szybko i bez wysiłku formuje liście w stosy, przez co łatwo je zebrać.

Podstawowy model dmuchawy do liści Kärcher LBL 2, która jest kompatybilna z platformą bateryjną marki, kosztuje zaledwie ok. 330 zł (bez akumulatora i baterii). Wydatek rekompensuje znaczne ułatwienie pracy oraz wielozadaniowość tego urządzenia.

Trzeba wiedzieć, że akumulatorowa dmuchawa do liści nie służy tylko, jak sama nazwa wskazuje, do usuwania liści. Zakres jej zastosowania jest znacznie szerszy. Przyda się także w sezonie letnim do oczyszczania trawnika, podjazdu, ogrodu, nawierzchni żwirowych, a nawet podłogi w garażu. Dmuchawa do liści sprawnie uprzątnie fragmenty przycinanych krzewów i żywopłotu, wyrwane chwasty, skoszoną trawę, niewielkie kamyki, piasek ze ścieżek oraz wiele innych odpadów, np. drobne gałęzie, szyszki, igliwie, a nawet lekki śnieg.

Dmuchawy wyposażone są w zintegrowany skrobak do usuwania silnie przylegających zanieczyszczeń, np. przydeptanych liści. Wysoka prędkość wydmuchu pozwala usuwać nawet mokre liście, ale także zanieczyszczenia z trudno dostępnych miejsc takich. Do tego dmuchawy do liści cechują się ergonomiczną konstrukcją, która gwarantuje wygodne i proste użytkowanie.

Suche liście w sadzie uprzątniesz dmuchawą. Nie musisz się ich pozbywać – w zimne miesiące staną się schronieniem dla wielu zwierząt
Suche liście w sadzie uprzątniesz dmuchawą. Nie musisz się ich pozbywać – w zimne miesiące staną się schronieniem dla wielu zwierząt

Co jeszcze się przyda w sadzie owocowym i przy domu?

Przydatnym urządzeniem do prac w sadzie jest z pewnością kosiarka akumulatorowa. Koszeniem jest konieczne, ponieważ ułatwia poruszanie się oraz wykonywanie wszystkich prac, w tym zbiory. Ponadto sprzęt ten przyda się nie tylko w sadzie.

Najlepsze modele kosiarek zasilanych akumulatorowo zapewniają nie tylko doskonałe efekty koszenia. Wyposażone są w praktyczne funkcje, dzięki którym praca jest szybka i bezwysiłkowa. Przykładem może być centralna regulacja wysokości koszenia czy kosz ze wskaźnikiem napełnienia. Dodatkowo wszystkie kosiarki akumulatorowe Kärcher posiadają funkcję mulczowania. Nie można zapomnieć o lekkiej i ergonomicznej konstrukcji, gwarantującej proste manewrowanie.

Dopełnieniem dla pracy kosiarki jest podkaszarka akumulatorowa, która dba o detale. Umożliwia szybkie koszenie trawy wokół pni drzew owocowych. Dzięki temu sad jest zadbany i schludny. Dobre modele posiadają osłony, które zabezpieczają pnie drzew przed uszkodzeniem. Poza tym podkaszarka to wszechstronne urządzenie, które przyda się także do pielęgnacji zieleni bliżej domu. Zadba o równe krawędzie trawnika i sprawnie przytnie trawę przy meblach i dekoracjach ogrodowych, rabatach czy ścieżkach.

Szeroka gama narzędzi ogrodowych Kärcher zasilanych akumulatorowo gwarantuje najlepsze efekty oraz szybką pracę bez zbędnego wysiłku.

5 (1 opinia)