Surfinia

Petunia × hybrida hort. ex Vilm.

Pokrój:
płożący
Wysokość:
20 cm-1 m
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
5,5-6,5 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty
Kwitnienie:
kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Kolekcje:
Odmiany:
‘Night Sky’ ‘Lightning Sky’ ‘Chocolina’ ‘Chameleon Double Pink Yellow’ ‘Double Pink’

Pochodzenie surfinii

Surfinia nie jest nazwą rodzajową roślin kwiatowych, ale określeniem całej grupy odmian petunii ogrodowej, która z kolei jest hybrydą powstałą z gatunków Petunia axillaris i Petunia integrifolia. Ozdobna hybryda petunii pojawiła się w Anglii w XIX wieku, natomiast jej odmiany o malowniczo zwisających długich pędach wyhodowali Japończycy pod koniec XX wieku. Dziko rosnące w Ameryce Południowej gatunki petunii należą do rodziny psiankowatych i są spokrewnione z tytoniem. Podobieństwu do tej rośliny zawdzięcza petunia swoją nazwę, jako że w języku brazylijskich Indian słowo petun oznacza właśnie tytoń.

Jak wygląda surfinia?

Surfinia jest jednoroczną rośliną zielną o długich zwisających pędach. Rozgałęzione, szorstko owłosione łodygi mogą dorastać nawet do dwóch metrów. Liście są ciemnozielone, całobrzegie, jajowate do eliptycznych, z lepkimi włoskami.

Kwiaty surfinii 

Niezwykłą zaletą surfinii jest jej niezmordowane kwitnienie od maja do późnej jesieni. Lejkowate kwiaty rozwijają się w całej palecie barw: od białej, różowej i żółtej do czerwonej, niebieskiej i fioletowej. Mogą być paskowane, dwu- albo trójkolorowe. Korona kwiatu surfinii jest rozcięta do połowy na pięć działek i szeroko otwarta. Kwiaty są zapylane przez zawisaki – nocne motyle. Owocem jest torebka z dużą liczbą drobnych, jasnobrązowych nasion.

Komentarze