Rozchodnik ostry

Sedum acre

Pokrój:
kępiasty
Wysokość:
5-15 cm
Wilgotność gleby:
Typ gleby:
Odczyn gleby:
6,6-7,2 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty liście/igły
Kwitnienie:
czerwiec lipiec sierpień
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Odmiany:
'Aurea' 'Aureum' 'Elegans' 'Elegans Geel' 'Minimum' 'Octoberfest' 'Yellow Queen'

Rozchodnik ostry - jak wygląda? Charakterystyka

Rozchodnik ostry jest byliną z rodziny gruboszowatych. Jak wszyscy członkowie tej rodziny jest liściowym sukulentem, przystosowanym do życia na siedliskach ubogich w wodę. W naturalnym środowisku występuje w całej Europie, w zachodniej Syberii oraz rejonach Kaukazu. W formie zdziczałej rośnie też w Ameryce północnej.

Rozchodnik ostry wykazuje niski, darniowy wzrost i osiąga wysokość od 5 do 15 cm. Jajowate, mięsiste liście sukulenta mają ok. 4 mm długości i 2 do 4 mm szerokości. W połowie pędu liście są zwykle najszersze. Po rozgryzieniu mają ostry smak, co ma swoje odbicie w nazwie. Po przekwitnieniu pędy kwiatowe obumierają. Liście rozchodnika są amfistomatyczne, to znaczy aparat szparkowy znajduje się po obu stronach blaszki liściowej. Posiadają wewnętrzną tkankę gromadzącą wodę.

Sprawdź, jak uprawiać rozchodnik w ogrodzie - TUTAJ

Ciekawostka!

Jak wszystkie gatunki rozchodnika, ten też wykazuje interesujące fizjologiczne przystosowanie do suchych stanowisk. Należy do roślin, które prowadzą fotosyntezę na własny sposób (fotosynteza CAM). W porównaniu z „normalnymi” roślinami jest to zachowanie postawione na głowie. Osobliwością tego procesu jest fakt, że aparaty szparkowe w ciągu dnia pozostają zamknięte, a dwutlenek węgla jest pobierany w nocy. Nie wnikając w szczegóły crassulacean acid metabolism można stwierdzić, że jest to proces pozwalający roślinom na oszczędne gospodarowanie wodą w trudnych warunkach klimatycznych.

Więcej informacji na temat fotosyntezy CAM znajdziesz w poniższych źródłach:

Kwiaty rozchodnika ostrego są pięciopłatkowe, ułożone gwiaździście, w kolorze złotożółtym. Płatki korony są ostro zakończone i mają długość od 6 do 8 mm. Główny okres kwitnienia przypada na czerwiec do sierpnia.

Zastosowanie rozchodnika w ogrodzie

Rozchodnik ostry może być rośliną ozdobną w ogrodach skalnych albo zbliżonych do naturalnych. Nadaje się doskonale jako roślina okrywowa albo do zazieleniania dachów.

Komentarze