Cebula zwyczajna

Allium cepa

Pokrój:
wzniesiony
Wysokość:
20 cm-1,2 m
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
6,8-7,4 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
Kwitnienie:
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Kolekcje:
Odmiany:
'Alisa Craig' 'The Kelsae' 'Exhibition' 'Borettana' 'Texas Early' 'Dorata Di Bologna' 'Stuttgarter Riesen' 'Tonda Musona' 'Rossa di Toscana' 'Di Genova'

Jest to właściwie tylko zwyczajowa nazwa rośliny z rodziny amarylkowatych, ponieważ roślina należy do rodzaju botanicznego czosnek i – konsekwentnie, zgodnie z zasadami nomenklatury – nosi nazwę czosnek cebula. Jest byliną, którą uprawia się jako roślinę jednoletnią albo dwuletnią.

Cebula zwyczajna - jedna z najstarszych roślin uprawnych...

Cebula zwyczajna należy do najstarszych roślin uprawnych i służy ludziom jako pokarm i lekarstwo już od ponad 5000 lat. W dzisiejszych czasach nie są znane ani dziko rosnące populacje cebuli, ani inne gatunki Allium, będące jej bezpośrednimi przodkami. Wobec tego nie da się też dokładnie określić pochodzenia geograficznego cebuli. Często wymienia się tutaj Azję Centralną albo Afganistan.

Wygląd rośliny

Dolne, białawe, pochwiaste liście cebuli tworzą organ spichrzowy rośliny oraz pozorną łodygę. Zielone liście asymilacyjne są puste w środku i owalne w przekroju. Kiedy pojawią się warunki do kwitnienia, co zdarza się zwykle od drugiego okresu wegetacyjnego, cebula rozwija pęd kwiatostanowy o długości 20-120 cm, okrągły i rurkowaty. Pojedyncze kwiaty, białawe z zielonym unerwieniem, są osadzone na długich szypułkach (20-40 mm). Tworzą kulisty baldach, liczący do tysiąca kwiatów.  

Jakie właściwości i zastosowanie ma cebula?

Jak wszystkie gatunki z rodzaju czosnek, cebula również nie zawiera skrobi, ale tworzy i magazynuje związki zwane fruktanami. Nie są rozkładane enzymatycznie i wchłaniane, ale ulegają selektywnej fermentacji bakteryjnej, działając jako prebiotyki. 

Sprawdź, jak przygotować syrop z cebuli - KLIKNIJ

Większość roślin cebulowych jest dla człowieka trująca, a przynajmniej niejadalna. Cebula zwyczajna jest chyba jedynym wyjątkiem, co jednak nie dotyczy innych saków.

Komentarze