Rokitnik zwyczajny

Hippophae rhamnoides

Pokrój:
nieregularny
Wysokość:
1-6 m
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
7,2-7,5 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty liście/igły owoce
Kwitnienie:
marzec kwiecień
Owocowanie:
październik
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Odmiany:
'Askola' 'Hergo' 'Leikora' 'Pollmix' 'Hikul' 'Friesdorfer Orange'

Rokitnik zwyczajny - charakterystyka i ciekawostki

Rokitnik zwyczajny należy do rodziny oliwnikowatych, czyli wykazuje pokrewieństwo z oliwnikiem oraz szeferdią, dekoracyjnym krzewem o jadalnych owocach. Pierwotną ojczyzną rokitnika był Nepal, a do Europy przedostał się dopiero w epoce lodowej. Prawdopodobnie jako jeden z pierwszych gatunków zasiedlał ogromne żwirowe i piaszczyste połacie, które odsłaniał lodowiec. Ponieważ rokitnik jest bardzo światłożądny i nie znosi najmniejszego zacienienia, został wyparty z nowo powstających lasów i pozostał ostateczne na jałowych wydmach i żwirowych powierzchniach nad brzegami rzek. Nazwa rodzajowa rośliny zawiera dwa greckie słowa hippos = koń i phaes = błyszczący. Ma to związek z przekonaniem, że konie karmione liśćmi rokitnika zyskują szczególny połysk sierści. Natomiast epitet gatunkowy pochodzi od słowa rhamnus = cierń i wynika ze sposobu naturalnej ochrony krzewu.

Przeczytaj także: Rokitnik – ozdobny krzew o jadalnych owocach. Jak uprawiać? [WIDEO]

Rokitnik - piękny krzew z jadalnymi owocami

Rokitnik zwyczajny rośnie jako zrzucający na zimę liście krzew i osiąga wysokość od 1 do 6 m. Rośnie powoli, mocno się rozgałęzia. Gałęzie rokitnika tworzą krótkopędy z ostrymi kolcami. Dysponuje głębokim i szeroko rozciągniętym systemem korzeniowym, który może sięgać 1,5 do 3 m w głąb ziemi, a w poziomie rozchodzić się na wszystkie strony do 12 m. Korzenie wyrastające koło szyi korzeniowej pełzają gęsto pod powierzchnią ziemi, zapewniając roślinie mocne zakotwiczenie nawet na płytkich glebach w rejonach przybrzeżnych. Naprzemianlegle ustawione liście przypominają liście wierzby. Mają długość 40 do 80 mm i szerokość ok. 3 do 8 mm. Blaszki liściowe są podłużnie lancetowate z klinowatą podstawą i mniej lub bardziej ostrym zakończeniem. Gładka krawędź zawija się lekko do góry. Górna strona liścia jest początkowo owłosiona, z czasem staje się naga i szarozielona. Strona dolna, miękko owłosiona, ma kolor srebrzysty.

Rokitnik - kiedy kwitnie i owocuje?

Rokitnik zwyczajny jest rośliną dwupienną, czyli kwiaty żeńskie i męskie rozwijają się na różnych osobnikach i zakwita przed rozwojem liści. Małe, żółtawe kwiaty pojawiają się od marca do maja na zeszłorocznych pędach. Kwiaty męskie stoją na krótkich szypułkach w kulistym kwiatostanie. Żółtozielone, do 5 mm wielkości kwiaty żeńskie, mają nieco dłuższe szypułki i są zebrane w krótkie kłosy. Kwiaty rokitnika zwyczajnego są zapylane przez wiatr. Rola owadów, jako pomocniczych zapylaczy, nie jest dokładnie wyjaśniona. Od początku sierpnia pojawiają na rokitniku charakterystyczne owoce pestkowce. Mają 6 do 8 mm długości, są owalne, pomarańczowoczerwone do żółtych.

Komentarze