Mniszek pospolity, lekarski

Taraxacum officinale

Pokrój:
wzniesiony
Wysokość:
10-30 cm
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
4-8 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty
Kwitnienie:
kwiecień maj czerwiec
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Stanowisko:

Mniszek pospolity albo lekarski jest wieloletnią rośliną zielną z rodziny astrowatych (złożonych). Jest rozpowszechniony od tropików po obszary polarne. Najliczniej występuje jednak w chłodniejszych regionach strefy umiarkowanej. Polska nazwa rodzajowa nawiązuje do wyglądu koszyczka, który po zdmuchnięciu części dmuchawca przypomina wygoloną głowę mnicha. Botaniczna nazwa Taraxacum pochodzi od sprowadzonego do łaciny arabskiego określenia tej rośliny „taruhshakurn”. Nazwy ludowe mniszka występują natomiast w każdym języku w wielkiej obfitości, co świadczy o jego popularności.

Mniszek lekarski - jak wygląda? Jak odróżnić od mlecza?

Wysokość rośliny wynosi od 10 do 30 cm, przy czym wszystkie jej części zawierają mleczny sok. Długi, mięsisty korzeń palowy, sięgający do metra, a czasem i głębiej, jest z zewnątrz ciemnobrązowy do czarnego. Przechodzi w krótką i ukrytą pod ziemią łodygę, z której wyrasta gęsta rozeta liści. Liście o długości 10 do 30 cm są podłużne, owalne do jajowato lancetowatych, nieregularnie klapowane i głęboko powcinane. Stopień powcinania liści zależy od warunków świetnych – w miejscach nasłonecznionych blaszka jest mocno powcinana.

Jak odróżnić mlecz od mniszka lekarskiego? Sprawdź TUTAJ.

Kwiaty i owoce mniszka - charakterystyka

Z rozety liści wyrasta zwykle kilka długich do 60 cm łodyg kwiatowych. Wszystkie są bezlistne, lekko owłosione, puste w środku. Główny okres kwitnienia przypada na kwiecień-maj. W wyraźnie mniejszej liczbie kwiaty pojawiają się aż do jesieni. Kwiaty zebrane są w pojedyncze koszyczki o średnicy od 2,5 do 6 cm (czasem do 7 cm). Płatki kwiatów języczkowych są jasnożółte albo złocistożółte, czasem z czerwonymi ząbkami, przez co koszyczek staje się pomarańczowożółty. W jednym koszyczku może być 100-150 (300) pojedynczych kwiatów. Owoce mniszka pospolitego zaopatrzone są w puch kielichowy i po dojrzeniu tworzą charakterystyczną kulę – dmuchawiec.

Komentarze