Miechunka rozdęta

Physalis alkekengi L.

Pokrój:
wzniesiony
Wysokość:
30-60 cm
Wilgotność gleby:
Typ gleby:
Odczyn gleby:
7,3-10 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty owoce
Kwitnienie:
czerwiec lipiec sierpień wrzesień
Owocowanie:
wrzesień
Miejsce uprawy:
Kolekcje:
Odmiany:
Physalis alkekengi var. anthoxantha H.Léveillé Physalis alkekengi var. franchetii (Masters) Makino

Skąd pochodzi miechunka rozdęta?

Miechunka rozdęta, wieloletnia roślina zielna z rodziny psiankowatych, jest bliską krewniaczką miechunki peruwiańskiej. Pierwotny obszar występowania tego gatunku trudno dzisiaj ustalić, podejrzewa się, że pochodzi z południowo-wschodniej Europy i zachodniej Azji, a może także z Chin. Miechunka rozdęta została zawleczona również w inne strony świata, na przykład do Ameryki. Nazwa rodzajowa Physalis wywodzi się z greckiego phusallís = pęcherz, co ma związek z formą kielicha kwiatowego miechunki. Epitet gatunkowy wziął się od francuskiego alkékenge, a to od arabskiego kākanj i perskiego kâkanâg – nazwy tej rośliny.

Wygląd miechunki rozdętej

Miechunka rozdęta jest starą ogrodową byliną, która w jesiennym ogrodzie wygląda, jakby ją obwieszono mnóstwem chińskich lampionów. Dorasta do 30-60 cm wysokości, a dostępne w handlu odmiany nawet do metra. Jej kłącza są w naszych warunkach zimoodporne. Łodygi są wzniesione, tępo kanciaste, u podstawy nieco zdrewniałe, słabo rozgałęzione i najczęściej delikatnie owłosione. Przeważnie wyrastają dwa liście obok siebie. Są jajowate, całobrzegie i czasem ząbkowane.

Kiedy kwitnie miechunka rozdęta?

Okres kwitnienia miechunki rozdętej trwa od czerwca do września. Szypułki o długości 0,6 do 1,6 cm są lekko wygięte, przez co kwiaty zwieszają się do dołu. Pojedynczo wyrastające kwiaty są obupłciowe, pięciopłatkowe, prawie symetryczne promieniście. Płatki korony tworzą dzwonek albo prawie koło o średnicy 1,5 do 2 cm. Są białe z zielonawym albo żółtawym oczkiem. Po zapyleniu płatki korony są odrzucane, a kielich rozrasta i osiąga długość 2,5-4 cm i średnicę 2-3,5 cm. Jajowaty, w kształcie lampionu, dziesięciożeberkowy kielich otacza tworząca się wewnątrz jagodę. Osłonka-lampion przebarwia się dojrzewając na kolor – w zależności od odmiany – żółtawy, pomarańczowy albo intensywnie czerwony. Połyskująca, pomarańczowa do szkarłatnej jagoda ma średnicę 1 do 1,5 cm. Zawiera dużą liczbę soczewkowatych do nerkowatych nasion o średnicy ok. 2 mm.

Komentarze