Magnolia gwiaździsta
Magnolia stellata (Sieb. & Zucc.) Maxim.
Nazwa i pochodzenie
Magnolia gwiaździsta jest jednym z ponad 200 gatunków tego rodzaju, należących do rodziny magnoliowatych. Botaniczna nazwa rodzajowa Magnolia została nadana przez Charlesa Plumier’a w 1703 roku na cześć Pierre’a Magnol’a, francuskiego botanika (1638-1715). Linneusz podtrzymał tę nazwę w swoim Species plantarum (1753). Epitet gatunkowy nawiązuje do formy kwiatów tej magnolii. W naturalnym środowisku występuje magnolia gwiaździsta w rejonie zatoki Ise, w centralnej części japońskiej wyspy Honsiu.
Jak wygląda magnolia gwiaździsta?
W przeciwieństwie do większości innych gatunków magnolii, magnolia gwiaździsta nawet w późniejszym wieku zachowuje kompaktowy pokrój. Gęsto rozgałęziony, bujnie kwitnący krzew rośnie bardzo powoli i osiąga swoją maksymalną wysokość trzech-czterech metrów dopiero po 20-30 latach. Kora młodych gałęzi jest żółtawozielona i miękko owłosiona, starsze mają korę szorstką, szarą albo brązową. Ogonkowe liście są ustawione naprzeciwlegle. Mają długość 10 do 15 cm i szerokość ok. 5 cm, są skórzaste, wąskie, odwrotniejajowate z klinowatą podstawą i krótko zaostrzonym końcem. Górna strona liści jest ciemnozielona, natomiast dolna nieco jaśniejsza. Przy roztarciu liście, podobnie jak kora pędów, wydzielają charakterystyczny dla magnolii, trochę ostry zapach.
Kwiaty otwierają się już w marcu
Magnolia gwiaździsta zakwita bardzo wcześnie. Już w marcu przed rozwojem liści otwierają się śnieżnobiałe, pachnące delikatnie kwiaty (różne odmiany tej magnolii mogą mieć kwiaty od białych, przez różowe do purpurowoczerwonych). Mają średnicę 10 do 15 cm, są obupłciowe z licznymi słupkami i pręcikami. Każdy kwiat składa się z 15 do 36 płatków, które początkowo są ułożone gwiaździście, a z czasem odchylają się do tyłu. Owocem jest mieszek z nasionami.
Idealne drzewo do małego ogrodu
Dzięki swoim kompaktowym rozmiarom magnolia gwiaździsta jest idealnym drzewem do małego ogrodu. Nadaje się również do ogrodów dachowych, jeśli tylko otrzyma odpowiednio duży pojemnik i nawadnianie. W ogrodzie pięknie się komponuje z wczesnymi kwiatami cebulowymi, jak krokusy, cebulice albo ranniki oraz wcześnie zakwitającymi krzewami różanecznika i leszczynowca.
Komentarze