Magnolia purpurowa

Magnolia liliiflora Desr.

Pokrój:
Wysokość:
4-6 m
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
5-6 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty
Kwitnienie:
kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Kolekcje:
Odmiany:
‘Nigra’ 'Gracilis' 'Mini Mouse' 'Holland Red' 'Susan'

Magnolia purpurowa - jeden z najpopularniejszych gatunków

Magnolia purpurowa jest jednym z najbardziej znanych gatunków drzew ozdobnych z rodziny magnoliowatych. Jej ojczyzną są Chiny, a dokładniej prowincje Yunnan i Hubei, gdzie ma długą historię jako roślina ogrodowa. Do Europy trafiła przez Japonię w XVIII wieku. Szczególną popularność zyskała dzięki francuskiemu botanikowi Étienne Soulange-Bodin’owi, kiedy wraz z magnolią nagą stała się gatunkiem rodzicielskim tulipanowej magnolii pośredniej (Magnolia x soulangeana). Łaciński epitet gatunkowy nawiązuje do podobieństwa do kwiatów lilii.

Jak wygląda magnolia purpurowa?

Magnolia purpurowa rośnie w formie krzewu albo niewielkiego drzewa o wysokości 4-6 m, z silnie rozgałęzioną koroną o szerokości do 8 m. Szara kora pozostaje gładka również w starszym wieku. Tylko końcówki pędów i pąki pozostają miękko owłosione. Liście są ustawione naprzemianlegle i mają 10 do 20 cm długości i 5 do 10 cm szerokości. Mają formę eliptyczną do odwrotniejajowatej. Koniec blaszki liściowej jest zaostrzony, a podstawa klinowata. Kolor liści jest ciemnozielony, rozwijają się razem z kwiatami. Magnolia zrzuca jesienią liście bez spektakularnego ich przebarwiania.

Kwiaty i owoce magnolii purpurowej

Od kwietnia, nieco później, niż magnolia pośrednia, otwierają się duże, purpurowe kwiaty. Są osadzone pojedynczo na wierzchołkach gałęzi i osiągają średnicę do 13 cm. Płatki kwiatowe, jak zwykle u magnolii, są spiralnie ustawione i niezrośnięte wzajemnie. Kwiaty są purpurowe z zewnątrz i prawie białe w środku, ze słabym aromatem. Składają się z sześciu-ośmiu płatków o długości 6-13 cm i szerokości 3-5 cm. W dobrych warunkach mogą pojawić się w ograniczonej liczbie również latem. Po zapyleniu rozwijają się typowe dla magnolii owocostany o długości ok. 5 cm. Początkowo zielone, przebarwiają się w miarę dojrzewania na kolor ciemnoczerwony do brązowego.

Komentarze