Magnolia 'Susan' – jak uprawiać tę odmianę kwitnącego krzewu?
Magnolia ’Susan’ kwitnie obficie w kwietniu i maju, stanowiąc wspaniałą ozdobę każdego ogrodu. Jakie stanowisko będzie najlepsze dla tej odmiany magnolii? Jak właściwie pielęgnować Magnolię 'Susan'? Sprawdźcie.
Jakie są popularne odmiany magnolii?
Znanych jest blisko 300 gatunków drzew i krzewów należących do rodziny magnoliowatych. Poza tym istnieją liczne hybrydy wyhodowane przez ogrodników. Zostały wyselekcjonowane według pożądanych cech, jak pokrój rośliny, wielkość i kolor kwiatów. Dostępnych jest dzisiaj ponad 100 różnych odmian magnolii, a wśród nich naprawdę mocne i odporne na znaczne spadki temperatury.
Jedną z magnolii jest magnolia purpurowa (Magnolia liliiflora) pochodząca pierwotnie z Chin, ale od dawna uprawiana również w Japonii. Do Europy dotarła pod koniec XVIII wieku. Jest krzewem dorastającym do 3 m wysokości. Podobne do tulipana kwiaty rozwijają się prawie równocześnie z liśćmi w maju. Są purpurowe na zewnątrz i białe w środku. Obok dzikiej formy magnolii purpurowej istnieje kilka znaczących w ogrodnictwie odmian, wśród nich najważniejsza jest Magnolia liliiflora 'Nigra'. Liście ma jasnozielone, owalne o długości do 15 cm. Kwiaty są rubinowoczerwone na zewnątrz i białe od środka, 10-15 cm długości. Rozwijają się przed liśćmi w kwietniu-maju.
Innym gatunkiem jest magnolia gwiaździsta (Magnolia stellata). Jest to wolno rosnący krzew osiągający ok. 3 m wysokości. Jest mocno rozgałęziona i ma ciemnozielone wąskie liście (ok. 5 cm x 10 cm), które rozwijają się później niż kwiaty. Białe, pachnące kwiaty przypominają kształtem gwiazdę. Ważną odmianą magnolii gwiaździstej jest Magnolia stellata 'Rosea'. Kwiaty ma pachnące, lekko różowe, szeroko otwarte, o licznych wąskich płatkach. Zakwita bardzo wcześnie, już w kwietniu.
Magnolia ‘Susan’ – charakterystyka
Znana i bardzo lubiana odmiana Magnolia ‘Susan’ zakwita 2-4 tygodnie później niż Magnolia stellata i Magnolia x soulangeana, co zmniejsza ryzyko uszkodzenia kwiatów przez późne wiosenne przymrozki. Jest to wolno rosnący krzew o wysokości i szerokości od 2,5 m do 4 m, który żyje do 50 lat.
Korona początkowo piramidalna staje się z czasem okrągła i gęsta. Liście magnolii ‘Susan′ są ciemnozielone, odwrotnie jajowate albo eliptyczne o długości 6-10 cm i szerokości 3-5 cm. Jesienią przebarwiają się na żółtawobrązowy kolor.
Dzwonkowate kwiaty magnolii są ustawione pionowo. Płatki (jest ich sześć) na zewnątrz są purpurowe, a wewnątrz i na końcach są jaśniejsze. Dorastają do 12 cm długości i 3,5-4,5 cm szerokości.
Magnolia ’Susan’ kwitnie obficie w kwietniu i maju, tworząc w grodzie niezwykły efekt.
Stanowisko do uprawy magnolii ‘Susan′ w ogrodzie
Optymalnym stanowiskiem do posadzenia magnolii ‘Susan’ jest dobrze nasłonecznione miejsce w ogrodzie, osłonięte od północnych i wschodnich wiatrów. Magnolia ‘Susan′ jest stosunkowo cienioznośna. Lubi glebę próchniczną, świeżą i przepuszczalną. Powinna ona z jednej strony dobrze chłonąć wodę, a z drugiej – zapobiegać powstawaniu zastoju. W okresie suszy wymaga podlewania, w przeciwnym razie może zareagować zrzuceniem liści. Odczyn gleby powinien być lekko kwaśny.
Magnolia ma płaski system korzeniowy. Z tego względu ważna jest dla jej zdrowego wzrostu równomierna wilgotność podłoża. Latem wierzchnia warstwa nie może się też zbytnio nagrzewać. W naturze funkcję izolatora pełni warstwa opadłych liści albo roślinność okrywowa. W ogrodzie zaleca się wyłożenie gleby nad bryłą korzeniową warstwą ściółki albo torfu. Pomoże to utrzymać odpowiednią wilgotność i temperaturę gleby, co jest szczególnie ważne w przypadku młodych magnolii. Starsze egzemplarze same ocieniają korzenie dachem własnej korony.
Jak i kiedy sadzić magnolię ‘Susan′?
Sadząc magnolię, trzeba zwrócić uwagę, aby już na początku stworzyć młodej roślinie jak najkorzystniejsze warunki (dokładne wskazówki na temat sadzenia magnolii znajdują się tutaj). Dołek do sadzenia powinien mieć głębokość co najmniej 60 cm. Jeśli gleba w ogrodzie jest mało przepuszczalna, trzeba na dnie dołka ułożyć warstwę drenażową. Dołek wypełnia się mieszaniną kompostu, torfu i piasku. Korzenie magnolii łatwo ulegają uszkodzeniu, dlatego dobrze jest kupować sadzonki z zakrytym systemem korzeniowym. Nie wolno sadzić magnolii głębiej niż wskazuje na to pierwotny poziom gleby na sadzonce.
Pielęgnacja i uprawa magnolii ‘Susan′ – wskazówki
Po posadzeniu gleba musi być koniecznie utrzymywana w stałej, równomiernej wilgotności. W roku sadzenia magnolia nie wymaga dodatkowego nawożenia. W drugim roku można powoli rozpocząć zasilanie dojrzałym kompostem, nawozem dla różaneczników albo innym organiczno-mineralnym nawozem dla krzewów kwitnących.
Chociaż magnolia ‘Susan’ posiada klasę 6a mrozoodporności (niższa klasa obowiązuje tylko w północno-wschodnich rejonach Polski), to młode rośliny trzeba jednak przed zimą zabezpieczyć. Obsypuje się je trocinami lub korą, a całą roślinę osłania się słomą lub gałęziami.
Z reguły nie przycinamy magnolii. Wystarczy usunąć na wiosnę suche albo przemarznięte pędy. Więcej informacji na temat uprawy, przycinania i pielęgnacji magnolii znajdziesz tutaj.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.