Magnolia pośrednia

Magnolia × soulangeana Soul.-Bod.

Pokrój:
Wysokość:
3-10 m
Wilgotność gleby:
Typ gleby:
Odczyn gleby:
5-6 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty
Kwitnienie:
wrzesień październik
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Kolekcje:
Odmiany:
'Alexandrina' 'Amabilis' 'Lennéi Alba' 'Lennéi' 'Picture' 'Rustica Rubra' 'Speciosa' 'Alba Superba'

Magnolia Soulange’a

Magnolia pośrednia albo inaczej magnolia Soulange’a jest krzyżówką chińskiej magnolii nagiej (Magnolia denudata) i pochodzącej ze wschodniej Azji magnolii purpurowej (Magnolia liliflora). Powstała w ten sposób hybryda jest dzisiaj najczęściej sadzoną w Europie Centralnej magnolią. Wyhodował ją w 1820 roku francuski oficer i botanik Étienne Soulange-Bodin w swoim ogrodzie zamkowym de Fromont niedaleko Paryża. Z Francji nowa magnolia szybko trafiła do Anglii oraz innych krajów europejskich, a potem do Ameryki.

Jak wygląda magnolia pośrednia?

Magnolia Soulange’a jest zrzucającym liście krzewem albo rzadziej niewielkim drzewem o wysokości do 5 m (czasem 8 do 10 m). Rośnie szybko, a jej korona jest szerokookrągła albo szerokostożkowa, dosyć luźna, gałęzista, niska. Typowy dla tej hybrydy jest niski i często pokrzywiony pień. System korzeniowy jest płaski i płytko położony, na co trzeba zwracać uwagę podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Młode pędy mają początkowo gładką korę, która z wiekiem rośliny zmienia się w brązowoszarą i drobno popękaną. Liście skórzaste, naprzemianlegle ustawione, mają długość 8 do 15 cm i szerokość 4 do 7,5 cm. Są eliptyczne albo odwrotniejajowate, rzadziej prawie okrągłe. Końcówka blaszki liściowej jest krótko zaostrzona, podstawa klinowata. Wierzch liścia ma kolor trawiastozielony, połyskujący, dolna strona zaś – rzadko owłosiona. Ogonki liściowe są owłosione, o długości 1-1,5 cm.

Kwiaty i owoce

Pąki kwiatowe magnolii tworzą się już jesienią. Są większe od pączków liściowych i okryte owłosionymi łuskami. Kwiaty, które stanowią główną atrakcję rośliny, mają do 15 cm średnicy. Początkowo w formie pucharu, skierowane do góry, z czasem otwierają się nieco bardziej i z daleka przypominają kwiaty tulipanów. W zależności od odmiany mogą być białe przez jasnoróżowe do purpurowoczerwonych i fioletowych. Wewnątrz białe albo znacznie jaśniejsze od zewnętrznej strony. Wewnątrz kwiatu widać wiele pręcików i słupków. Po magnolii purpurowej odziedziczyła magnolia pośrednia zdolność rozwijania pewnej liczby kwiatów w okresie lata. Owocostan magnolii tworzą liczne czerwone mieszki z nasionami. Każdy mieszek zawiera jedno-dwa czarne nasiona, jednak rzadko w naszych warunkach magnolia owocuje. Przeważnie opadają całe owocostany jeszcze przed dojrzeniem.

Komentarze